Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi wrocławianie o stanie wojennym: Pamiętamy, ale bijatyk nie chcemy [sonda]

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
stan wojenny wrocław, wystawa rynek wrocław, 30. rocznica stan wojenny
stan wojenny wrocław, wystawa rynek wrocław, 30. rocznica stan wojenny mk
13 grudnia obchodzimy 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Rocznica stanu wojennego we Wrocławiu: 80 milionów i manifestacja narodowców


Wrocławianie mogą cofnąć się w czasie do lat 80. za sprawą wystawy w Rynku, gdzie stanęły policyjne wozy i słupy ogłoszeniowe z czasów stanu wojennego. Zapytaliśmy młodych wrocławian, co wiedzą na temat wydarzeń sprzed 30 lat.

- Dobrze pamiętam tę datę i wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego, bo pisałem maturę z historii - mówi Łukasz Michalski (zdjęcie główne). - Chociaż w szkole za wiele nie mówi się o stanie wojennym, bo program jest tak napięty, że brakuje czasu na okres PRL. Z opowieści rodziców wiem jednak, że w niedzielę rano nie było "Teleranka", tylko Jaruzelski wystąpił w telewizji.

- Stan wojenny to wprowadzenie wojska na ulice i represje wobec ludzi z opozycji - mówi Mateusz Gałka. - Teraz - według mnie - priorytetem powinno być rozliczenie osób odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.
- Dzisiaj mamy 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - chwali się wiedzą Bartosz Kozak. - To smutna data, wydaje mi się, że marsze i manifestacje w takim dniu są nie na miejscu. To powinien być refleksyjny dzień ze wspomnieniem ofiar i represjonowanych - uważa.


- Jak powinno się obchodzić taką rocznicę? Na pewno warto zorganizować 13 grudnia inscenizacje, które mogłyby przemówić do szerszego grona odbiorców - zauważa Piotr. - Dobrym pomysłem jest też kręcenie filmów z tego okresu. Nieskromnie dodam, że sam byłem statystą w "80 milionach" Waldemara Krzystka. Piosenki, takie jak "Chcemy być sobą" Abradaba z Markowskim, również trafiają do młodych ludzi i powodują, że się bardziej interesują tamtymi wydarzeniami.

- Z czym kojarzy nam się stan wojenny? To wszechogarniajaca cenzura, brak możliwości kupienia czegokolwiek, militarna kontrola władzy nad społęczeństwem - wyliczają Ania i Michał. - Wiedzę na temat tamtego okresu czerpiemy od rodziców i z internetu. Dobrze, żeby takie rocznice były obchodzone spokojnie, bez manifestacji, które przeradzają się w skandowanie haseł politycznych i bijatyki.



Czytaj też:



Wybierz z nami Książkę Roku 2011


Sylwester 2011/2012 na wrocławskim Rynku


Wrocław: Sylwester 2011 [oferty, ceny]


Konkurs na zdjęcia z wrocławskiego zoo

**

**

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto