MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Targowisku Miejskim w Toruniu zrobił się ruch. Kupcy czekają na informacje o budowie trasy staromostowej

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
We wtorek sprzedających i kupujących na Targowisku Miejskim nie brakowało
We wtorek sprzedających i kupujących na Targowisku Miejskim nie brakowało Grzegorz Olkowski
Zgodnie z wieloletnią tradycją w maju, gdy pojawiły się nowalijki, ruch na targowiskach ożył. We wtorek przy Szosie Chełmińskiej trudno było dostać się do stoisk - praktycznie przy wszystkich stały kolejki.

Niewiele ponad miesiąc temu na tym targowisku były jeszcze pustki. Mało było sprzedających, to i mało kupujących. Teraz sytuacja zmieniła się o 180 stopni.

Nowalijki ożywiły targowisko

- To normalne, że jak wchodzą nowalijki, rynek ożywa - słyszymy od jednego z kupców. - I tak będzie do końca sierpnia. Natomiast jakie będą ceny, trudno powiedzieć. Powinny tanieć truskawki i tak się dzieje, ale dlatego, że mamy ładną pogodę. To bardzo wrażliwy owoc, kilka dni deszczu może wszystko zmienić. Generalnie - owoce są dużo wrażliwsze od warzyw. Na pewno niekorzystne było to, że zrobiło się ciepło, a potem przyszły przymrozki. Mam znajomych, którzy stracili przez to wszystkie czereśnie. Na ceny wpłynąć może też sytuacja w innych krajach. Jesteśmy w Unii Europejskiej i dziś, gdy na przykład gdzieś indziej brakuje jakichś owoców, od razu są one eksportowane, a cena znacząco nie spada. Ale działa to w dwie strony. Generalnie rozmowa o cenach w takiej branży to wróżenie z fusów. Najwięcej do powiedzenia ma pogoda.

Jakie były przykładowe ceny we wtorek na targowisku przy Szosie Chełmińskiej? Truskawki (krajowe) były do kupienia za 15 - 18 złotych, Jabłka - od 2,50 do 6, pomarańcze od 8 do 9,50, cytryny za 9,50, borówki od 25 do 45, grudki od 6 do 8, winogrona za 8, mandarynki od 3 do 4, banany od 4 do 5, a arbuzy za 8,90. Pomidory malinowe najczęściej wyceniano na 13 - 14 złotych, rzodkiewki 2,50 - 3, kalafiory od 9 do 13, paprykę na 14, kapustę - 7, marchew od 4 do 6, pietruszkę (korzeń) 12, ziemniaki 5,50 (młode) i 3 (stare), ogórki gruntowe od 10 do 12, cukinię na 3, fasolkę 35, cebulę 3,50 - 4, buraki 2, szczypior, por, koperek po 2, a kalarepę 1,50. Jaja kosztowały od 60 groszy do 1,30 zl.

Kupcy żyją w niewiedzy

Tymczasem kupcy z targowiska wciąż martwią się o swoją przyszłość w związku z budową trasy staromostowej, która w dużym stopniu odetnie ich od klientów z zachodniej strony.

- Nie mamy kontaktu, nic nie wiemy - narzeka Jarosław Dziedzic, jeden z pomysłodawców powstania stowarzyszenia kupców, które jest w trakcie zawiązywania się. - Mieliśmy być zaproszeni na podpisanie umowy z wykonawcą trasy, ale dowiedzieliśmy się o nim po fakcie z mediów. Czujemy się trochę oszukani. Nie możemy się do nikogo dodzwonić, dochodzą do nas tylko plotki. Wiemy na przykład, że 15 maja ma ruszyć budowa, a nie wycięto jeszcze żadnego drzewa. Nie wiemy, czy coś się zmieniło po tym, jak nowym prezydentem został Paweł Gulewski. Szczegółów nie znają nawet w Urbitorze, który zarządza targowiskiem.

O informacje zwróciliśmy się do Miejskiego Zarządu Dróg.

- W środę (15 maja - przyp. red.) mamy przekazanie placu budowy wykonawcy, czyli firmie Balzola - wyjaśnia Agnieszka Kobus - Pęńsko, rzecznik MZD. - Poznamy szczegółowy harmonogram prac, na początek musi przygotować zaplecze budowy. Jesteśmy w stałym kontakcie z Urbitorem. Mamy zapewnienia, że jego dyrektor jest w stałym kontakcie z kupcami. Jeśli chodzi o wykonawcę, to ma on świadomość, wielokrotnie zwracaliśmy mu na to uwagę, że jest to specyficzny, społecznie wrażliwy teren. Obiecał nam, że uwzględni to w harmonogramie robót.

Będzie spotkanie

Dyrektor Urbitoru Roman Skibiński zapowiada zorganizowanie spotkania kupców z przedstawicielami Balzoli.

- Harmonogram jest ważny nie tylko dla nas, czyli zarządców targowiska i kupców, ale i kupujących - twierdzy dyrektor. - Jak tylko Balzola o nim poinformuje, gdy przejmie plac budowy, zorganizujemy spotkanie z kupcami. Będą oni mogli zapoznać się z tym harmonogramem i przekazać do niego swoje uwagi. Mam nadzieję, że uda się wypracować takie rozwiązania, które zminimalizują wszelkie niedogodności związane z budową.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto