Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie uwierzycie, z czym dzwonią ludzie na numer 112 [NAGRANIA ROZMÓW]

red
Tylko 25 proc. telefonów na numer 112 kończy się przekazaniem zgłoszenia do policji, pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej
Tylko 25 proc. telefonów na numer 112 kończy się przekazaniem zgłoszenia do policji, pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej
Dziś (wtorek, 11 lutego) przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Teoretycznie każdy z nas wie, co to za numer i kiedy należy go wybrać. Niestety, wiele osób wciąż dzwoni na 112 z nudów, z głupoty, ze złośliwości, dla zabawy. Niedługo będą za to grozić surowe kary. Posłuchajcie nagrań i przeczytajcie tekst poniżej.

Złamanie, zawał, udar, wypadek. Każdemu z nas może się zdarzyć sytuacja, w której potrzebujemy pilnej pomocy ze strony ratowników medycznych. Wtedy należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać pomoc. Niestety, dyspozytorzy odbierający zgłoszenia pod 112, przyznają, że wiele rozmów nie ma związku z nagłymi wypadkami. Najczęściej są to głupie żarty albo zgłoszenia, które powinny być kierowane do urzędów, miejskich przewoźników czy zakładu energetyki lub gazownictwa.

Przypomnijmy sprawę, gdy przed sąd w Dzierżoniowie trafiła 31-letnia kobieta notorycznie dzwoniąca na 112 - zgłaszała przestępstwa, których nie było, prosiła o przyjazd pogotowia ratunkowego, obrażała pracowników centrum lub blokowała numer alarmowy z... nudów. Dzwoniła nawet 500 razy w ciągu dnia! W listopadzie 2019 r. pisaliśmy o zatrzymaniu przez strzelińską policję mężczyzny, który w ciągu 4 miesięcy zadzwonił bez przyczyny na numer 112 ponad 1100 razy! Trudno myśleć o tym, ile osób w tym czasie naprawdę potrzebowało pomocy i nie mogli jej wezwać, bo linia była zajęta.

Posłuchajcie, z czym ludzie dzwonią pod numer alarmowy 112

O tym, jakiej skali jest to problem, możecie przekonać się, słuchając nagrań rozmów dyspozytorów z Centrum Powiadamiania Ratunkowego z osobami dzwoniącymi na numer alarmowy 112, które udostępnił portal gazetawroclawska.pl.

Posłuchajcie:

Źródło: gazetawroclawska.pl

Będzie zmiana prawa

We wtorek (11 lutego 2020 r.) rząd ma zająć się nowelizacją przepisów o systemie powiadamiania ratunkowego. Projekt przygotowany przez MSWiA (oprócz wprowadzenia gradacji zawodowej i uregulowania kwestii szkoleń), przyzna operatorom numerów alarmowych ochronę, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym. Ma to zapobiec sytuacjom, w których osoby dokonujące zgłoszeń alarmowych "bezkarnie znieważają i grożą operatorom numerów alarmowych podczas obsługi zgłoszeń". Zgodnie z prawem, grozić będzie za to kara taka jak w przypadku zniewagi lub gróźb kierowanych np. do policjanta.

O czym pamiętać, dzwoniąc na numer 112?

  • Po wykonaniu bezpłatnego połączenia na numer alarmowy 112 cierpliwie czekaj na połączenie z operatorem;
  • Po zgłoszeniu się operatora bardzo krótko opisz zdarzenie, które chcesz zgłosić. Odpowiadaj na pytania operatora;
  • Podaj dokładny adres lub sposób dotarcia na miejsce zdarzenia, udziel dodatkowych informacji, o które poprosi Cię operator, podaj swoje dane tak, aby służby mogły się z Tobą skontaktować w wypadku zaistnienia jakichkolwiek niejasności;
  • Nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez operatora numerów alarmowych.

ZOBACZ KONIECZNIE!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto