Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły Rezerwat Przyrody. Zbocza góry obrasta czosnek niedźwiedzi, a na szczycie jest zamek do zwiedzania

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Zamek Wleń (Lenno) w Łupkach koło Wlenia to jedno z wielu miejsc wartych odwiedzenia na Dolnym Śląsku. Ciekawostką jest fakt, że zbocza góry, na której stoi średniowieczny zamek, obrośnięte są czosnkiem niedźwiedzim. Jest to teren Rezerwatu Przyrody Góra Zamkowa.

Czosnek niedźwiedzi - znany, ceniony, w naturalnych stanowiskach częściowo chroniony

Czosnek niedźwiedzi to gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych. Rośnie dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów. Występuje na terenie Europy, na wschodzie po Ural i Kaukaz, w Europie jest też uprawiany. W Polsce częsty na południu, rzadszy na północy – na stanowiskach naturalnych objęty jest ochroną częściową. Gatunek wykorzystywany jest od dawna jako roślina jadalna, lecznicza i ozdobna. Ma właściwości lecznicze podobne do czosnku pospolitego, a przy tym wyróżnia się atrakcyjnym ulistnieniem i kwiatami. Jadalne są wszystkie części rośliny.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska 9 października 2014 r. „W sprawie ochrony gatunkowej roślin”, czosnek niedźwiedzi jest zaliczany do gatunków roślin objętych ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane. Za zgodą regionalnego dyrektora ochrony środowiska możliwy jest „Zbiór ręczny z licznych populacji, wyłącznie na obszarze województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Należy zostawić nie mniej niż 75% populacji. Nie należy uszkadzać części podziemnych”.

Czosnek niedźwiedzi ma podobne własności lecznicze jak czosnek pospolity i inne gatunki czosnków. Tradycyjnie wykorzystywany był leczniczo jako ziele przeciwszkorbutowe, poprawiające trawienie, przeciwbakteryjne, usuwające toksyny i zapobiegające chorobom układu sercowo-naczyniowego. Stosowano go także przy dolegliwościach układu oddechowego, przy przeziębieniach, zewnętrznie do leczenia ran, przewlekłych chorób skóry i łagodzenia bólu reumatycznego. Wyciągi z czosnku niedźwiedziego mają działanie przeciwzakrzepowe. Mówi się również o silnym działaniu bakteriobójczym, obniżającym ciśnienie krwi, korzystnym działaniu na serce, zapobieganiu nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudzaniu wydzielania soku żołądkowego i żółci. (źródło: wikipedia).

Zamek Wleń zaprasza turystów

Zamek Wleń (Lenno) to najstarszy murowany zamek na Śląsku i ma ponad 850 lat. Pierwszy murowany budynek zamkowy powstał po 1160 roku i został wzniesiony z inicjatywy księcia Bolesława Wysokiego. Pełen program romańskiego zamku został ukończony najpewniej już przez jego syna – księcia Henryka Brodatego. Warownia składała się wówczas z romańskiego domu zamkowego, kaplicy oraz sześciobocznej wieży obronnej.

Od 2018 roku zamek jest pod opieką Konsorcjum Warownia, które tworzą: Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” oraz Stowarzyszenie Gildia Przewodników Sudeckich. Dzięki temu – po kilku latach ograniczenia dostępności zamku ze względu na prace zabezpieczające – obiekt udostępniony jest do zwiedzania codziennie - czytamy na stronie Zamku Wleń.

Godziny otwarcia i cennik Zamku Wleń (Lenno)

W sezonie (maj-październik): codziennie od 10:00 do 18:00
Poza sezonem (listopad-kwiecień): codziennie od 10:00 do 16:00

Bilet normalny: 10 zł
Bilet ulgowy: 8 zł
Mieszkańcy gminy Wleń: 1 zł.

Przy wejściu można zakupić pamiątki oraz otrzymać kartki zniżkowe na inne atrakcje turystyczne w subregionie jeleniogórskim.

Jak dojechać do najstarszego zamku na historycznym Śląsku?

Zobacz wizualizację historii budowy Zamku Wleń (Lenno)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto