Isabella Degen

avatarIsabella Degen

Wrocław
Urodziłam się w Olsztynie ale czuję się Wrocławianką. Czasem mówią o mnie Kobieta Renesansu... chyba dlatego, że mam tak wiele pasji które towarzyszą mi całe życie: piszę prozę i poezję, maluję, fotografuję i podróżuję. Od 1987 mieszkam we Frankfurcie nad Menem. ale również we Wrocławiu.

Wrocławski Dom Polonijny zaprasza na spotkanie poetyckie z Henrykiem Wolniakiem–Zbożydarzycem

2019-10-15 17:48:10

Spotkanie pt.Piękniejami rusza świat z martwych, poeta Henryk Wolniak–Zbożydarzyc, zaprezentuje wiersze z nowego tomu poetyckiego pt. Pięknieje.

Poeta, pisarz Henryk Wolniak urodzony w 1939 we Wierzchlesie koło Wielunia, w tym roku świętuje swoje 80. Urodziny.
Studia ukończył we Wrocławiu na Wydziale Filozoficzno-Historycznym i w roku 1963 otrzymał dyplom magistra filozofii. Debiutował na łamach „Odry“ w marcu 1962 roku wierszami, które następnie wydało w1965 roku Ossolineum w zbiorze pt. Horyzont. Do tej chwili opublikował już 26 pozycji książkowych, dwadzieścia tomów wierszy, trzy dramaty, aforyzmy i inne utwory – może już ich jest więcej. W 1980 roku był przewodniczącym – Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Literatów Dolnego Śląska Solidarność. W latach 1982-1985 współredagował wydawane poza cenzurą czasopismo „Wolna Kultura“.
W połowie lat dziewięćdziesiątych, w oparciu o dramat pt. Dziady - Adama Mickiewicza i poemat pt. Pradziady - Henryka Wolniaka, Bogusław Kierc wyreżyserował spektakl teatralny pt. Dziady-Pradziady. Dramat był wystawiony i grany przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
Od pewnego czasu poeta dodaje do swego nazwiska przydomek Zbożydarzyc, co nobilituje go jako poetę z Bożego daru. Wolniak mieszka we Wrocławiu i w Lądku Zdroju, od lat jest jego honorowym obywatelem tego miasta. To właśnie z inspiracji pięknem Ziemi Lądeckiej powstał tomik poezji pt. Zaurocznia Lądecka w 2005 roku. Podczas gali urodzinowej poety w maju, Burmistrz Lądka Zdroju uhonorował go tytułem Ambasadora Lądka Zdroju .

Henryk Wolniak–Zbożydarzyc filozof, poeta, dramaturg, aforysta, autor książeczek dla dzieci w kunsztownej formie realizuje od przeszło pięćdziesięciu lat własny program poetycki. W swoich aktach poetyckiej kreacji jest przede wszystkim mistrzem współczesnego neologizmu.
Ostatnia pozycja to wydany w tym roku tomik poetycki pt. Pięknieje – sam tytuł zaciekawia i przyciąga. Oprawa tomiku w tonacji brązu Według Maxa Lüschera, szwajcarskiego psychologa i filozofa, twórcy testu barw, brąz wskazuje na przywiązanie do korzeni, do domu rodzinnego i do Ojczyzny. Na okładce i wyklejce ukazuje się nam obraz medytującego filozofa, pędzla Rembranta van Rijn, to wskazuje już na oryginalność tej pozycji. Po taką książkę jak Pięknieje sięgnie każdy chętnie. Ale wiersze są dla nie dla każdego, ten rodzaj twórczości nie odpowiada przeciętnym oczekiwaniom tradycyjnego czytelnika.
Tomik otwiera wstęp prof. Doroty Heck pt. W poetyce puenty. Następnie osiem wprowadzających wierszy oraz tytułowy wiersz Pięknieje, składający się z czterech wierszy. W dalszej części znajdziemy ponumerowane utwory od 2-100, pod tym samym tytułem - Pięknieje. Wiersze przeważnie przedstawiają podniosłe momenty motywów historycznych, przewijają się w lawinie pozornej ale tylko pozornej nieprzejrzystości semantycznej. Taki styl poetycki zawęża krąg odbiorców, Wolniaka nie zaakceptują konserwatyści jak i liberałowie. Nie każdy odbiorca jest przygotowany na historyczne sceny rzezi, mordów, eksterminacji i poniżenia. Jego poezja jest czasem brutalna, krwawa i okrutna... a momentami świetlista, boska i piękniejąca piękniejami.

Dom Polonijny we Wrocławiu , ulica Sępa–Szarzyńskiego 36, zaprasza na spotkanie z pisarzem, poetą i filozofem, w sobotę 26 października o 16 godz. Wstęp wolny.

Jesteś na profilu Isabella Degen - stronie mieszkańca miasta Wrocław. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj