Narty w Austrii. Vorarlberg w pigułce

Artykuł sponsorowany
Vorarlberg leży na zachodzie Austrii, nad Jeziorem Bodeńskim; graniczy z Niemcami, Szwajcarią i Liechtensteinem. Vorarlberg jest krajem innowacyjnym, w wielu dziedzinach wytyczającym nowe trendy. Dynamiczna atmosfera jest wyraźnie wyczuwalna: przejawia się w nowoczesnej architekturze, w niezwykłych projektach, w przemyślanych ofertach, cechujących się najwyższą jakością.

Spróbować czegoś nowego, spojrzeć z nowej perspektywy i dać się oczarować urokom zimy – już choćby po to warto się wybrać do Vorarlbergu. Tam, gdzie przed ponad 100 lat zostało „wymyślone“ narciarstwo, dizisiaj regiony narciarskie mają do zaoferowania nowoczesny komfort oraz – dzięki korzystnemu położeniu w północnych Alpach – całą masę naturalnego śniegu.

Co nadal cieszy gości? Tutejsze wioski zachowały swój malowniczy charakter. W wielu miejscach zaskakuje odważne łączenie tradycyjnej architektury drewnianej z nowoczesną. Miejscowi hotelarze zapewniają doskonałe warunki mieszkaniowe i wykwitną gastronomię. Szkółki narciarskie i firmy specjalizujące się w organizacji imprez plenerowych przygotowują atrakcyjny program na łonie natury. Wystawy, koncerty i salony muzyczne ubogacają zimowy wypoczynek.

Dojazd samochodem i samolotem
Do Vorarlbergu można bez problemu dotrzeć każdym środkiem lokomocji. Lokalna komunikacja jest bardzo dobrze rozbudowana. Połączenia autobusowe i kolejowe są ze sobą skorelowane, podobnie taryfy – wszystko jak w dużej aglomeracji miejskiej.
W niektórych regionach oprócz autobusów liniowych kursują autobusy narciarskie. W dolinie Kleinwalsertal komunikacja jest dla gości hotelowych bezpłatna.

Samochodem:

Przez przejście graniczne w Zgorzelcu i niemieckimi autostradami przez Drezno – Chemnitz – Norymbergę – Ulm – Memmingen – Lindau – do Bregencji lub

• Frankfurt (nad Odrą) – Lipsk – Ulm – Memmingen – Lindau – do Bregencji Dojazd do doliny Kleinwalsertal: Do doliny Kleinwalsertal, położonej na północnym wschodzie Vorarlbergu, można dojechać samochodem tylko przez Oberstdorf (Niemcy). Odległości w km do Vorarlbergu: Np. Warszawa – Bregencja ok. 1280 km.

Autostrady i drogi ekspresowe są w Austrii płatne. Jest kilka rodzajów winiet autostradowych :

 winieta 10-dniowa (8,50 euro)
 winieta 2-miesięczna (24,80 euro)
 winieta roczna (82,70 euro).
(Ceny dotyczą samochodów osobowych.)

Fly to Vorarlberg: z każdym rokiem zwiększa się liczba bezpośrednich połączeń lotniczych. Wszystkie lotniska są połączone z dworcami kolejowymi lub oferują regularne połączenia autobusowe:

 Bodensee-Airport Friedrichshafen w Niemczech, 32 kilometry od Bregencji, obsługuje bezpośrednie połączenia z Frankfurtem.
 St. Gallen-Alternhein w Szwajcarii, bezpośrednie połączenia z Wiedniem;
 Allgäu-Airport Memmingen w Niemczech – połączenia wewnątrzeuropejskie;
 Innsbruck – połączenia z Wiedniem i innymi miastami Europy;
 Zurych – połączenia międzynarodowe.

Aktualne informacje na temat połączeń lotniczych i transferów znaleźć można na stronie: www.vorarlberg.travel/pl/przyjazd

Życie kulturalne

W Vorarlbergu można doskonale łączyć sporty zimowe z ofertą kulturalną, np. ze zwiedzaniem wystawy lub słuchaniem koncertu. Latem 2013 r. zostały otwarte dwa nowe obiekty: w Bregencji das vorarlberg museum, w Andelsbuch w dolinie Bregenzerwald das Werkraum Haus, poświęcony regionalnemu rękodziełu.

NOWOŚĆ! vorarlberg museum w Bregencji

Od lata 2013 r. ekspozycja w przebudowanym i rozbudowanym Muzeum Vorarlbergu w Bregencji jest poświęcona historii i współczesności regionu. Zobaczyć można wystawy: „Vorarlberg. Making-of“, „Rzymianie, albo tak“, „Jego & Mój“ – akustyczna podróż przez Vorarlberg oraz „Lustenau Lagos – African Lace“ – o afrykańskich koronkach – które do dziś są wytwarzane w Lustenau (do 6 stycznia 2014 r.).
Wystawom towarzyszyć będzie fachowy komentarz, rozmowy z naukowcami, kawiarenki dyskusyjne i wiele innych imprez okazjonalnych.
Budynek w centrum miasta robi spore wrażenie. Ponad 16.000 „kwiatów“ zdobi jego fasadę. Ogromne panoramiczne okna pozwalają zwiedzającym podziwiać Jezioro Bodeńskie i góry. Nowy budynek, do którego włączono fragmenty zabytkowej budowli zaprojektowało biuro architektoniczne cukrowicz.nachbaur.

NOWOŚĆ! Dom Rzemiosła (Das Werkraum Haus) w dolinie Bregenzerwald
Latem 2013 r. w centrum Andelsbuch otwarty został Dom Rzemiosła, będący „oknem wystawowym” rzemiosła z doliny Bre¬genzerwald. Zaprojektował go znany szwajcarski architekt Peter Zumthor.

Przypominający halę budynek jest prosty, postawiony z rozmachem, ma klarowną konstrukcję. Fasada ze szkła o powierzchni 700 m² daje wgląd do wnętrza i jest równocześnie czymś w rodzaju okna wystawowego. Płaski dach został wykonany z drewna.

W budynku mieści się też sklep, gdzie można nabyć produkty rękodzie¬nicze i lokal gastronomiczny. Dom jest czynny od wtorku do soboty (www.bregenzerwald.at).

POLECAMY: Kraina Architektury Vorarlberg i nowoczesna gościnność
Broszura „Architektur Land Vorarlberg“, wydana przez Vorarlberski Instytut Architektoniczny i Vorarlberg Tourismus, informuje o wyjątkowych aspektach nowoczesnej architektury Vorarlbergu i prezentuje kilkanaście niezwykłych przykładów. 22 wyjątkowych pod względem architektonicznym hoteli i apartamentowców opisuje dodatkowa broszura „Nowoczesna gościnność“ (w języku niemieckim i angielskim).
Informacje na temat architektury jak również broszury można bezpłatnie otrzymać w Vorarlberg Tourismus (niemiecki, angielski):

[email protected] jak również ściągnąć ze strony
www.vorarlberg.travel/brochures.
Więcej informacji na temat regionu i aktualne oferty na stronie www.wakacje-austria.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto