Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezbędnik kierowcy- alkomat

Materiał Partnera Zewnętrznego
Sporo podróżujesz samochodem? Częste wyjazdy służbowe? A może na męskich wyjazdach robisz za kierowcę? Jeśli zdarza Ci się imprezować, a na drugi dzień musisz wsiąść za kółko, zanim to zrobisz, skontroluj swoją trzeźwość. Pamiętaj, że w Polsce dopuszczalne stężenie alkoholu w krwi wynosi 0,2 promila.

Możesz czuć się wyśmienicie dnia następnego, wydawać Ci się będzie, że jesteś mistrzem kierownicy, ale pamiętaj, że alkohol potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, by całkowicie opuścić Twoje ciało. W każdym organizmie etanol z napojów wyskokowych metabolizowany jest inaczej, w innym czasie. Zależne to jest od tego, czy jadłeś podczas imprezy, czy byłeś wypoczęty, czy popijałeś mocne alkohole i czym, jak dużo procentów pochłonąłeś, a także ile po wszystkim spałeś.

W internecie dostępne są kalkulatory online, które teoretycznie wskaże Ci „punkt trzeźwości” w dniu następnym. Wprowadzasz kilka danych, a algorytm oblicza, kiedy możesz wsiąść za kółko. No właśnie – teoretycznie. Bo wszystko zależne jest od organizmu i okoliczności. Dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenie, którym sprawdzisz, czy już możesz prowadzić pojazdy.

Urządzenie Datech DA 3000 jest bardzo poręczne, bo prawie całe mieści się w dłoni. Niewielkie wymiary idą także w parze z precyzją. Czuły procesor wykonuje powtarzalne pomiary, a wynik podawany jest z dokładnością do 0,1 promila. Po 150 przeprowadzonych badaniach (alkomat ma wbudowany licznik) lub po pół roku, urządzenie należy wysłać do serwisu w celu kalibracji. W przeciwnym wypadku może podawać nieprecyzyjne wyniki. Żeby wykonać dokładny pomiar, załóż nakładkę na wlot powietrza, załącz ustnik i dmuchnij. Mniej dokładną próbę wykonasz bez instalowania nasadki.

Jeszcze prostszym sprzętem jest trochę większy alkomat AL 6000 Lite. Tu wystarczy włożyć ustnik w otwór, włączyć sprzęt, odczekać aż będzie gotowy i dmuchnąć. Wytrzyma więcej prób niż poprzednik, bo ponowną kalibrację należy wykonać po ok. 250 pomiarach lub także po 6 miesiącach. Oprogramowanie alkomatu potrafi jednak samo wykryć nieprawidłowości i zakomunikować to użytkownikowi. Również i ten sprzęt zmierzy poziom alkoholu we krwi z dokładnością do 0,1 promila.

Bardziej precyzyjny będzie alkomat AL 7000 Lite. Podaje wyniki z dokładnością do setnych części promila. Wytrzyma również więcej prób, bo 300, ale jeśli nie wykonasz ich w przeciągu 6 miesięcy, to i tak musisz sprzęt poddać kalibracji. Poręczne wymiary (zbliżone do małego smartfona) pozwalają schować go nawet w kieszeni spodni. Dużą zaletą jest sposób zasilania. Możesz używać go z bateriami „paluszkami” lub podłączyć za pomocą ładowarki (w zestawie) do gniazdka w aucie. Przygotowanie do użytku jest bardzo proste i wymaga jedynie włożenia ustnika do otworu pomiarowego.

Pamiętaj, iż żaden z dostępnych w sklepach alkomatów nie da całkowitej gwarancji, że Twój organizm jest wolny od procentów. Musisz także o sprzęt odpowiednio dbać, by wskazywał cały czas równe wyniki. Przed próbą odczekaj pół godziny, jeśli piłeś alkohol. Wstrzymaj się od dmuchania około 15 minut także, gdy paliłeś papierosy. Przepłucz jamę ustną wodą, a dopiero wykonaj testy. Przestrzegaj również zasad kalibracji, odpowiednich dla danego urządzenia, a alkomat służyć Ci będzie przez długi czas.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto