Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narciarze i branża turystyczna czekają na śnieg. Gdzie można się wybrać na narty?

Elżbieta Węgrzyn
Na stoku Dzikowiec nie ma grama śniegu
Na stoku Dzikowiec nie ma grama śniegu Dariusz Gdesz
Narciarze przestali już wierzyć, że czeka ich w tym sezonie w Sudetach białe szaleństwo. Łagodny początek zimy cieszy drogowców i firmy budowlane, ale rujnuje operatorów wyciągów, wypożyczalni sprzętu narciarskiego, instruktorów i właścicieli pensjonatów. Oni modlą się o śnieg, nie mieli swoich grudniowych żniw.

– Każdy z nas odnosi straty. Niepokoją się operatorzy wyciągów i hotelarze. Dla ludzi z branży w naszym regionie prawdziwe żniwa są w grudniu, a jak ich nie ma to nie nadrobimy tego, nawet jakby śnieg leżał do maja – mówi Marian Goidka z kompleksu wyciągów narciarskich „Górnik” w Rzeczce. Straty najdotkliwsze są wówczas, gdy pogoda spłata figla i po forsownym sztucznym naśnieżeniu stoków przyjdzie ocieplenie. Tak właśnie było w Rzeczce, gdzie w połowie grudnia spadł świeży puch, co z minusową temperaturą zapowiadało nadejście zimy. – Przed świętami naśnieżyliśmy pół stoku, ale przyszła odwilż i po śniegu – dodaje Goidka.

Obawy te potwierdzają hotelarze i właściciele gospodarstw agroturystycznych. – Mieliśmy rezerwacje grupowe od 5 stycznia, ale odwołano je jak okazało się, że nie ma śniegu. Podobnie jest u innych proponujących noclegi. Turyści zaczęli rezygnować z pobytu w górach już w okresie świątecznym – mówi Jadwiga Kawaler z gospodarstwa agroturystycznego "Nad Potokiem" w Rzeczce.

Narciarze - Czarna Góra i Zieleniec

Pełni obaw są też inwestorzy i przedsiębiorcy branży narciarskiej w większych ośrodkach. – Nasze stoki czynne są od 7 grudnia. Naśnieżyliśmy jedną czwartą stoków, a dziś warunki narciarskie są średnie – podsumowuje Arkadiusz Kitkowski, kierownik ośrodka narciarskiego Czarna Góra w Siennej koło Stronia Śląskiego. Dziś czynnych jest 5 z 13 istniejących wyciągów. Ośrodek szczyci się najdłuższymi trasami w regionie, obecnie leży tam do 40 cm śniegu. Dzięki naśnieżaniu i oświetleniu stoków wielbiciele białego szaleństwa dopisali, dużą popularnością cieszyła się też impreza sylwestrowa na stoku. Jeśli jednak plusowa temperatura się utrzyma sztuczny śnieg może nie wytrzymać, a to uderzy wszystkich po kieszeni. – Biznes narciarski to system naczyń połączonych. Podczas łagodnych zim nie wiedzie się wszystkim, nie tylko wypożyczalniom i instruktorom, ale też właścicielom gastronimi – dodaje Kitkowski.

Podobnie jest w Zieleńcu k. Duszników-Zdroju. Działa pięć z 31 wyciągów: Bartuś, Gryglówka, Mieszko, Nartorama i Winterpol. Sztucznie uzyskana pokrywa śnieżna nie przekracza nigdzie 40 cm.

Narciarze się nudzą, a gminy czekają cierpliwie

– W ubiegłym roku było podobnie. Ciepły grudzień i początek roku, ale po połowie stycznia spadł śnieg i leżał do kwietnia. Ostatecznie wpływy ze sprzedaży biletów na wyciągi były dwukrotnie wyższe niż zakładaliśmy – mówi Waldemar Kujawa, burmistrz Boguszowa-Gorc. Kolej linowa na boguszowskim stoku Dzikowiec czynna jest w weekendy przez cały rok, ale prawdziwe życie zbocza zaczyna się zimą, gdy wyciąg pracuje przez cały tydzień, również po zmroku. W ubiegłym roku podczas zimy ośrodek Dzikowiec sprzedał prawie 10 tys. biletów, a w weekendy przez trzy pozostałe pory roku ok. 2 tys. Inne gminne stoki spokojnie i bezczynnie czekają na śnieg oraz ujemne temperatury. – Łomnicki wyciąg był już gotowy do pracy końcem listopada, trudno jednak mówić o realnych stratach – mówi Monika Bisek Grąz p.o. dyrektora Centrum Kultury - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy. W tym roku Głuszyca zainwestowała w drenaż, nowe siatki i lampy umożliwiające pracę wyciągu po zmroku. Planowano, że będzie on czynny od wtorku do niedzieli, a nie jak wcześniej tylko w weekendy, ale póki co czekają na śnieg. – W jednym roku przez niewystarczające opady nasz wyciąg był czynny tylko przez dwa tygodnie. Najbardziej zależy nam, by śnieg był w ferie, wówczas przygotowujemy promocyjne karnety dla mieszkańców, a dla dzieci zajęcia na stoku – dodaje Bisek.

Karkonosze mają śnieg

W Karkonoszach, na nartach wciąż pojeździmy w Karpaczu. Na zboczach Kopy pracuje dwuosobowy kolej krzesełkowa. Jest też otwarta biegnąca obok niej kilometrowa nartostrada.
Poniżej przy Białym Jarze, pracuje kolej stacji Winterpol. Do dyspozycji narciarzy jest trasa o długości 1100 m, na której zalega 20-50 cm śniegu.

Na brak śniegu narzekają gospodarze tras narciarskich w Szklarskiej Porębie. Na stokach Szrenicy pracują wprawdzie dwie sekcje kolei linowej, ale żadna z nartostrad nie jest przejezdna. Można wybrać się na biegówki do Jakuszyc. Najlepsze warunki narciarze znajdą na trasach: do Kopalni, na Samolocie oraz na Górnym i Dolnym Dukcie.

Grubość pokrywy śnieżnej wynosi do 17 cm. Na Polanie Jakuszyckiej trwa budowa stadionu narciarskiego dla widzów zawodach Pucharu Świata, który odbędzie się 18 i 19 stycznia.
W Świaradowie-Zdrój kolej gondolowa na Stogu Izerskim pracuje. Na nartostradzie nie ma jednak nawet centymetra śniegu.

Czechy zapraszają

W czeskim Harrachovie do dyspozycji narciarzy są dwie główne koleje krzesełkowe i jeden wyciąg orczykowy. Na nartostradach leży 25 cm śniegu.
Ostatnio występowały tam niewielkie opady naturalnego śniegu. Otwartych jest cztery spośród pięciu dostępnych nartostrad.

W Pecu pod Śnieżką na 14 wyciągów, czynnych jest 10. Otwarto też połowę spośród 16 nartostrad. 
W Janskich Lazniach pracuje połowa z 12 wyciągów. Do dyspozycji narciarzy pozostaje 10 nartostrad (z 17 wytyczonych).

Największy czeski ośrodek narciarski Spindlerovy Mlyn zaprasza na nartostrady na Svatym Petrze i na górze Medvedin. Jest tam otwartych 11 tras i 10 wyciągów. Leży tam od 20 do 30 cm śniegu, ostatnio wystąpił też świeży opad. ALKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto