Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moneva ląduje w Świebodzicach

Małgorzata Moczulska
ŚWIEBODZICE Niemiecka firma Moneva GMBH &Co kupi kilka hektarów terenu po byłym lotnisku w Świebodzicach i wybuduje tam fabrykę. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a docelowe zatrudnienie przekroczy sto osób.

ŚWIEBODZICE Niemiecka firma Moneva GMBH &Co kupi kilka hektarów terenu po byłym lotnisku w Świebodzicach i wybuduje tam fabrykę. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a docelowe zatrudnienie przekroczy sto osób. To początek planów, zmierzających do zagospodarowania lotniska.

- Niemiecka firma jest pierwszą, ale zapewne nie ostatnią, która zainwestuje na lotnisku – mówi Jan Wysoczański, burmistrz Świebodzic. - Chcemy tu stworzyć teren przyjazny dla inwestorów: uzbrojony, z drogą dojazdową. Nie chcemy jednak tworzyć kolejnej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uważamy, że samodzielny teren pod inwestycje przyniesie gminie więcej korzyści. Chodzi przede wszystkim o podatki, z których zakłady w strefach są zwolnione przez wiele lat. My będziemy stosować ulgi, ale w zależności od liczby miejsc pracy, jaka powstanie w danym zakładzie.
Władze miasta nie ukrywają, że teren sprzedadzą firmie po bardzo atrakcyjnej cenie. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zainwestują w infrastrukturę lotniska.
Zmniejszyć bezrobocie
Niemcy są zainteresowani świebodzickim lotniskiem (kiedyś należało do Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej) od kilku miesięcy. Chcieli teren kupić już w marcu tego roku, jednak nie pozwoliły na to względy proceduralne. Dopiero bowiem na marcowej, nadzwyczajnej sesji rady miejskiej, zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego tego obszaru i wydzielono część działek na cele produkcyjno–usługowe. Trzy z nich (te sąsiadujące z główną drogą wyjazdową ze Świebodzic w stronę Strzegomia), chcą właśnie kupić niemieccy inwestorzy.
Władze miasta mają nadzieję, że szybko uda im się sprzedać pozostałe trzy działki, a pierwsza zagraniczna inwestycja przyciągnie następne. To ożywiłoby gospodarkę w mieście i zmniejszyło bezrobocie. Zwłaszcza, że są już plany wydzielenia kolejnych działek.
- Staramy się wykupić grunty sąsiadujące z lotniskiem od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa – mówi Jan Wysoczański. - To teren kilkakrotnie większy od lotniska. Gdyby udało nam się go przejąć na korzystnych warunkach, także przeznaczylibyśmy go na sprzedaż dla inwestorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto