Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nie pierwszy raz prezesowi Balawejderowi wszystko kojarzy się z polityką". Lotos rozwiązuje umowę z MPK Wrocław

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz / Polska Press
W czwartek (7 lipca) odbyła się konferencja prasowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu, na której poinformowano o rozwiązaniu umowy ze strony spółki Lotos, dotyczącej zaopatrzenia miejskiego przewoźnika w paliwo do autobusów. Przy okazji nie zabrakło krytyki wobec władz Orlenu oraz PiS-u. - Nie pierwszy już raz prezesowi MPK wszystko kojarzy się z polityką. Łączenie problemów wynikających z zarządzania komunikacją miejską i transportem publicznym we Wrocławiu z Prawem i Sprawiedliwością czy działaniem rządu polskiego jest naprawdę ogromnym nadużyciem - zauważa poseł na Sejm Paweł Hreniak.

Podczas konferencji poinformowano, że MPK otrzymało od spółki Lotos pismo, w którym rozwiązuje się umowę z listopada 2020 r. z 5 miesięcznym wypowiedzeniem – czyli z dniem 13 listopada 2022 r.

- Mówienie dzisiaj, że to co dzieje się z cenami paliw jest efektem decyzji Putina, jest po prostu polityczną manipulacją. Nasza cena paliwa była uzależniona od notowań ropy naftowej na giełdach europejskich. W wypadku umów z Orlenem kluczowa jest średnia cena paliwa określona przez Orlen. Jaka ona będzie – zależy od tego, jakie będą decyzje i fanaberie polityków. Dzisiaj nie mamy żadnych wątpliwości, że decyzja rozwiązania umowy z MPK zapadła decyzją prezesa spółki Orlen. Pytanie tylko - czy decyzją prezesa Lotosu, decyzją prezesa Orlenu, a może decyzją prezesa z Nowogrodzkiej? – mówił do przedstawicieli mediów Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK.

- Nie pierwszy raz prezesowi MPK wszystko kojarzy się z polityką. On sam wiele razy dawał świadectwo swoich określonych poglądów politycznych. Łączenie kwestii umów biznesowych z tymi tematami ma się nijak – mówi „Gazecie Wrocławskiej” Paweł Hreniak, poseł na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Hreniak podkreśla, że umowa była podpisana przez spółkę Lotos przed połączeniem z Orlenem. - Powoływanie się na takie działania w tym przypadku jest całkowicie nieuzasadnione. Zachęcam, aby pan Krzysztof Balawejder skupił się na funkcji, do której mieszkańcy Wrocławia go powołali – czyli dobrego zarządzania komunikacyjną spółką, a z tym jak widzimy nie jest najlepiej. Dlatego nie można swoich niepowodzeń przekładać na „mityczną” politykę. Jeśli brakuje umiejętności w zarządzaniu, to łatwo szukać jakichś winnych daleko w Warszawie i nie widzę tutaj żadnego związku jednego z drugim. Może lepiej będzie przystąpić do skutecznego negocjowania zawieranych umów – dodał poseł reprezentujący okręg wrocławski.

Warto dodać, że dzięki zapisom umowy między Lotosem i MPK, Wrocław jeszcze przez 5 miesięcy będzie miał zapewnione dostawy paliwa na dotychczasowych warunkach. Przez ten czas przewoźnik będzie szukał koncernu paliwowego, z którym - jeśli go znajdzie - podpisze od grudnia nową umowę. - Łączenie problemów wynikających z zarządzania komunikacją miejską i transportem publicznym we Wrocławiu z Prawem i Sprawiedliwością czy działaniem rządu polskiego jest naprawdę ogromnym nadużyciem. Te problemy widoczne są od wielu lat i nie możemy pozwolić na to, żeby wrocławianom wmówić, że niepowodzenia władz miasta w zarządzaniu MPK wynikają z jakichkolwiek problemów z naszym ugrupowaniem czy innymi winnymi. W tej sytuacji i w tych okolicznościach, to nie jest to miejsce – konkludował na zakończenie poseł Paweł Hreniak.

Odpowiedzi w sprawie rozwiązania umowy udzielił nam także Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy LOTOS S.A. Zamieszczamy ją w całości:

„Umowę z MPK Wrocław zawarto w listopadzie 2020 roku na okres 2 lat, czyli pierwotnie miała obowiązywać do listopada 2022 roku. Niezależnie jej zapisy zawierały możliwość przedłużenia aneksem okresu obowiązywania na tych samych warunkach na kolejne 2 lata. W marcu br. wrocławskie MPK złożyło taki wniosek, który spółka musiała przyjąć. Po przeprowadzonej analizie postanowiono tę umowę wypowiedzieć zgodnie z zawartymi w niej zapisami. Dokonano tego z końcem czerwca 2022 r., z zachowaniem 5-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Trudno więc mówić, że doszło tu do nagłego wypowiedzenia umowy. Zapewniamy, że przez kolejne 5 miesięcy, na niezmienionych warunkach, będziemy dostarczali olej napędowy dla MPK Wrocław.”

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Nie pierwszy raz prezesowi Balawejderowi wszystko kojarzy się z polityką". Lotos rozwiązuje umowę z MPK Wrocław - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto