Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na ratunek kasztanowcom we Wrocławiu ruszyły dżdżownice. Będą spulchniać i napowietrzać glebę [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Kompostowiec różowy, zwany też dżdżownicą kalifornijską. To właśnie te pożyteczne zwierzątka ruszają na pomoc kasztanowcom na pl. Nowy Targ we Wrocławiu
Kompostowiec różowy, zwany też dżdżownicą kalifornijską. To właśnie te pożyteczne zwierzątka ruszają na pomoc kasztanowcom na pl. Nowy Targ we Wrocławiu Holger Casselmann / Wikimedia Commons
Kasztanowce na pl. Nowy Targ nie są już w najlepszej kondycji. I jak to w mieście bywa – warunki rozwoju drzew są dalekie od optymalnych. Na ratunek roślinom we Wrocławiu ruszyły więc dżdżownice. A dokładniej 19 batalionów dżdżownic.

W lesie drzewa mają świetne warunki: dużo miejsca na korzenie, opadające liście pod którymi gnieżdżą się zwierzęta spulchniające glebę, naturalna ściółka trzymająca wilgoć. W mieście sytuacja jest zupełnie inna – rośliny są otoczone betonem, liście są sprzątane, a o odpowiednią wilgoć zawsze ciężko. Zwłaszcza w miejscach takich jak pl. Nowy Targ, który często podawany jest za przykład betonozy we Wrocławiu i miejskiej wyspy ciepła.

Aby poprawić kondycję rosnących tam w większości 10-letnich już kasztanowców, Zarząd Zieleni Miejskiej wypuścił do walki dżdżownice.

"Ich zadaniem jest przywrócenie życia biologicznego w misach, w których posadzone są drzewa. W ten sposób znacząco poprawią im warunki siedliskowe" – mówi Marek Szempliński z ZZM.

19 kasztanowców rosnących na pl. Nowy Targ otrzymało po jednym batalionie dżdżownic, od ok. 200 do 300 osobników każdy. Daje to łącznie blisko 5 tysięcy tych pożytecznych stworzeń. Mają spulchniać i napowietrzać glebę, a przede wszystkim wytwarzać potrzebny, naturalny nawóz.

"Wypuszczenie naszych wojowniczek pod kasztanowca poprzedza usunięcie kory sosnowej, odchwaszczenie misy, delikatne odsłonięcie szyi korzeniowej młodych drzew i równie ostrożne nakłucie ziemi widłami" - opisuje Marek Szempliński.

Biohumus (odchody dżdżownicy, wspomniany nawóz) wytwarzany przez kompostowca różowego, bo właśnie ten gatunek dżdżownic otrzymał to ważne zadanie, jest bardzo szybko wchłaniany przez rośliny. Jego zalety są nieocenione. Wpływa na zwiększoną aktywność biologiczną, a nawet zdolność do samooczyszczania się od skażeń chemicznych. Ponadto przeciwdziała szkodom wywołanym przez różne patogeny i chwasty.

Aby wytworzyć biohumus, dżdżownice muszą przetworzyć substancję organiczną, np. celulozę. Ta będzie dostępna z umieszczonych warstw kartonu bez nadruku na gruncie pod kasztanowcami. Warstwy zapewnią ochronę kompostowcom, a na karton dodatkowo dojdą jeszcze zrębki. Stworzone warunki mają być odpowiednie dla rozmnażania dżdżownic i pozwolą na utrzymanie odpowiedniej wilgoci. Misy, w których rosną kasztanowce mają być systematycznie podlewane.

Jeśli dywizja dżdżownic zda egzamin w tak trudnych warunkach, jakim jest pl. Nowy Targ, możliwe że ZZM wdroży rozwiązanie w innych, podobnych miejscach we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto