Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Etnograficzne Wrocław: Wystawa "Żyd niemalowany"

MW, RED
Muzeum Etnograficzne Wrocław
Muzeum Etnograficzne Wrocław materiały prasowe
Muzeum Etnograficzne Wrocław. Dziewiętnastowieczne ryciny przedstawiające warszawskich Żydów i miejsca związane z ich działalnością, historią i kulturą można oglądać na wystawie "Żyd niemalowany" od 7 czerwca w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Muzeum Etnograficzne Wrocław. Autorami prac są najwybitniejsi polscy malarze i rysownicy epoki: Michał Elwiro Andriolli, Julian Fałat, Wojciech Gerson, Juliusz i Wojciech Kossak, Henryk i Ksawery Pillati, Alfred Wierusz-Kowalski, Stanisław Witkiewicz, najbardziej warszawski z warszawskich rysowników - Franciszek Kostrzewski oraz jedyny w tym gronie polski rysownik - Żyd czyli Edmund Perle.

Na wystawie można będzie zobaczyć sceny z życia żydowskiego i sceny z codziennego życia polsko-żydowskiego, a przede wszystkim przedstawienia dawnej Warszawy – wspaniałe Targi Końskie na Pradze, wizerunki ulic i obiektów związanych z historią, kulturą i cywilizacją żydowską nad Wisłą (Wielka Synagoga na Tłomackiem, Pałac Kronenberga). Dziś te ulice wyglądają zupełnie inaczej, czasem biegną nawet inaczej, budynki na ogół zaś nie istnieją.

Paweł Szapiro (historyk): Dziewiętnastowieczne ryciny o tematyce żydowskiej to nie tylko fenomen artystyczny. To także plastyczny zapis świata Żydów polskich, takim jaki był naprawdę, albo – co też prawdopodobne – takim jakim widziały go ówczesne elity. A ludność żydowska stanowiła wówczas już jedną trzecią społeczności stolicy i przyglądano się jej z uwagą oraz nadzieją. Czasem, nierzadko, jest to uwaga mimowolna…

Wizerunki samych Żydów na przedstawionych pracach niewiele mają wspólnego ze standardowym obrazkiem z Internetu, karykaturą, pamiątką, suwenirem - może dlatego, że tak blisko są prawdziwego życia w północno-zachodniej dzielnicy Warszawy, na Muranowie, Nalewkach czy Gęsiej, ale także w Śródmieściu, na Pradze i w ogóle w całej starej Warszawie. Odnajdując zaś na rycinach bardzo już nieliczne obiekty istniejące do dziś, dobrze chwilę pomyśleć o konsekwencjach tego, co stało się z miastem i jego mieszkańcami siedemdziesiąt lat temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto