Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wrocławskim Nadodrzu robi się kulturalnie

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Miasto przeznacza kolejne lokale na działalność artystyczną.

Rewitalizacja Nadodrza to nie tylko wyremontowane kamienice i odnowione skwerki (zobacz: Wrocław: 57 mln na remont Nadodrza i Ołbina). To także coraz więcej kultury w miejscu, które wrocławianie starają się omijać szerokim łukiem. Na osiedlu jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne galerie i centra artystyczne. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: miasto zachęca atrakcyjnymi cenami wynajmu, a artyści z oferty korzystają. Obecnie na wynajem czekają lokale przy ul. Rydygiera, Chorbrego i Łokietka.

Nadodrze robi się kulturalne

- Pojawienie się artystów na Nadodrzu jest związane z przywróceniem do życia dawnego traktu handlowego, który kiedyś znajdował się w tym miejscu - mówi Małgorzata Golak z Biura Rozwoju Gospodarczego Wrocławia.- Chcielibyśmy, żeby zapomniane Nadodrze stało się dzielnicą artystów i rzemieślników - dodaje.

O tym, że wrocławskie osiedle się zmienia świadczą chociażby takie akcje realizowane na jego terenie, jak "Witryny Nadodrza – okna na świat”. W ramach programu studenci ASP projektowali witryny, które w przyszłości mogłyby się pojawić na osiedlu w centrum Wrocławia.

Miasto samo zachęca też znanych artystów do zaangażowania się w przebudowę części Śródmieścia.

- Na osiedlu jest realizowany projekt "Witryny Nadodrza", który m.in. pokazuje, że również niskim nakładem kosztów można upiększyć swoje otoczenie. Do końca roku chcemy na ulicy Łokietka zaaranżować trzy witryny - wyjaśnia Golak.- Znajdzie się wśród nich projekt sklepowej witryny zakładu szewskiego, który był jednym z laureatów konkursu "Witryny Nadodrza". Ponadto zapraszamy do dzielnicy Wrocławia znanego designera, Oskara Ziętę. Dzielnica jako miejsce designu zainteresowała polskiego artystę.

Jak widać, artyści coraz chętniej pojawiają się na Nadodrzu. Od kilku lat działa tam Centrum Reanimacji Kultury, Galeria U, Infopunkt Łokietka 5, galeria G23 i ciągle powstają kolejne.

- Na Nadodrzu działa coraz więcej artystów - mówi Wolak.- Miasto wystawia na przetarg kolejne lokale i artyści oraz rzemieślnicy chętnie korzystają z naszej propozycji. Jest spore zainteresowanie, mimo że lokale wymagają remontów. Najprawdopodobniej pod koniec września miasto ogłosi przetarg na kolejne 4-5 lokali na Nadodrzu.

galeria G23
nadodrze Wrocław

Artyści polubili Nadodrze

Osiedle z niechlubnej wizytówki miasta powoli zamienia się w centrum kulturalne Wrocławia. W obdrapanych kamienicach pojawiają się galerie, które zyskują coraz to większą popularność wśród wrocławian, szczególnie tych młodych.

- Przez cztery lata istnienia galerii odbyło się tu wiele projektów artystycznych, wystaw, performance'ów, działań muzycznych, koncertów - mówi Agnieszka  Chodysz ze stowarzyszenia Sitka, które prowadzi galerię G23 i niezależne internetowe radio Sitka. - Naszą galerię odwiedził m.in. Mirosław Bałka i Arti Grabowski. Przyjaźnimy się i współpracujemy z Galerią Entropia. A dlaczego na nasze miejsce wybraliśmy Nadodrze? Nie zawsze ma się wybór, ale Nadodrze jest piękne i ciekawe.

A jak na ukulturalnianie tej części miasta reagują najbardziej zainteresowani, czyli mieszkańcy Nadodrza? Okazuje się, że dobrze. Jak twierdzi Małgorzata Golak z Biura Rozwoju Gospodarczego, ludzie chętnie biorą udział w akcjach artystycznych zorganizowanych przez miasto.

- Mieszkańcy pozytywnie reagują na zmiany, które mają miejsce na ich osiedlu. Dobrym przykładem jest chociażby fakt, że właściciele sklepów  z ulicy Łokietka sami zgłosili chęć przystąpienia do projektu „Witryny Nadodrza” w swoich lokalach. Poza tym organizujemy w Infopunkcie przy ul. Łokietka 5 spotkania, w których rozmawiamy z mieszkańcami i artystami.

Na poprawę wizerunku Nadodrza ma wypłynąć także szeroko zakrojony program rewitalizacji Nadodrza i Ołbina. Za 57 mln zł miasto realizuje 14 odrębnych projektów, które dotyczą remontu kamienic i podwórek. Między innymi budynku Jagiellończyka 10, w którym znajduję się Centrum Reanimacji Kultury, Liceum Ogólnokształcącego nr 1 przy ul. Poniatowskiego i Gimnazjum nr 15 przy ul. Jedności Narodowej.


Czytaj też:
Ale Obciach! Czego wstydzi się WrocławPhoto Day 10.0: Wygraj kurs foto! [konkurs]
Reanimacja kotłowni na PaczkowskiejWratislavia Cantans 2010 [program]

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto