Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawnik dla kibica Euro 2012

MD, N
FOT. MIKOLAJ NOWACKI / POLSKAPRESSE
Powstał z myślą o niepełnosprawnych, którzy chcą uczestniczyc w EURO 2012, ale działa już teraz. Ma pomóc w korzystaniu z miejskich usług.

Wrocław przygotowuje się do mistrzostw Europy juz od dawna, również pod kątem przystosowania dla niepełnosprawnych. Ci, do niedawna nielicznie brali udział w imprezach sportowych. Główną przyczyną był brak informacji o przystępności poszczególnych obiektów. Teraz ma się to zmienić, a osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością będą pełnoprawnymi, aktywnymi kibicami, a nawet wolontariuszami na EURO 2012.

Poże w tym specjalnie zaprojektowana internetowa wyszukiwarka. Jest dostępna pod adresami www.niepelnosprawnik.eu oraz www.polandnolimits.eu. Jest to ciągle powiększająca się baza danych o miejscach urzyteczności publicznej, które są przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Po wpisaniu typu miejsca które nas interesuje, jak hotel, poczta, kino, czy restauracja dowiadujemy się które z nich są w pełni dostępne. Od stycznia pod tym kątem zbadano 500 obiektów na terenie Wrocławia, z czego już ponad 100 jest w bazie. Do końca czerwca aż 1000 obiektów będzie sprawdzone.

ODWIEDŹ: Nasz serwis specjalny Euro 2012

W Polsce akcję koordynuje Fundacja TUS. Jest ona partnerem lokalnym organizacji charytatywnej CAFE (the Centre for Access to Football in Europe) w realizacji oficjalnego projektu UEFA EURO 2012 o nazwie Respect Inclusion - Football with no limits. Niepełnosprawnik istnieje od 2007 roku, jednak początkowo był realizowany tylko w Warszawie. Teraz obejmie wszystkie cztery miasta-organizatorów EURO 2012 w Polsce.

Jak dziś Wrocław jest przystosowany dla niepełnosprawnych? Bartłomiej Skrzyński - dziennikarz, wspierający działania kampanii społecznych na rzecz osób niepełnosprawnych, reklamuje wrocławski Stadion Miejski jako modelowo przystosowany dla wszystkich kibiców. - Są tam aż 104 miejsca dla niepełnosprawnych i tyle samo dla osób im towarzyszących. Osoba będąca na wózku, jak każdy inny kibic może obejrzeć mecz z pełnosprawnym partnerem. To nie wszystko. Na stadionie są też secjalne miejsca dla niepełnosprawych dziennikarzy, a nawet specjalne loże VIP - zachwala Skrzyński.

Dodatkowo, po mieście kursują autobusy przystosowane dla niepełnosprawych osób, a nowo otwarty terminal na lotnisku posiada miejsce przeznaczone dla tzw. wózkersów. Wrocław robi zatem ogromne postępy. Bardzo często niepełnosprawni mają szansę skonsultowania projektów nowych budynków z architektami, by były one zgodne z realnymi potrzebami. Tak było między innymi w przypadku powstającego nowego budynku Teatru Capitol.

Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie przystosowanie całego miasta to praca na długie lata. Jak twierdzą sami zainteresowani Wrocław jest miastem pięknym, ale starym i trudnym w poruszaniu się. Jednak imprezy takie jak EURO 2012 tylko przyspieszają jego rozwój i zwiększają poziom przystosowania do potrzeb wszystkich mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto