MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko zamek

Alina Gierak
Już w najbliższą środę (18.07.2007), razem z naszą gazetą (Słowo Polskie Gazeta Wrocławska), mapa turystyczna Pogórza Izerskiego Kto nie ma ochoty wybierać się w wysokie góry, będzie zachwycony Pogórzem Izerskim.

Już w najbliższą środę (18.07.2007), razem z naszą gazetą (Słowo Polskie Gazeta Wrocławska), mapa turystyczna Pogórza Izerskiego
Kto nie ma ochoty wybierać się w wysokie góry, będzie zachwycony Pogórzem Izerskim. Malownicze miasteczka, jeziora i rzeki oraz zamek Czocha – miejsca idealne na rodzinne wycieczki

Pogórze Izerskie jest przedpolem Gór Izerskich i obejmuje duży teren pomiędzy Nysą Łużycką a rzeką Bóbr. Osią regionu jest rzeka Kwisa przepływająca przez miasta: Mirsk, Gryfów Śląski, Leśną, Lubań i Nowogrodziec. Na początku XX w. powstały na niej dwa sztuczne zbiorniki retencyjne: Jezioro Złotnickie i Jezioro Leśniańskie.
Oba są zagospodarowane i latem jest tu gwarno i tłoczno. Można posiedzieć nad wodą, popływać łódką albo wybrać się na wycieczkę do zamku Czocha.
To jeden z bardziej znanych zabytków regionu. Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława II. Przechodził w ręce różnych właścicieli, stąd wiele tu śladów różnych epok i stylów. Tragiczny był dla zamku rok 1793, gdy cała budowla spłonęła – zniszczone zostały dachy, wieża, część mieszkalna, zbrojownia, archiwum zamkowe.
Odbudowy doczekał się dopiero w 1912 roku. Właściciel – drezdeński producent wyrobów tytoniowych (cygar) Ernst Gutschow – zlecił ją architektowi berlińskiemu Bodo Ebhardtowi zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie z 1703 roku. Podczas przebudowy zniszczono jednak wiele najstarszych fragmentów kompleksu.

Zniknął z map
Po II wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany z mebli i wyposażenia. Od 1952 był tu Wojskowy Dom Wczasowy i z tego powodu obiekt został utajniony i nie było go na mapach. Pojawił się w 1996 roku, gdy udostępniono go jako ośrodek konferencyjny. Teraz można go zwiedzać, podziwiać architekturę oraz piękne widoki. Zamek spodobał się filmowcom, którzy tutaj kręcili filmy: „Gdzie jest generał? „Wiedźmin” oraz „Legenda”.

Sami swoi na festiwalu
Wyjeżdżając z zamku, warto podjechać do Lwówka Śląskiego, jednego z najstarszych miast w Polsce.
Tu znajduje się zabytkowy browar. Piwo z niego można kupić w firmowym sklepie. Bardzo piękny Rynek w Lwówku, z renesansowym ratuszem, został, niestety, oszpecony przez źle odrestaurowane kamieniczki z płaskimi dachami. Nie pasują do zabytkowego ratusza. To złe wrażenie mogą zatrzeć wycieczki do innych miast Pogórza Izerskiego, m.in. Lubomierza znanego z filmu „Sami swoi” i festiwalu komedii. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto