Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milicz: Miasto karpia

Joanna Muracka
Osadnictwo w okolicach dzisiejszego Milicza prawdopodobnie istniało już 7000 lat przed naszą erą. Najwcześniejsze wspomnienie o grodzie pochodzi z bulli Innocentego II z 1136 roku. Miejscowość opisano tam pod nazwą Miliche.

W 1245 roku Milicz uzyskał prawa miejskie. Wiek wcześniej był już całkiem sporych rozmiarów średniowiecznym grodem. Pozostałości pierwszych milickich zabudowań istnieją do dziś po północnej stronie Baryczy.

W 1339 roku miasto znalazło się pod panowaniem króla Czech, Jana Luksemburczyka. Jednak po 20 latach biskupstwo sprzedało miasto księciu Konradowi I Oleśnickiemu. Za panowania tej dynastii wybudowano w Miliczu warowny zamek, którego ruiny do dziś można zobaczyć w tutejszym parku.

Kiedy w 1492 roku zmarł ostatni z Piastów Oleśnickich, miasto wróciło w ręce króla Czech, tym razem Władysława Jagiellończyka. Ten z kolei przekazał je Zygmuntowi Kurzbachowi, który podzielił gród między swoich synów. Ród Kurzbachów władał miastem przez przeszło sto lat. W tym czasie rozwinęła się tu hodowla karpia. Przyniosła ona miastu nowych osadników, którzy karczowali lasy, zakładali wioski i budowali tamy. Milicz rozwijał się i rozrastał.

W 1578 Kurzbachowie skonfliktowali się z książętami śląskimi. Z tego powodu Zygmunt II Kurzbach postarał się, by miasto stało się grodem obronnym. Zbudowano więc wały i naprawiono bramy: Polską, Wrocławską i Zamkową.

Gdy ostatnia z rodziny Kurzbachów, Ewa Popiela, wyszła za barona Joachima III Maltzana i wkrótce zmarła, rodzina Maltzanów przejęła władzę nad Miliczem.
Nie był to jednak zły okres. Podczas panowanie Maltzanów zbudowano między innymi: pałac, dwa kościoły (Łaski w 1709 roku i Św. Anny w 1807roku) oraz zaczęto budowę parków. Rodzina przysłużyła się także gospodarce: założono manufaktury wełny i bawełny, zakład sukienniczy i przędzalnie. Postawiono nowy ratusz, zbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną.

WYBIERZ SIĘ NAD STAWY MILICKIE!

Jednak podstawowym zadaniem rodu Maltzanów było spłacenie długów, które pozostawili po sobie Kurzbachowie. Żeby wydobyć się ze złej sytuacji finansowej, Joachim III sprzedał trzecią część majątku z Sułowem.

W roku 1740 król Prus Fryderyk II najechał na Śląsk. Hołd, jako pierwszy, złożył mu Joachim Andrzej II Maltzan. Dzięki temu stał się ministrem w jego rządzie. W 1742 roku Milicz został włączony do państwa Prus. Trzy lata później Fryderyk II zorganizował garnizon, składający się z bośniackich jeźdźców i polskich oficerów. Okres wojen napoleońskich zubożył jednak tak Milicz, jak i cały region.

W 1809 roku zniesiono feudalną zależność od hrabiów Maltzanów. Pod koniec XIX wieku między Miliczem a Wrocławiem, Prusicami, Żmigrodem, Sułowem i Trzebnicą jeździła już wąskotorówka.

Przed wybuchem I wojny światowej Milicz zamieszkiwało 3780 osób. W mieście funkcjonowały aż trzy hotele!

W roku 1938 zmieniono słowiańskie nazwy na niemieckie. Po II wojnie światowej Komisja Ustalania Nazw Miejscowości przywróciła ich stare brzmienie. Tereny Milicza powróciły do Polski w 1945 roku. Dziś, jak dawniej, gospodarka Milicza jest ściśle związana z połowem ryb. Decyduje o tym w dużej mierze położenie geograficzne miasta. Powierzchnia stawów w gminie sięga trzech tysięcy hektarów. Lasy zajmują aż czterdzieści jeden procent powierzchni gminy. W 1996 roku założono Park Krajobrazowy Doliny Baryczy. Gospodarka Milicza nastawiona jest głównie na turystykę.

Zobacz także:

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA
PRZEWODNIK PO WROCŁAWIU
DOLNOŚLĄSKIE ZAMKI I PAŁACE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto