Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni współtworzą stadion na Euro 2012

Michał Potocki
Michał Potocki
152 specjalne miejsca dla niepełnosprawnych będzie miał stadion na Pilczycach. Projektanci radzą się ich, jak wykonać odpowiednie ułatwienia, żeby później nie przebudowywać sportowej areny.

W siedzibie spółki Wrocław 2012 spotkali się architekci i koordynatorzy projektu oraz przedstawiciele niepełnosprawnych, by omówić projekt stadionu pod kątem ludzi z ograniczeniami w poruszaniu się.

- Stadion będzie miał sto miejsc dla kibiców na wózkach i dodatkowe dwa dla takich dziennikarzy. Niedowidzący i niesłyszący będą mieli do dyspozycji 50 stanowisk. Obok każdego niepełnosprawnego będzie miejsce dla osoby towarzyszącej - mówi Dawid Waloszek, architekt z firmy projektującej stadion. - Będą mieli do dyspozycji 9 wind, do tego niepełnosprawne VIP-y dwie. Nie zapominamy o oznaczeniach i obniżonych ladach w kioskach - dodaje.

Stadion będzie dobrze oznaczony dla niepełnosprawnych


Miejsca dla niepełnosprawnych będą usytuowane na poziomie +1, czyli w lepszych lokalizacjach niż zwykle, gdy udostępnia im się miejsca na poziomie murawy. Obiekt będzie wyposażony w miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, umieszczone w najbliższym sąsiedztwie wind.

- Stadion będzie mał 42 tys. miejsc i powinien zostać ukończony 14 stycznia 2012 roku - Maciej Łubocki, kierownik działu technicznego w spółce Wrocław 2012. - Do tego czasu będziemy konsultować się z przedstawicielami stowarzyszeń ludzi niepełnosprawnych, żeby jak najlepiej przystosować dla nich stadion. Ma to być przecież arena dla wszystkich - wyjaśnia.

Sami niepełnosprawni są zadowoleni z konsultacji, bo widzą, że ich uwagi są wdrażane w projekt. Niejako współtworzą udogodnienia na pilczyckim stadionie dla siebie samych.

- 100 miejsc dla wózkowiczów to standard. Cieszę się, że miejsca będą na poziomie +1, bo z poziomu murawy takie widowisko nie wygląda rewelacyjnie - mówi Sławomir Piechota, poseł. - My już jesteśmy niepełnosprawni, ale wszyscy będą kiedyś starzy, wtedy również udogodnienia są bardzo potrzebne. Ważne są detale, oświetlenie, oznaczenia i przede wszystkim funkcjonalność. Dobrze,że projektanci konsultują się z nami, bo miejsce dla niepełnosprawnego jest również udogodnieniem dla innych ludzi - wyjaśnia.

Sławomir Piechota jako konsultant architektów


Na mecze Śląska Wrocław regularnie przychodzi około 30 osób na wózkach. 100 miejsc na stadionie na Euro 2012 może kiedyś okazać się za małą liczbą.

- Na mecze wyjazdowe jeździ nas dwudziestu, a na Euro 2012 zjadą przecież kibice z innych państw - mówi Paweł Parus ze Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Kibiców WKS Śląsk Wrocław. - Z wykonawcami stadionu współpracujemy już od roku. Uwzględniają nasze uwagi. Chciałbym, żeby kiedyś zabrakło wolnych miejsc dla niepełnosprawnych na nowym stadionie, bo to będzie znaczyło, że niepełnosprawnych, którzy chcą uczestniczyć w sportowych wydarzeniach jest u nas wielu - dodaje.



Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto