MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

NFZ daje mniej na rehabilitację

Eliza Głowicka
Będzie mniej pieniędzy dla dzieci niepełnosprawnych  fot. Paweł Relikowski
Będzie mniej pieniędzy dla dzieci niepełnosprawnych fot. Paweł Relikowski
Zamiast czterech zabiegów z fizjoterapii, tylko dwa. Taki los czeka w tym roku niepełnosprawne dzieci, które muszą korzystać z rehabilitacji. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył na świadczenia mniej pieniędzy.

Zamiast czterech zabiegów z fizjoterapii, tylko dwa. Taki los czeka w tym roku niepełnosprawne dzieci, które muszą korzystać z rehabilitacji. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył na świadczenia mniej pieniędzy.

- Już musieliśmy zrezygnować z zajęć na basenie - przyznaje Maciej Sokołowski, dyrektor przychodni przy ul. Dobrzyńskiej we Wrocławiu.
Najbardziej martwią się rodzice chorych dzieci. - Wiadomość o problemach z finansowaniem zajęć spadła na nas jak grom z jasnego nieba pod koniec grudnia. Dowiedziałam się o tym od terapeutki. Oficjalnie w przychodni nikt żadnych informacji nam nie udziela - ubolewa Anna Rychel, mama czteroletniego Miłosza, u którego lekarze podejrzewają autyzm. Pani Anna podkreśla, że udało się to wykryć właśnie dzięki wczesnemu rozpoznaniu i wielomiesięcznym zabiegom rehabilitacyjnym.
Miłosz zrobił ogromne postępy, a stan jego zdrowia się polepszył. Chłopiec dwa razy w tygodniu miał zajęcia na basenie, masaże, zajęcia z logopedą, z dogoterapii, psychomotoryki i integracji sensorycznej. - Mój syn cały czas wymaga terapii. Wiem, że nie dostanie się na część zajęć. Najbardziej szkoda mi basenu, bo dla dzieci autystycznych kontakt z wodą jest zbawienny. No i zajęć z integracji sensorycznej, które dużo mu dały - mówi mama Miłosza.
Zakończył się rządowy program pilotażowy "Wczesna interwencja". Trwał dwa lata, od 2005 do 2007 roku. Objęte były nim dzieci niepełnosprawne lub zagrożone niepełnosprawnością wraz z rodzicami. Chodzi o maluchy np. z porażeniem mózgowym, z zespołem Downa, z autyzmem. W 60 wybranych ośrodkach w kraju mali pacjenci byli objęci specjalistyczna opieką.
W ramach zajęć dzieci korzystały: m.in. z fizjoterapii, basenu, zajęć z logopedą, dogoterapii, masaży. Ich rodzice z kolei mogli liczyć na pomoc terapeutyczną, która polegała na spotkaniach z psychologiem. Wszystko mieli w jednym miejscu. Pieniądze na leczenie, zabiegi i zajęcia z psychologami pochodziły w większości z NFZ-tu, ale też swoją część dołożyły Ministerstwo Edukacji Narodowej (np. na zajęcia z pedagogiem i psychologiem) i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób iepełnosprawnych. Teraz za rehabilitację płaci wyłącznie NFZ. I to tylko za świadczenia medyczne.
- Program się sprawdził. Chcieliśmy, by obowiązywał przez następne lata, ale na jego kontynuację nie zgodził się premier - wyjaśnia dr Adrianna Pietraszkiewicz z ośrodka "Promyk Słońca" we Wrocławiu, który zajmuje się rehabilitacją.
Alicja Szatkowska z Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych i współtwórczyni programu mówi, że to tragedia. - Najbardziej ucierpią dzieci głęboko upośledzone lub niepełnosprawne - uważa.
Nie wszystkich rodziców stać na opłacanie zabiegów. Nie mówiąc o tym, że część rodziców będzie musiała zostać w domu. Nikt też nie pomyślał, jakie koszty poniesie państwo, płacąc choćby rentę niepełnosprawnemu w przyszłości.
Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ uspokaja. - Dla pacjenta nie powinno się wiele zmienić. Dostanie zabiegi, ale będzie musiał na nie jeździć do kilku miejsc, a dotąd miał to wszystko w jednym ośrodku - tłumaczy.

Fiaskiem zakończyły się negocjacje NFZ z pogotowiem ratunkowym na temat weekendowej i świątecznej pomocy wyjazdowej oraz transportu sanitarnego.
Koniec więc z dowożeniem chorych pacjentów karetkami na rehabilitację, czy zastrzykami robionymi przez pielęgniarkę w domu. Podpisano umowę jedynie na ratownictwo medyczne. Od nowego roku pogotowie na Dolnym Śląsku zajmuje się więc tylko pomocą w nagłych wypadkach. Szefowie dolnośląskich stacji pogotowia są wzburzeni tym, że NFZ zaproponował za te same usługi dwie stawki: wyższą lekarzom rodzinnym i niższą pogotowiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto