Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ma już 35 lat [FOTO]

Elżbieta Bielewicz
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ma już 35 lat
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ma już 35 lat Elżbieta Bielewicz
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku mieszczące się w zabytkowym gmachu dawnej fabryki ma już 35 lat. Z tej okazji jubileuszowe uroczystości odbyły się w piątek.

Uroczystości związane z jubileuszem 35-lecia Muzeum Historii w Opatówku odbyły się w miniony piątek, 17 czerwca. Medalem „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” uhonorowano wieloletniego przyjaciela tej placówki prof. dr hab. Benjamina Vogla, wręczono nominacje członkom nowej Rady Muzeum, dziękowano pracownikom. Tego dnia otwarto także wystawę „Architektura przemysłowa miasta Kalisza i okręgu kaliskiego w archiwaliach”. Były życzenia i gratulacje składane na ręce dyrektora placówki, Jerzego Marciniaka przez grono znamienitych gości – przedstawicieli świata polityki i biznesu.

Muzeum Historii Przemysłu założone w 1981 z inicjatywy pierwszego jego dyrektora Romana Hauka, a otwarto dla zwiedzających w 1991. Muzeum mieści się w zabytkowej fabryce Adolfa Fiedlera wzniesionej w latach 1824–1826, jedynym zachowanym w Europie budowlanym kompleksie przemysłowym z I poł. XIX wieku. W zbiorach muzeum znajduje się m.in. największa kolekcja polskich fortepianów i pianin wyprodukowanych w latach 1820–1939 w fabrykach instrumentów muzycznych w Kaliszu, Warszawie, Radomiu, Łodzi, Krakowie i Królewcu.Współautorem tej wystawy, a także jej wielkim propagatorem jest właśnie profesor Beniamin Vogel.

Przez minione lata otwarto tu wiele wystaw stałych i czasowych m.in.: „XIX wieczne napędy, wynalazcy, pracujące maszyny”, „Drukarnia - Pracownia czerpania papieru” , czy „Ornat Jana Pawła II i Benedykta XVI na tle zabytkowych paramentów liturgicznych”. Warto wspomnieć, że w maju tego roku placówka została wyróżniona nagrodą „Izabella 2015" za wystawą stałą „Ceramika XIX-XXI w.” w kategorii „Działalność wystawiennicza”.

Podczas uroczystości podziękowano członkom Rady Muzeum mijającej kadencji. Wręczono nominacje osobom, które pracować będą na rzecz tej placówki w latach 2016 – 2020 r. Nowo powołanymi członkami Muzeum zostali Jarosław Cieślak, Aleksandra Wawrzyniak, Sebastian Wardęcki, Jan Cegła, prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rottermund, prof. dr hab. inż. Józef Masajtis

Obchodom jubileuszu towarzyszyło otwarcie wystawy „Architektura przemysłowa miasta Kalisza i okręgu kaliskiego w archiwaliach”. Na specjalnie przygotowanych planszach oglądać można dokumentacje budowlaną, projekty budynków fabrycznych i ich wnętrz, krótkie opisy tych obiektów, fotografie dawne i współczesne fabryk istniejących w Kaliszu w XIX i XX wieku. Materiały pochodzące z zasobów Archiwum Państwowego w Kaliszu wzbogacono o eksponaty z muzeum.

Uroczystości zakończył koncert artystów z Łodzi.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto