Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miliony dla wrocławskiego szpitala. Oddziały zakaźne czeka modernizacja

Monika Fajge
Monika Fajge
Szpital im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu jest jednym z 30 w kraju, które dostały ministerialne dofinansowanie.
Szpital im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu jest jednym z 30 w kraju, które dostały ministerialne dofinansowanie. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa - zdjęcie ilustracyjne
7,7 mln złotych dostał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Za te pieniądze placówka zmodernizuje Pawilon Zakaźny. Na oddziałach, gdzie leczeni są m.in. pacjenci z koronawirusem, pojawi się też nowy sprzęt.

Pieniądze trafiły do szpitala w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia. Rząd chce, by oddziały zakaźne były gotowe na ewentualną kolejną falę koronawirusa.

– Jesteśmy przygotowani na najgorsze scenariusze, dlatego cały czas inwestujemy w oddziały zakaźne. W tej chwili realizujemy program o wartości blisko 200 mln złotych, którego celem jest odnowa oddziałów zakaźnych w całym kraju oraz zakup dodatkowego sprzętu – powiedział podczas konferencji prasowej szef resortu, Adama Niedzielski.

Za otrzymane 7,7 mln złotych szpital przy ul. Koszarowej sfinansuje prace budowlane na oddziałach. Przebudowane mają zostać m.in. ciągi komunikacyjne oraz izba przyjęć. Na oddziały trafi też niezbędna aparatura medyczna. Chodzi o urządzenia do monitorowania funkcji życiowych pacjentów (30 zestawów) oraz sprzęt informatyczny.

– Opieka medyczna świadczona przez szpital musi być dostosowana do potrzeb pacjentów. Decyzja o modernizacji budynku wynika przede wszystkim z troski o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Przeprowadzenie tej inwestycji stało się kluczowe, biorąc pod uwagę nasze doświadczenia związane z COVID-19 – wyjaśnia Dominik Krzyżanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Obecnie na dwóch oddziałach zakaźnych w szpitalu przy ul. Koszarowej przebywa prawie 60 pacjentów. To nie tylko “covidowcy”. Wśród chorych są osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie wątroby, kleszczowe zapalenie mózgu, a także HIV/AIDS.

– Leczymy wiele poważnych chorób zakaźnych. Jeśli chodzi o pacjentów z koronawirusem, to stale mamy 7-10 osób, ale nie są to hospitalizacje poważne. Przebieg choroby, w przypadku większości pacjentów, jest dość łagodny – tłumaczy prof. zw. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, ordynator I Oddziału Zakaźnego. I dodaje: – Modernizacja pawilonu jest bardzo potrzebna, bo zmieniają się standardy, za którymi musimy nadążyć. Nie ukrywam jednak, że najbardziej przydałyby się nam izolatki, bo na razie dysponujemy tylko salami 2-3–osobowymi. To jednak poważniejsza inwestycja, na którą mam nadzieję, kiedyś uda nam się znaleźć fundusze.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu jest jednym z 30 w kraju, które dostały ministerialne dofinansowanie.

– Pandemia koronawirusa pokazała nam, jak ważna jest odpowiednio przygotowana infrastruktura szpitalna do skutecznej walki z chorobami zakaźnymi. Modernizacja Pawilonu Zakaźnego oraz zakup nowego sprzętu w szpitalu przy ulicy Koszarowej sprawi, że pacjenci będą leczeni w nowocześniejszych warunkach. Podnoszenie standardów leczenia pacjentów przez jednostki ochrony zdrowia jest jednym z naszych priorytetów – mówi wicemarszałek woj. dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miliony dla wrocławskiego szpitala. Oddziały zakaźne czeka modernizacja - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto