Niszczały, a teraz są ratowane. Tak będą wyglądać kamienice ze Szczytnickiej [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Rozpoczął się remont kamienic przy ul. Szczytnickiej we Wrocławiu. Trwają prace nad oczyszczeniem wnętrz i zabezpieczeniem dachu. Zdarto tynki, instalacje, wyciągnięto okna, wymieniono nadproża. W budynkach powstaną trzy windy. Planowane są mieszkania i lokale usługowe 13.05.2022
Rozpoczął się remont kamienic przy ul. Szczytnickiej we Wrocławiu. Trwają prace nad oczyszczeniem wnętrz i zabezpieczeniem dachu. Zdarto tynki, instalacje, wyciągnięto okna, wymieniono nadproża. W budynkach powstaną trzy windy. Planowane są mieszkania i lokale usługowe 13.05.2022 mp
Udostępnij:
Kamienice tak długo nie mogły doczekać się opieki, aż zasiedlili je squatersi w czasie, kiedy Gmina Wrocław finalizowała sprzedaż nieruchomości z ul. Szczytnickiej. Nowy właściciel wraz z kamienicami zakupił także dzikich lokatorów, którzy stworzyli tam Squat Pandemia. Z XIX wiecznego budynku udało się usunąć aktywistów i nowy właściciel rozpędził się z remontem. Koniec prac zaplanował na 2023 r. Tymczasem odwiedziliśmy plac budowy, zobaczcie zdjęcia i co inwestor planuje tam zrobić. Wizualizacje znajdziecie w naszej galerii.

Aktywiści zajęli jedną z kamienic w 2019 roku. Pod nazwą ,,Squat Pandemia'', zawiązała się tam rodzinna atmosfera kolektywu osób chcących prowadzić działalność artystyczną, ekologiczną, edukacyjną i działających na rzecz równych praw w dostępie do mieszkań. Musieli jednak ustąpić i inwestor po usunięciu ich ze swojej nieruchomości rozpoczął remont XIX wiecznej zabudowy.

Jak remontuje się zabytkową kamienicę?

Inwestor przyznaje, że sprzątają od początku roku. Kiedy tylko mogli po zakupie wejść na swój teren, rozpoczęli prace nad oczyszczeniem wnętrz i zabezpieczeniem dachu. Zdarto tynki, instalacje, wyciągnięto okna, wymieniono nadproża i stropy, sprawdzana jest każda ściana.

- W naszym portfolio mamy już wiele zrealizowanych inwestycji budowlanych w tym biurowce, galerie handlowe oraz magazyny. Z naszych doświadczeń wynika, że restaurowanie budynków, szczególnie zabytkowych, jest procesem dużo bardziej złożonym niż budowa realizowana od podstaw — przyznaje Daniel Balla, Prezes Grupy WRI Investment.

W budynkach powstaną trzy windy, dla których przygotowano już miejsce. Pierwsze przymiarki prowadzone są przy wystroju wnętrz. Inwestor sprawdza, gdzie znajduje się ciekawa cegła, by ją zachować. Inne miejsca jak balkony czy elewacja podlegają ochronie konserwatorskiej. Pozostawione i odrestaurowane będą balustrady balkonów i drewniane poręcze schodów oraz podstopnice na trzech klatkach wewnątrz kamienic.

- Zaplanowany remont ma przywrócić funkcję mieszkalną nieruchomości. Układ i podział mieszkań będzie wyglądać inaczej niż pierwotnie. Projekt został tak zaplanowany przez architekta, by dostosować lokale do dzisiejszych realiów i potrzeb. — mówi Artur Rostocki, pełnomocnik inwestora.

W efekcie powstaną trzy osobne adresy z nowymi apartamentami. W przybliżeniu będzie to 50 lokali mieszkalnych o powierzchni około 30-50 m.kw. Każda z kamienic będzie mieć własną klatkę schodową i windę. Poza mieszkaniami pojawią się także lokale usługowe na parterze kompleksu kamienic. Powierzchnia użytkowa całego kompleksu to 668 m.kw.

Kamienice znajdują się przy ulicy Szczytnickiej znanej kierowcom z dużej ilości dziur w jezdni. Inwestor liczy, że to się zmieni i nawierzchnia będzie wymieniona. W okolicy powstało w ostatnim czasie wiele nowych inwestycji i remontów, a ten obecnie trwający w kamienicach ma zakończyć się do 2023 r. Inwestor dodaje, że planuje niedługo wystartować ze sprzedażą lokali w nowej inwestycji.

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

KE akceptuje Krajowy Plan Odbudowy - wizyta Ursuli von der Leyen

Wideo

Materiał oryginalny: Niszczały, a teraz są ratowane. Tak będą wyglądać kamienice ze Szczytnickiej [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE] - Gazeta Wrocławska

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie