Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Książnicy Pomorskiej odsłonięto mural w rocznicę spalenia szczecińskiej synagogi [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Wyjątkowy mural na Książnicy
Wyjątkowy mural na Książnicy Andrzej Szkocki
Na ścianie budynku Książnicy Pomorskiej przy ul. Dworcowej w Szczecinie został w czwartek odsłonięty mural upamiętniający spaloną podczas Nocy Kryształowej (1938 r.) szczecińską Nową Synagogę. Modlitwę za zmarłych odmówił Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski. - Kiedy patrzę na ten mural targa mną wiele uczuć - powiedział przed uroczystością. - Mam złamane serce, bo zadaję sobie pytanie: Dlaczego synagoga została zniszczona i dlaczego w czasach hitleryzmu musiało umrzeć tylu ludzi. Ale moje serce jest też pełne nadziei. To przepiękne dzieło jest bowiem przejawem naszej pamięci i naszego wyzwolenia.

Wyjątkowy mural na Książnicy Pomorskiej

Mural powstał na ścianie Książnicy Pomorskiej, od strony ul. Dworcowej - na przeciwko miejsca, gdzie szczecińska Nowa Synagoga stała do nocy z 9 na 10 listopada 1938 r., kiedy została celowo spalona przez nazistowskie bojówki. Płonącego budynku na polecenie władz nie gaszono. Strażacy pilnowali jedynie, by ogień nie rozprzestrzenił się na sąsiednie budynki, w tym na gmach ówczesnej biblioteki (obecnie mieści się w nim Książnica Pomorska). W 1940 r. zgliszcza synagogi rozebrano, a teren uporządkowano - w tym samym czasie zakończyła się deportacja szczecińskiej społeczności żydowskiej, która wraz z innymi Żydami z Pomorza została przewieziona do Lublina, gdzie ją rozdzielono do gett i obozów zagłady.

Po wojnie w miejscu, gdzie stała synagoga, wybudowano blok mieszkalny.

Nowa Synagoga powstała w 1875 r., w miejscu starej, drewnianej bożnicy. Jej projektantem był architekt Konrad Krühl, który jest autorem domu przedpogrzebowego na cmentarzu żydowskim przy dzisiejszej ul. Gorkiego. Synagoga mieściła 1500 osób.

Pomysłodawcą muralu upamiętniającego spaloną synagogę jest szczeciński oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów - finansowo wsparł inwestycję marszałek województwa zachodniopomorskiego i prywatny sponsor.

- Jest zwieńczeniem naszych wieloletnich starań, by upamiętnić historię szczecińskich Żydów - przyznała Róża Król, przewodnicząca szczecińskiego oddziału TS-KŻ. - Wierzę, że będzie to dobre miejsce do zatrzymania, zastanowienia, refleksji...

Autorem dzieła jest znany szczeciński artysta Lump. Kwiaty pod muralem złożyli m.in. Senator Magdalena Kochan, Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, przedstawiciele Rady Miasta i Sejmiku Województwa, korpus dyplomatyczny, a także duchowieństwo wielu wyznań. Modlitwę za zmarłych odmówił Naczelny Rabin Polski.
Po uroczystości, w Książnicy Pomorskiej, dr Eryk Krasucki (Uniwersytet Szczeciński) wygłosił wykład: "Noc kryształowa. Czym był i co przyniósł pogrom z 9/10 listopada 1938 roku?". Po nim odbył się spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie "Proś starego Boga za nich", a po nim otwarto wystawę "Obecność Nieobecnych".

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto