MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz region będzie pierwszym w kraju, w którym już w marcu przeprowadzony zostanie próbny test z języka.

Anna Gabińska
Fot. Janusz Wójtowicz Gimnazjaliści chcą już wiedzieć, jak będzie wyglądał nowy egzamin
Fot. Janusz Wójtowicz Gimnazjaliści chcą już wiedzieć, jak będzie wyglądał nowy egzamin
Dolny Śląsk ma wielką szansę przygotować się najlepiej w całej Polsce do nowego egzaminu z języka obcego na koniec gimnazjum. Dlaczego to tak ważne? Bo już za rok każdy trzecioklasista będzie pisać taki egzamin, ...

Dolny Śląsk ma wielką szansę przygotować się najlepiej w całej Polsce do nowego egzaminu z języka obcego na koniec gimnazjum.

Dlaczego to tak ważne? Bo już za rok każdy trzecioklasista będzie pisać taki egzamin, oprócz części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła już, że będzie to test pisemny i potrwa 90 minut. Ma sprawdzać rozumienie ze słuchu, rozumienie czytanego tekstu i reagowanie językowe. Co to jest reagowanie językowe?
- Uczeń dostanie na przykład zdjęcie z sytuacją, którą będzie musiał opisać w języku obcym - tłumaczy Alicja Cisowska, wicedyrektor Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Wydział edukacji magistratu we Wrocławiu zlecił pięcioosobowemu zespołowi w WCDN-ie przygotowanie egzaminu próbnego z trzech języków obcych: angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Zespół właśnie skończył pracę.
Zaraz po feriach wszyscy drugoklasiści w 40 wrocławskich gimnazjach siądą do próbnego egzaminu, nazywanego diagnozą. Ma on pokazać, ile umieją przyszłoroczni trzecioklasiści z języka obcego, w czym powinni się podciągnąć. I czy sprzęt do odtwarzania nagrań okaże się sprawny, a dźwięk będzie rozchodził się po sali tak, że żaden uczeń nie będzie miał problemu z usłyszeniem, o co chodzi.
- Zleciliśmy przygotowanie tej diagnozy, żeby przyjrzeć się, co można poprawić w systemie - tłumaczy Lilla Jaroń, dyrektor wydziału edukacji w urzędu miasta. - Może okaże się, że trzeba będzie dodać po godzinie języka obcego w podstawówkach. Albo że trzeba zatrudnić w niektórych szkołach przed egzaminem akustyków, bo nauczyciele sami nie wygrają z pogłosem w salach gimnastycznych.
Wrocławscy urzędnicy na przygotowanie próbnego egzaminu i nagranie płyt wraz z przygotowaniem kompletów testów na papierze dla dwóch klas przeznaczyli 50 tys. zł. Twierdzą, że nie poskąpią też pieniędzy na doszkalanie nauczycieli, jeśli wyniknie taka potrzeba.
Szansę na lepsze przygotowanie się mają jednak gimnazjaliści w całym województwie. Urzędnicy miejscy porozumieli się właśnie w tej sprawie z urzędem marszałkowskim.
- Postanowiliśmy udostępnić testy wszystkim zainteresowanym szkołom z województwa, bo jako Wrocław mamy też w tym interes - wyjaśnia Jaroń. - W naszych szkołach ponadgimnazjalnych co czwarty uczeń jest spoza Wrocławia. A poza tym chcemy pomóc uczniom dowiedzieć się, jakie mają braki z języków obcych po to, by nauczyciele przez rok przygotowali ich lepiej do prawdziwego egzaminu - podkreśla.
Nauczyciele dostaną też karty odpowiedzi i elektroniczne narzędzie, dzięki któremu w komputerze będą mogli opracować swoje wyniki. Urzędnicy zapewniają, że nikt poza szkołą ich nie pozna.
Pracownicy Dolnośląskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli tworzą właśnie pełną bazę gimnazjów w województwie, by wszystkim wysłać informację, że mogą przeprowadzić próbny egzamin z języka obcego 12 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto