Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najprzyjemniejsze szlaki górskie Tatr Niskich i Wysokich

.
Letni sezon górski w słowackich Tatrach Wysokich i Niskich trwa na dobre. Piękna pogoda, wszystkie otwarte szlaki, działające schroniska i przede wszystkim znacznie mniejszy tłok na trasach, zachęcają do spędzania ostatnich wakacyjnych dni w cudownych, karpackich masywach górskich.

Rysy i Koprowy Wierch
Najwyższym szczytem, który można zdobyć po słowackiej stronie, bez potrzeby wynajmowania przewodnika są Rysy, których główny wierzchołek sięga 2503 m n.p.m. Dojście na szczyt, prowadzi od Popradzkiego Stawu (ok. 2.30 godz.) szlakiem niebieskim, a później czerwonym. Jest dużo prostsze i bezpieczniejsze niż wejście od strony polskiej, a dodatkowo po drodze mija się najwyżej położone w Tatrach schronisko – Chatę pod Rysami leżące pod przełęczą Waga, na wysokości 2250 m n.p.m.

Również od Popradzkiego Stawu można dojść na mniej znany wierzchołek Koprowego Wierchu (2363 m n.p.m.). Prowadzi tam niebieski, a na ostatnim odcinku czerwony szlak turystyczny. Szczyt znany jest z jednej z najpiękniejszych panoram w całych Tatrach, a jej ozdobą są widoczne z niego duże stawy w Dolinach – Hińczowej i Ciemnosmreczynskiej. Wejście na szczyt zajmuje około 3.15 godz.

Magistrala tatrzańska – Szczyrbskie Jezioro i Łomnicki szczyt
Najłatwiejszym do zdobycia wierzchołkiem jest Przednie Solisko (2093 m n.p.m.) – tylko 45 minut czerwonym szlakiem od górnej stacji kolejki krzesełkowej na Solisko ze Szczyrbskiego Jeziora. Dużo więcej czasu zajmie wyprawa na Sławkowski Szczyt (2452 m n.p.m.), słynący z pięknego widoku na dzikie masywy Gerlachu i Łomnicy. Prowadzi nań niebieska trasa ze Starego Smokowca (4.15 godz.) – podejście można skrócić o 45 minut wyjeżdżając kolejką na Hrebienok.

Warto też wybrać się na Małą Wysoką (2428 m n.p.m.), położoną najbliżej najwyższego w całych Tatrach Gerlachu - ze Starego Smokowca dojdziemy tu kolejno szlakami: żółtym, zielonym i ponownie żółtym, w niecałe 4.30 godz. Równie wspaniała jest wyprawa na dość rzadko odwiedzany Jagnięcy Szczyt (2229 m n.p.m.), oferująca wspaniałe widoki na dziki masyw Łomnicy i Tatry Bielskie – tu najlepiej wjechać kolejką z Tatrzańskiej Łomnicy do Skalnatego Plesa, a potem szlakiem czerwonym i żółtym, przez Zielony Staw Kieżmarski wdrapujemy się na wierzchołek. Cała wycieczka (w jedną stronę) zajmie ok. 4.30 godz.

Dolina Demianowska
Dolina Demianowska to najbardziej znana dolina Niskich Tatr. Pod względem geograficznym i geologicznym składa się z szerokiej górnej części granitowej i wąskiej wapiennej, zdobionej skalnymi ścianami i wieżami. Podziemny potok Demanovka wytworzył system jaskiń – szereg naciekowych i jedną lodową. Środkowa część doliny wchodzi w skład Narodowego Rezerwatu Przyrody – Demanovska Dolina, o powierzchni 837 ha. Dwie jaskinie są udostępnione publiczności, a mianowicie: Demianowska Jaskinia Wolności (Demanovska jaskyna slobody) i Demianowska Jaskinia Lodowa (Demanovska ladova jaskyna). Dolina długo była nie zasiedlona. W XVII i XIX w. wydobywano na jej terenie rudę i wypasano bydło.

Z Liptowskiego Mikulasza do Doliny Demanowskiej prowadzi droga z połączeniami autobusowymi. W dolinie występują liczne ośrodki rekreacyjne: Tri studnicky (parking, kemping), Jaskinie ośrodek górski Jasna z działającymi wyciągami (również dla rowerów) Lucky (wyciąg), Zahradky (kolejka krzesełkowa pod Chopok, wyciągi) i Jasna (kolejka krzesełkowa Koliesko – Lukova – Chopok , kolejka krzesełkowa Otupne – Lukova, kolejka kabinowa Otupne – Brhliska)

Chopok – przejdź się grzbietem najwyższych szczytów Tatr Niskich.

Chopok 2024 m.n.p.m. to drugi pod względem wysokości szczyt Niżnych Tatr. Można na niego dostać się na piechotę szlakami z Jasnej czy Demanowskiej Doliny lub wyjechać jedną z sześciu dostępnych kolejek po obu stronach góry. Kolejki pracują w godzinach od 8:00 do 18:00 – wjazd od południowej (Srdiečko) i północnej strony (Biela Púť). Gdy już dotrzesz na Chopok, wybierz się jeszcze dalej. Szlak na Dziumbier zapewni przyjemny spacer grzbietem. Dumbier (2043 m) - najwyższy szczyt w Dolinie Demianowskiej i w całych Niżnych Tatrach.

Potężny granitowy masyw ze stromymi północnymi ścianami i żlebami do polodowcowych kotlin oferuje rozległy widok na góry północnej i środkowej Słowacji. W zboczach Dumbiera w przeszłości wydobywano rudy żelaza i złota a na przełęczy pod Dumbierem znajduje się chata generała Stefanika, czynna przez cały rok. Świetnie przygotowany szlak sprawia, że możesz spokojnie podziwiać widoki na wierzchołki Tatr Niskich, Rudaw Weporskich, Gór Choczańskich, a nawet Tatr Zachodnich. Może nawet spotkasz któregoś z tutejszych mieszkańców, takich jak kozica tatrzańska albo świstak tatrzański.

Wybierając się w góry, nawet w pogodny dzień, nie zapomnij zabrać ciepłego ubrania, kurtki przeciwdeszczowej i ciepłego napoju w termosie. Warto też mieć przy sobie telefon komórkowy – numer alarmowy do HZS (Horská záchranná služba) w razie wypadku w górach – 18 300 lub ogólnoeuropejski numer alarmowy 112. Przed wybraniem się w Tatry Słowackie warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto