18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe Wrocław: Nowe dzieła Abakanowicz i innych

MW
Muzeum Narodowe Wrocław, Magdalenia Abakanowicz "AK"
Muzeum Narodowe Wrocław, Magdalenia Abakanowicz "AK" materiały prasowe
Muzeum Narodowe Wrocław ma nowe nabytki. Do dwudziestotysięcznej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego dołączyły kolejne zacne eksponaty. A także m.in. ceramika i szkło.

Muzeum Narodowe Wrocław. Ptaki Magdaleny Abakanowicz „AK” i „BK” ze stalowego drutu, drewniana rzeźba Ryszarda Zamorskiego „Waldi Gun 97” i obraz Bolesława Biegasa „Portret sferyczny” - to tylko niektóre z 45 nowych eksponatów znajdujących się od wczoraj w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wśród zakupionych obiektów, prócz sztuki współczesnej, znalazły się też m.in. porcelanowe talerze powstałe w manufakturze berlińskiej i zdobione przedstawieniami Wrocławia oraz zbiór szklanych naczyń pamiątkowych: pucharów, szklanic, talerzyków, które powstały w hutach działających w Kotlinie Jeleniogórskiej i Kotlinie Kłodzkiej.

W muzealnej Galerii Sztuki Współczesnej na Strychu i w magazynach muzeum znajduje się jedna z największych kolekcji sztuki współczesnje w Polsce - liczy około dwudziestu tysięcy eksponatów. Od wczoraj dołączyły do niej m.in „Portret sferyczny” Bolesława Biegasa z serii prac pod tym samym tytułem, realizowanej w latach 1918-1923. Biegas dał w niej oryginalną koncepcję obrazu, w której nastąpiła próba powiązania portretu z abstrakcyjną ornamentyką, wpisania twarzy w siatkę linii i płaszczyzn. Artysta portretował najczęściej kobiety, a także znane osobistości, postaci historyczne.

Natomiast Rzeźba Biegasa zatytułowana „Scena symboliczna” (1922) należy do krótkiej serii „Satyry z Lasku Bulońskiego” i przedstawia splecione w uścisku nagie postaci mężczyzny i kobiety. Kompozycja została wykonana z cementu i pokryta oranżową patyną, sugerującą naturalne zabarwienie ludzkiego ciała. Zabieg ten podkreśla ekspresję sceny, wyrażającej silne emocje i nasyconej erotyką.Kolejnym nabytkiem jest dwuczęściowa rzeźba powstała w pracowni Magdaleny Abakanowicz (ur. 1930), wybitnej polskiej artystki, autorki słynnej serii „Abakany” i kompozycji figuralnych eksponowanych w prestiżowych muzeach i galeriach świata. „AK” i „BAK” to metaforyczne wyobrażenie ptaków w locie wykonane ze stalowego drutu.
Kolt „Waldi Gun 97” Ryszarda Zamorskiego to praca odwołująca się do świata dzieciństwa i chłopięcych zabaw. Jest to unikatowy eksponat, który uzupełni kolekcję rzeźb i prac ceramicznych tego artysty zgromadzoną już wcześniej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Wszystkie nowe nabytki można na razie oglądać w muzeum do 8 czerwca.

Potem prace Magdaleny Abakanowicz trafią do galerii na strychu, Bolesława Biegasa do Pawilonu Czterech Kopuł, w w którym w 2016 r. zostanie otwarty nowy oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a szkło i ceramikę będzie można oglądać na jednej z wystaw stałych muzeum, które mieści się przy Placu Powstańców Warszawy 5.

Esponaty muzeum kupiło przy pomocy pieniędzy z dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dzięki środkom własnym. Kosztowały około 300 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto