Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

News o odnalezieniu ciała 15-letniej sycowianki jest nieprawdziwy!

Redakcja
print screen strony, na ktorej ukazał się fake news
Na jednym z portali w Internecie pojawiła się fejkowa informacja o treści: "Ciało zaginionej ponad miesiąc temu 15-letniej Doroty z Sycowa. Makabrycznego odkrycia dokonano na podmokłych łąkach, dwa kilometry od rodzinnej wsi". Oficer prasowa oleśnickiej policji Aleksandra Pieprzycka dementuje: - To nie jest prawda. Być może chodzi o inny Syców? - zastanawia się. Okazuje się, że w Polsce mamy tylko jeden Syców. Istnieje miejscowość o podobnej nazwie - to Cyców – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim.

W artykule czytamy m.in., że ciało dziewczynki znalazł na terenie mokradeł leśnik. I dalej: "Policja przeczesuje okolice miejsca zbrodni prawdopodobnie na tle seksualnym ale czy na pewno będzie wiadomo po sekcji zwłok.
Policja otrzymywała zgłoszenia w ostatnim czasie o obcokrajowcu, który zaczepia dzieci pytając o drogę i prosił by szły z nim by pokazać drogę. Dzieci twierdzą, że mężczyzna ma zagraniczny akcent ale nie potrafią go zidentyfikować. Śledczy zdecydowali się dodatkowo przeszukać inne mokradła".

Nie powielajmy fake newsów
Linka z fejkową informacją przesyłają sobie mieszkańcy naszego miasta, dopytując, czy to prawda. Sprawdziliśmy tę informację: jest wyssana z palca i udostępniona na jednym z portali zajmujących się publikowaniem podobnych fejkowych newsów. Tu pod fejkową informacją z Sycowa pojawił się news o odnalezieniu przez myśliwych martwej dziewczynki w Kępnie.

Fake news to fałszywe, nieprawdziwe lub sztuczne informacje. Terminu tego używa się jako określenia na sposób przekazywania informacji, który ma na celu wywołanie dezinformacji lub dokonanie oszustwa. "Fake news rozprzestrzeniają się poprzez serwisy informacyjne, media elektroniczne oraz coraz częściej serwisy społecznościowe w błyskawicznym tempie. Są to przede wszystkim informacje wprowadzające odbiorców w błąd albo mające na celu uzyskanie korzyści finansowych lub politycznych. Przy tworzeniu fake newsów autorzy często stosują chwytliwe nagłówki w celu zwrócenia jak największej uwagi odbiorcy. Za rozprowadzanie fake newsów odpowiedzialni są m.in. tzw. trolle internetowi" - czytamy na stronie legalniewsieci.pl. Celem fake news jest przyciągnięcie jak największej ilości odbiorców.

Jak rozpoznać fake news?

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA) opublikowała planszę, która ma pomagać w rozpoznawaniu fake newsów. Jej autorzy zalecają aby:

- Rozważyć, dokonać analizy źródła informacji.

- Zapoznać się z treścią wiadomości (próbując ją zrozumieć całościowo), a nie tylko z samym jej nagłówkiem, który ma na celu przyciągnąć uwagę kontrowersyjnym zestawieniem słów.

- Sprawdzić autorów informacji oraz ich wiarygodność.

- Sprawdzić czy inne tzw. źródła pomocnicze podają identyczne treści.

- Sprawdzić datę publikacji.

- Rozważyć czy nie jest to żart lub satyra.

- Przeanalizować własne przekonania (czy nie wpływają one na nasz osąd).

- Zapytać ekspertów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto