Niedługo ruszy budowa największego komisariatu we Wrocławiu. Tak będzie wyglądał [WIZUALIZACJE]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Nowy komisariat powstanie na terenie parkingu policyjnego przy ul. Trzemeskiej
Nowy komisariat powstanie na terenie parkingu policyjnego przy ul. Trzemeskiej KWP Wrocław
We wtorek (22 listopada) w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu podpisano umowę na budowę nowego komisariatu policji Wrocław-Stare Miasto. Ogromny budynek zastąpi komisariat przy ul. Trzemeskiej i łączyć będzie się z nową siedzibą wrocławskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. To największa inwestycja tego typu realizowana obecnie w polskiej policji. O jej szczegółach opowiedział nam asp. szt. Łukasz Dutkowiak, rzecznik prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Budynek komisariatu przy ul. Trzemeskiej we Wrocławiu ma już swoje lata. Czy dlatego podjęliście Państwo decyzję o budowie nowego?

Obecna siedziba Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto znajduje się w obiekcie, który powstał w latach siedemdziesiątych. Budynek ten nie był gruntownie modernizowany, a jego położenie, konstrukcja i układ architektoniczny pomieszczeń mocno utrudniałby lub wręcz uniemożliwiał ewentualną rozbudowę. Byłoby to nieuzasadnione także ze względów ekonomicznych, biorąc pod uwagę stan techniczny obiektu i np. istniejące ciągi komunikacyjne. W związku z tym podjęto decyzję o budowie całkiem nowego obiektu, który będzie spełniał wszelkie obowiązujące standardy i będzie zgodny z przepisami prawa budowlanego, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ppoż.

W nowym komisariacie będzie pracować więcej policjantów?

Znaczący rozwój wrocławskiej aglomeracji miejskiej i fakt, że w ostatnich latach właśnie w tym obszarze zwiększyła się liczba zarówno zabudowy mieszkaniowej, jak i usługowej, niemal wymusza konieczność intensyfikacji działań prowadzonych przez policjantów w obszarze bezpieczeństwa mieszkańców. Niezmiernie ważne jest też zwiększanie dostępności do różnego rodzaju usług świadczonych na co dzień przez policję i kontaktu z funkcjonariuszami z różnych pionów, a także dostęp bez barier architektonicznych. Jak wszyscy wiemy, niejednokrotnie możliwość szybkiego i osobistego kontaktu z policjantem oraz przedstawienia mu swojej sprawy, przynosi wymierne oraz bezpośrednie efekty dla samego mieszkańca, a także przekłada się na ilość wykrytych przestępstw oraz zatrzymanych sprawców.

Budowany komisariat ma być największym we Wrocławiu.

Tak. Nowy 5-piętrowy budynek powstanie w technologii budownictwa modułowego 3D. Pracować w nim będzie blisko 200 policjantów i pracowników cywilnych z Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto, a także ponad 100 funkcjonariuszy i pracowników Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Inwestycję, której powierzchnia użytkowa to około 6,8 tysiąca mkw., zaplanowano na działce będącej w trwałym zarządzie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu od 1999 roku. Mieści się na niej obecny komisariat policji i parking, na którym to - zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - można wybudować nowy obiekt. W nowym komisariacie, oprócz punktu przyjmowania interesantów, pomieszczeń dla służby dyżurnej, dzielnicowych i innych policjantów z wydziału prewencji, kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego oraz kierownictwa, planowane jest też stworzenie specjalnie przystosowanych pomieszczeń dla pracowników i funkcjonariuszy z CBZC.

Kiedy komisariat będzie gotowy i ile kosztuje jego budowa?

Umowa realizowana jest w systemie "Zaprojektuj i wybuduj" i opiewa na kwotę ponad 112,5 mln zł. Środki te pochodzić będą między innymi z Programu Modernizacji Policji na lata 2022-2025. Obiekt ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2024 roku. Jednak Komisariat Policji Wrocław-Stare Miasto prawdopodobnie zacznie funkcjonować już na przełomie 2023/2024 roku.

Zobaczcie, jak będzie wyglądał największy komisariat policji we Wrocławiu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz

Materiał oryginalny: Niedługo ruszy budowa największego komisariatu we Wrocławiu. Tak będzie wyglądał [WIZUALIZACJE] - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie