Isabella Degen

avatarIsabella Degen

Wrocław
Urodziłam się w Olsztynie ale czuję się Wrocławianką. Czasem mówią o mnie Kobieta Renesansu... chyba dlatego, że mam tak wiele pasji które towarzyszą mi całe życie: piszę prozę i poezję, maluję, fotografuję i podróżuję. Od 1987 mieszkam we Frankfurcie nad Menem. ale również we Wrocławiu.

Ulotność chwili - ukazała się polsko-niemiecka antologia poetycka

2023-06-16 19:54:00

Międzynarodowa Grupa Poetycka „Mango” w tym roku świętuje dziesięcioletni jubileusz. Głównym celem tego wydania, jest przede wszystkim budowanie więzi i tożsamości kulturowej. Kulturę tworzą ludzie, kultura trwa wiecznie, wartości te wywodzą się z religii, obyczajowości i szeroko pojętych stosunków socjalnych. Istotną przyczyną w tworzeniu kultury jest postęp cywilizacyjny, który umożliwia komunikację i dostępność kultury dla różnych grup społecznych. Mam na myśli tu grupę migracyjną polskich poetów, którzy pisząc poezję pielęgnują język ojczysty w myśl dewizy „my przeminiemy - słowo pozostanie”.

Barbara Orłowski, jest założycielką Grupy Poetyckiej „Mango”, która powstała w 2013 roku w Niemczech. Wstępem pt. „My z ulotnej chwili” – opatrzył polonijny nestor, pisarz i poeta - Christian Medard Manteuffel. Antologia podobnie jak poprzednia edycja jest pod redakcją Barbary Orłowskiej i Kazimierza Lindy.

Antologia prezentuje 58 autorów z Europy: Niemiec, Polski, Holandii, Belgii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Izraela. Wielu autorów związanych jest z Polską oraz z innym krajem z ich osobistego wyboru. W antologii znajdziemy wiele znakomitych nazwisk, ale także wielu innych mniej lub bardziej znanych poetów.
Każdy poeta zaprezentował fotografię rękopisu oraz trzy utwory w języku polskim i dwa z nich zostały przetłumaczone na język niemiecki. Tematyka wierszy jest bardzo różna, motywem przewodnim antologii jest ulotność chwili. Trudno jest analizować 174 wiersze, są one bardzo różne, ale zapewne pisane są na pokładach emocji przemijających chwil.

Antologii pt. Ulotność chwili, towarzyszy atmosfera refleksji codzienności, nostalgii i przemijania. Prawie wszystkie utwory w jakiś sposób nawiązują do motywu tytułu książki. W dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy w ciągłym stresie, bardzo potrzebujemy słów poezji. Potrzebujemy ich, aby zrozumieć siebie i zrozumieć otaczający świat, przepływający czas. Pojęcie ulotności chwili jest często kojarzone z filozofią buddyjską i zen, która zachęca do skupienia się na teraźniejszości, ponieważ to jedyny moment, który istnieje. W tym podejściu, przeszłość i przyszłość nie są ważne, a jedynie chwila obecna jest rzeczywistym doświadczeniem. To podejście może pomóc nam w docenieniu każdego momentu życia, osiągnięciu spokoju, równowagi aby żyć „tu i teraz”.
Dla wielu ludzi, uświadomienie sobie ulotności chwili może stanowić motywację pisania wierszy aby zatrzymać ten ulotny moment, przeżywania życia pełnymi garściami i cieszenia się z każdej drobnej przyjemności. Może to też pomóc w radzeniu sobie ze stresem i lękiem związanym z przyszłością, ponieważ ważne jest skupienie się na teraźniejszości co pomoże zminimalizować negatywne skutki rozmyślania o przyszłości.

Antologia, pt. Ulotność chwili - to wartościowy dokument literacki, podsumowujący działalność autorów piszących poezję w Polsce i poza jej granicami. Jest to dokument wielopokoleniowy o życiu i przemijaniu. Traktujący o tęsknotach, o nadziei o poszukiwaniu w życiu szczęścia i miłości. Wiersze, to małe rozprawy filozoficzne o przemijaniu, o doświadczaniu życia. Jest dokumentem poetyckim pisanym w różnych wymiarach, na różnych poziomach twórczej świadomości. Ten właśnie aspekt stanowi podstawową wartość oraz atrakcyjność zapisu literackiego.

Efemeryczność chwili pokazuje, że czas jest niezwykle nietrwały, ulotny i ograniczony. Nie można go w żaden sposób zatrzymać, a każda chwila jest jedyną i niepowtarzalną okazją do doświadczania życia. Nie możemy cofnąć się w czasie ani przyspieszyć jego biegu, a każda sekunda, która przemija, jest trwale utracona.


Ulotność chwili, (Die Flüchtigkeit des Augenblicks), antologia polsko-niemiecka pod redakcją Barbary Orłowski i Kazimierza Lindy, Krefeld 2023. ISBN 978-83-965823-9-3, ss. 367,
Wyd. Diecezjalne i Drukarnia, 27-600 Sandomierz.








Jesteś na profilu Isabella Degen - stronie mieszkańca miasta Wrocław. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj