Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na rynku w Bielsku-Białej powstanie minibrowar. Na oczach klientów będzie powstawał Bielitzer

Jacek Drost
Chcemy wskrzesić tradycje piwowarskie - mówi Jan Wiencek
Chcemy wskrzesić tradycje piwowarskie - mówi Jan Wiencek fot. Jacek Drost
Odżywają bogate tradycje piwowarskie nad Białą, które podupadły pod koniec ubiegłego wieku, kiedy to w 1996 roku, po 130 latach działalności, został zamknięty browar przy ul. Cieszyńskiej.

Teraz w zabytkowej kamienicy na bielskiej starówce, przy ulicy - jakżeby inaczej - Piwowarskiej, powstaje pierwszy w Bielsku-Białej minibrowar miejski. Na oczach klientów będzie warzył lokalne piwo o nazwie "Bielitzer".

- Tradycje piwowarskie w mieście sięgają 1521 roku, kiedy to książę cieszyński Kazimierz II ofiarował bielszczanom browar oraz nadał im przywilej warzenia oraz wyszynku piwa, choć już wcześniej warzyli piwo na własny użytek - mówi Piotr Kenig, historyk z bielskiego Muzeum.

- Chcemy wskrzesić te tradycje, zwłaszcza, że jakieś 30 metrów stąd istniał do drugiej połowy XIX wieku browar miejski - mówi Jan Wiencek, który zdecydował się otworzyć restaurację z minibrowarem, gdzie klienci będą mogli na bieżąco oglądać jak przebiega proces warzenia piwa.

Zdaniem piwowarów, z powodu wielkich koncernów w Polsce piwa straciły swoją regionalność. W Czechach mini-browarów warzących lokalne piwa jest kilkaset, w Niemczech kilka tysięcy, w Polsce około 20. Jedną z barier, która hamuje rozwój minibrowarów jest biurokracja. W Polsce trzeba mieć mnóstwo zezwoleń, w tym atest Głównego Urzędu Miar i Wag na urządzenia do warzenia piwa. Tymczasem w Czechach instalację można sobie zrobić samemu czy wynajmując instalatorów.

- Zamierzamy warzyć piwo niepasteryzowane i niefiltrowane na potrzeby lokalu. Jego nazwa nawiązuje do historii miasta. Będzie się nazywało "Bielitzer" - dodaje Wiencek.

W minibrowarze klienci będą mogli zobaczyć proces warzenia słodu w kadziach, co trwa około 9 godzin, a później przepompowywania tzw. brzeczki do zbiorników fermentacyjnych w piwnicy, gdzie przez siedem dni w temperaturze 10 stopni Celsjusza piwo będzie fermentowało, by następnie przez trzy tygodnie leżakowało i w końcu nadawało się do spożycia. Minibrowar ma ruszyć w kwietniu.

Daleko nam do Niemców

Browary restauracyjne zaczęły powstawać w Polsce w latach 90. XX wieku. Wzorcem dla nich były podobne zakłady w Niemczech, gdzie są one bardzo popularne.

Pierwszym browarem restauracyjnym w Polsce był Mini Browar Restauracja Spiż założony w 1992 r. we Wrocławiu przez przedsiębiorcę, Bogdana Siża. Przez kilka lat nie miał on konkurencji. Kolejny - C.K. Browar powstał dopiero w 1996 r. w Krakowie.

Po 2004 r. Powstały wówczas browary Haust w Zielonej Górze i Brow-Armia w Warszawie.

W 2005 r. zostały założone w Polsce dwie sieci browarów restauracyjnych: Bier-halle i Browary Restauracje Spiż. Teraz jest ich około 20. Specyfiką minibrowarów jest łączenie w nich cech zakładów piwowarskich z lokalem gastronomicznym. Produkcja nie przekracza 1-2 tysięcy hektolitrów piwa rocznie.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto