Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum na Kółkach na pl. Solnym we Wrocławiu. Poznaj historię wrocławskich Żydów [zdjęcia]

pb
Od wtorku do czwartku (9-11 czerwca) na pl. Solnym we Wrocławiu można odwiedzić specjalne Muzeum na kółkach, gdzie dowiemy się ciekawostek o historii Żydów na Dolnym Śląsku. Mobilną wystawę edukacyjną można oglądać w godzinach 12-20. Wstęp jest darmowy.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Festiwalem Kultury Żydowskiej SIMCHA zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 9-11 czerwca muzeum gości na pl. Solnym.

- Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski. Chcemy przypomnieć o relacjach polsko-żydowskich, które zostały zapomniane lub niechciane - tłumaczy Grzegorz Tomczewski, jeden z muzeum POLIN.

Wrocław to niezwykle ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. W średniowieczu Wrocław był jednym z większych skupisk ludności żydowskiej w Europie Środkowej. Gmina żydowska istniała z pewnością w pierwszej połowie XII w. Jej założycielami mogli być żydowscy uchodźcy z Pragi.

Najstarszym materialnym dowodem obecności Żydów we Wrocławiu jest nagrobek kantora Dawida, syna Sar Szaloma, który zmarł 4 sierpnia 1203 roku. To dowód na to, że cmentarz był czynny już na przełomie XII i XIII wieku. Średniowieczna dzielnica żydowska obejmowała obecne ulice: Uniwersytecką, św. Barbary, Nożowniczą, plac Uniwersytecki oraz północne części ulic Kuźniczej i Więziennej. Do XIX w. zachowały się nazwy ulic świadczące o ich pierwotnym charakterze – Judengasse i Rabbinergässel (zaułki: Żydowski i Rabinacki). Na terenie dzielnicy mieściły się także bożnice.

W latach 30 XX wieku, we Wrocławiu mieszkało ponad 20 tysięcy Żydów, stanowiąc tym samym trzy procent wszystkich mieszkańców miasta. Po dojściu Hitlera do władzy sytuacja Żydów wrocławskich systematycznie pogarszała się. Już w 1933 r. przystąpiono do ograniczenia praw publicznych ludności żydowskiej. W 1935 r. weszły w życie ustawy norymberskie, których celem było usankcjonowanie nierówności prawnej opartej na kryteriach „krwi i rasy”. Podjęto także ich eliminację z życia gospodarczego poprzez zarządzenia ministerialne, których realizacją zajęły się władze miejskie. W wyniku terroru antyżydowskiego część Żydów emigrowała z Niemiec. Apogeum nastrojów antysemickich miało miejsce w czasie wydarzeń „Nocy Kryształowej”, które we Wrocławiu miały brutalny przebieg. Podpalono, a następnie wysadzono w powietrze Synagogę Na Wygonie. Pozostałe synagogi zdemolowano, a ich wyposażenie częściowo spalono – budynki jednak przetrwały.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską.

- Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi - dodaje Tomczewski.

Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Zobacz materiał o Muzeum Techniki i fiatach 125 p

TVN Turbo/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto