Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku pojawią się nowe fotoradary. Mają bić po oczach [mapa]

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
fotoradary lista, fotoradary polska, fotoradary lista, fotoradary gdzie wrocław
fotoradary lista, fotoradary polska, fotoradary lista, fotoradary gdzie wrocław Fot. Radek Koleśnik/gp24.pl
W przyszłym roku na Dolnym Śląsku staną 34 odblaskowe fotoradary.

Od lipca 2011 r. fotoradarami zajmuje się Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Obowiązki przejął od policji. Urząd obsługuje 80 fotoradarów, posiada też 800 masztów. Z GITD zostało wyodrębnione Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, do którego napływają zdjęcia aut i kierowców, którzy popełnili wykroczenia. Oprócz inspektorów, zdjęcia na drodze mogą nam zrobić także strażnicy miejscy lub gminni.

Nowe przepisy i odblaskowe fotoradary

Zgodnie z nowymi przepisami GITD oblepia fotoradary żółtą, odblaskową folią. Na pokrycie nią wszystkich masztów ma trzy lata. Bardziej rzucające się w oczy urządzenia mają pełnić funkcję prewencyjną.

Zobacz: Interaktywna mapa fotoradarów w Polsce

Dodatkowo inspektorzy zostali wyposażeni w większe uprawnienia. Do kontroli mogą zatrzymywać samochody osobowe i motocykle, wcześniej sprawdzali tylko ciężarówki, autobusy czy taksówki. Mogą też namierzać kierowców łamiących przepisy z nieoznakowanych radiowozów.

Zmianie uległ również czas postępowania mandatowego. Kierowca może dostać powiadomienie o złamaniu przepisów do 180 dni od zarejestrowania wykroczenia (wcześniej było 30 dni).

300 nowych fotoradarów

W listopadzie 2011 roku GITD ogłosił przetarg na zakup kolejnych 300 nowych urządzeń. Fotoradary mają stanąć w najbardziej niebezpiecznych miejscach w Polsce wczesną wiosną 2012 roku. 34 takie urządzenia trafią na Dolny Śląsk, najwięcej, bo aż 13, zostanie zamontowanych na drodze krajowej numer 8, m.in. na Bielanach Wrocławskich. Dla przykładu w województwie mazowieckim stanie 15 nowych fotoradarów, a w Wielkopolsce 28.

**Zobacz:

Lista 300 nowych fotoradarów w Polsce


**
- Nowe urządzenia mają zastąpić archaiczny sprzęt przejęty przez policję - mówi Alvin Gajadhur, rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego. - Nowe fotoradary będą pracowały 24 godziny na dobę bez konieczności zmiany ustawień. Największą zmianą będzie jednak przesyłanie zdjęć online do systemu GITD. Automatycznie zostanie odczytana tablica rejestracyjna i ustalony właściciel pojazdu.

Nowy system obsługuje 70 osób. Kiedy fotoradarami zajmowali się policjanci, do pracy z nimi wydelegowanych było aż 500 funkcjonariuszy.

Część nowych fotoradarów zastąpi wysłużony sprzęt przejęty od policji. GITD planuje też kolejne przetargi na 24-odcinkowe pomiary prędkości oraz 15 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle, które również będą robić zdjęcia.**

Atrapy zamienią się w maszty

**Co z atrapami, które wciąż możemy oglądać na polskich drogach? Te pierwotnie miały zniknąć, ale inspektorat transportu nie śpieszy się z ich rozbiórką.

- Atrapa tym różni się od masztu na fotoradar, że nie jest do niej podłączony prąd. Nie śpieszymy się z ich rozmontowaniem, bo poprawiają bezpieczeństwo na drogach - wyjaśnia Gajadhur. - Planujemy na niebezpiecznych odcinkach dróg zamienić atrapy w maszty, inne zostaną rozmontowane. Analizy jeszcze trwają - dodaje. **

Kierowcy chcą więcej fotoradarów

- Większa liczba fotoradarów może niemile zaskoczyć niektórych kierowców - uważa Marek Bachorski-Rudnicki, kierowca z Wrocławia. - Ale oprócz stawiania nowych urządzeń przydatna byłaby także akcja społeczna informująca, że samochód to nie zabawka, a główną przyczyną wypadków śmiertelnych jest nadmierna prędkość.

Niektórzy kierowcy uważają, że fotoradary mogą być niebezpieczne.

- Moim zdaniem fotoradary stwarzają duże zagrożenie na drodze, bo kierowcy - widząc takie urządzenie - nagle zaczynają gwałtownie hamować. Dlatego to dobrze, że oklejone na żółto staną się lepiej widoczne z daleka - uważa Czesław Wróbel, kierowca.

Fotoradary we Wrocławiu

Inspektorów transportu wspiera straż miejska. We Wrocławiu fotoradary są zamontowane w skodach octaviach.

- Straż Miejska we Wrocławiu dysponuje trzema fotoradarami - mówi Sławomir Chełchowski z wrocławskiej straży miejskiej. - Dwa urządzenia są mobilne i zamontowane w samochodach osobowych i jedno stacjonarne. Ewentualne zmiany w kontrolowaniu ulic dokonywane są w porozumieniu z policją, zawsze najpierw musi się tam pojawić znak drogowy ostrzegający o pomiarze - dodaje.

Informacje o kontrolowanych ulicach można znaleźć na stronie internetowej wrocławskiej straży miejskiej (Zobacz: Straż miejska Wrocław).

Ulice we Wrocławiu aktualnie objęte kontrolą fotoradarową:


ul. Kochanowskiego, ul. Popowicka, ul. Ślężna, ul. Pełczyńska, ul. Starogroblowa, ul. Sienkiewicza, ul. Redycka, ul. Kosmonautów, ul. Jedności Narodowej, ul. Kowalska, ul. Kamienna, ul. Pawłowicka

Zobacz: Interaktywna mapa fotoradarów w Polsce



Czytaj też:



Jazztopad 2011 [bilety, program]


One Love Festival 2011 [program]


Koncerty i festiwale w 2011 roku


Konkurs na zdjęcia z wrocławskiego zoo

**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto