MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowe romantyczne miejsca na Dolnym Śląsku, w których zakochani zawieszają kłódki miłości!

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Gdzie dokładnie mieszkańcy Dolnego Śląska, w tym Wałbrzycha oraz regionu zawieszają kłódki miłości? - w opisach zdjęć w galerii znajdziesz o nich szczegółowe informacje
Gdzie dokładnie mieszkańcy Dolnego Śląska, w tym Wałbrzycha oraz regionu zawieszają kłódki miłości? - w opisach zdjęć w galerii znajdziesz o nich szczegółowe informacje Dariusz Gdesz / Elżbieta Węgrzyn / Paweł Relikowski
Nie tylko Most Tumski w regionie ugina się pod ciężarem kłódek miłości. Na Walentynki przygotowaliśmy dla Was mały przewodnik po miejscach, w których zakochane pary wyznają sobie miłość. Jej widomym znakiem są pozostawione tam kłódki. Niektóre z tych miejsc są zaskakujące! Znajdziesz je w opisie zdjęć w naszej galerii.

Spis treści

Kłódka miłości z Florencji do Wrocławia

Większość europejskich miast ma most, na którym zakochane pary wieszają kłódki miłości. Zwyczaj wieszania przez zakochane pary symbolicznych kłódek na moście wywodzi się prawdopodobnie z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio mieli zabierać kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszać je z wyznaniami miłosnymi na florenckim Ponte Vecchio. Pewnie niewielu by się o tym dowiedziało, gdyby o zwyczaju nie napisał Federico Moccia w swojej powieści z 2006 roku. No i się zaczęło. Miłosny zwyczaj powędrował w świat. Teraz kłódki miłości można znaleźć w większości dużych miast i miast uznawanych za popularne przez zakochanych. W Polsce m.in. w Toruniu, Gdańsku, Poznaniu, Ciechocinku, a na Dolnym Śląsku - na Moście Tumskim we Wrocławiu.

Nietypowe romantyczne miejsca w Wałbrzychu i regionie, w których zakochani zawieszają kłódki miłości!

5. Most Tumski we Wrocławiu.Usunięte na potrzeby remontu łańcuszki i kłódki z inicjałami zakochanych oraz datą istotną dla ich związku ważyły bagatela 17 ton! Te nietypowe pamiątki trafiły do magazynu, a spółka miejska zapowiedziała stały monitoring mostu i surowe karanie dla zakochanych chcących ponownie dowodami swoich uczuć obciążać wyremontowany most.

Paweł Relikowski - archiwalne

Kłódki miłości z Wrocławia do Książa i do Szczawna-Zdroju

Gdy w ostatnich latach we Wrocławiu przystąpiono do remontu mostu Tumskiego, trzeba było jego bariery oraz przęsła wyczyścić z dowodów miłości mieszkańców Wrocławia i turystów. Usunięte łańcuszki i kłódki z inicjałami zakochanych oraz datą istotną dla ich związku ważyły bagatela 17 ton! Te nietypowe pamiątki trafiły do magazynu, a spółka miejska zapowiedziała stały monitoring mostu i surowe karanie dla zakochanych chcących ponownie dowodami swoich uczuć obciążać wyremontowany most.
Wrocławianie jednak na krótko wzięli sobie do serca ostrzeżenia i klimatyczny stary most ponownie ugina się pod setkami kłódek. To miejsce wybrano nieprzypadkowo. Po pierwsze, ze względu na jego klimat, piękno obiektu i jego otoczenia. Nie bez znaczenie jest też legenda, jakoby tu właśnie Mieszko I oświadczył się Dobrawie.

Zobaczcie kłódki miłości z Mostu Tumskiego i innych miejsc w regionie...

Również mieszkańcy regionu wałbrzyskiego znaleźli sobie miejsca na ten sposób wyrażania uczuć. Problem w tym, że część z nich niezakochanym nie kojarzy się z romantyzmem.
Okazuje się, że wałbrzyszanie dostrzegli magię miłości:

  • na starym stadionie (obecnie w remoncie),
  • niemłodym wiadukcie kolejowym,
  • punkcie widokowym
  • oraz zabytkowej wieży.

Nowe miejsce na kłódki miłości powstało na Walentynki 2023 przy Harcówce, w sercu Wałbrzycha! To nieopodal budowanej wieży widokowej!

Gdzie dokładnie mieszkańcy Dolnego Śląska, w tym Wałbrzycha oraz regionu zawieszają kłódki miłości? - w opisach zdjęć w galerii znajdziesz o nich szczegółowe informacje

Gdzie dokładnie mieszkańcy Dolnego Śląska, w tym Wałbrzycha oraz regionu zawieszają kłódki miłości? - w opisach zdjęć w galerii znajdziesz o nich szczegółowe informacje

Nietypowe romantyczne miejsca na Dolnym Śląsku, w których za...

O kłódce miłości i paragrafach

W tym miejscu warto jeszcze zaznaczyć, że obciążanie metalowymi kłódkami mostu, wiaduktu, zabytku, balustrady punktu widokowego, czy ogrodzenia stadionu lekkoatletycznego może być potraktowane jako zniszczenie mienia. Gdy zakochani zostaną przyłapani na zawieszaniu kłódki miłości mogą być potraktowani jako wandale nawet jeżeli wyrządzona przez nich szkoda w wymiarze finansowym jest niewielka. Osoba uszkadzająca mienie podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto