MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na jutrzejszej sesji radni zdecydują o losie wrocławskich szkół

Anna Gabińska
– Mamy świetnie wyposażone warsztaty. Szkoda,że nie możemy przeprowadzić się razem z naszymi maszynami – mówi Ewelina Gniazdowska.
– Mamy świetnie wyposażone warsztaty. Szkoda,że nie możemy przeprowadzić się razem z naszymi maszynami – mówi Ewelina Gniazdowska.
Sprawa jest jasna. Dzieci we Wrocławiu jest coraz mniej i szkoły świecą pustkami. Władze miasta doszły do wniosku, że nie ma sensu utrzymywać aż tylu placówek oświatowych.

Sprawa jest jasna. Dzieci we Wrocławiu jest coraz mniej i szkoły świecą pustkami. Władze miasta doszły do wniosku, że nie ma sensu utrzymywać aż tylu placówek oświatowych. Dlatego chcą je likwidować i łączyć

Na pierwszy ogień idzie Zespół Szkół Ochrony Środowiska przy ul. Stabłowickiej.
Od września nie będzie już do niej naboru. Ostatni dzwonek zabrzmi tam za trzy lata.
Biegiem na warsztaty
Urzędnicy planują roszady we wrocławskiej oświacie, bo w szkołach robi się pusto. Winny jest temu niż demograficzny. Przy ul. Braniborskiej Zespół Szkół im. Kemala Atatürka nie będzie prowadził we wrześniu naboru do klas o profilu odzieżowym i budowlanym.
– To nie jest dobry pomysł – uważa Barbara Brulińska, wicedyrektor tej placówki. – Jesteśmy jedyną szkołą odzieżową na Dolnym Śląsku. Mamy najlepiej wyposażoną bazę. Powinniśmy zostać tu, na miejscu. A tak przeniosą nas kilka ulic dalej, a pracownie i tak tu zostaną – dodaje. Uczniowie też nie są zachwyceni taką perspektywą.
– Wcale nie uśmiechałoby mi się, trzy razy w tygodniu, biec na warsztaty ze Słubickiej na Braniborską – mówi Ewelina Gniazdowska z I klasy zawodówki odzieżowej.
Dziewczęta, które chcą zdobyć zawód krawcowej, powinny zgłosić się do szkoły przy ul. Słubickiej, a kandydaci na budowniczych na ul. Grabiszyńską.
Coraz mniej uczniów
Największy wybór będą mieli ci, którzy swoją przyszłość wiążą z informatyką.
– Wrocław to miasto o dobrym klimacie biznesowym – uważa Lilla Jaroń, dyrektor wydziału oświaty w urzędzie miasta. – Potrzebne nam centrum kształcenia informatycznego, dlatego będzie więcej miejsc w klasach o takim profilu – tłumaczy.
Jeśli radni uchwalą w czwartek likwidację jakiejś szkoły, nie oznacza to dla uczniów, którzy ją zaczęli, przenosin do innej. Skończą ją tam, gdzie składali dokumenty do pierwszej klasy.
We wszystkich typach szkół uczy się teraz 84 tysięcy dzieci i młodzieży.
Dodatkowo mamy 12 tysięcy przedszkolaków. To o połowę mniej niż na początku lat 80.

Burzą i budują
Elektroniczne Zakłady Naukowe przeniosą się z ul. Ostrowskiego na Braniborską (budynek EZN zostanie wyburzony). XI LO przy Spółdzielczej dostanie łącze światłowodowe. Zostanie tam przeniesione liceum profilowane nr 1 z al. Brücknera. Powstaną dwie szkoły dwujęzyczne: gimnazjum przy
ul. Grochowej (z angielskim) i liceum przy Piotra Skargi.

od 7 lat
Wideo

Potężne ulewy i gradobicia. Strażacy walczyli żywiołem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto