Dodaj zdjęcie profilowe

avatarYanBi

Wrocław

Dwadzieścia lat twórczego życia. Izabella Degen - subiektywnie

2015-04-12 00:53:36

Nie wiem dlaczego, ale od zawsze myślałam, że artyści to ludzie leniwi. Dopóki nie poznałam, za pośrednictwem wiadomosci24.pl, aktywnej na łamach W24 dziennikarki - Izabelli Degen. Dzięki jej artykułom wiemy wszystko o życiu kulturalnym Polaków w Niemczech i nie tylko...
Dziennikarstwo to nie jest Jej jedyna pasja. Swoim własnym rytmem biegnie malarstwo i fotografowanie, poezja i proza. Jako malarka i pisarka świętuje w tym roku 20-lecie działalności artystycznej. Widocznie za początek tego okresu uznała opublikowaną w 1995 roku książkę, pt.:”Wygrać siebie” (Wyd. Arboretum Wrocław 1995), chociaż debiut literacki miał miejsce kilka lat wcześniej - w roku 1988 wzięła udział w konkursie literackim „Cudzoziemski mąż”, pisma „Kobieta i  Życie”.

W następnych latach ukazały się kolejne publikacje. W antologiach Proza de Luxe, Wydawnictwa Frieling w Berlinie, opublikowała opowiadania w języku niemieckim (w latach 1998 i 2000). W 2008 roku wydrukowała cykl opowiadań, pt. „Opowiadania nie z tej wyspy”, w 2013 roku wydała tomik poezji, pt.: „W rytmie Ziemi”.
W roku 2014 ukazał się zbiór opowiadań, pt.: „Na zakrętach życia”. Także w tym roku „Myśli na wskroś przeczesane” - miniatury poetyckie, które przed wersją drukowaną zaistniały na portalu poetyckim „e-Multipoetry” a kilkadziesiąt z nich wyświetlono na fasadzie kamienicy przy ul. Brackiej 1 w Krakowie.

Przelewanie na papier opisów wydarzeń i własnych przemyśleń towarzyszyło Jej od dawna. Prowadziła dzienniki, pisała pamiętniki, dbała o rodzinne albumy zdjęciowe, opatrując fotografie opisami.
Izabella pisze językiem barwnym i sugestywnym, pozbawionym przesadnej egzaltacji. Z przeżyciami bohaterów literackich może się utożsamiać niejeden czytelnik. Poruszane problemy relacji międzyludzkich, kondycji psychicznej współczesnego człowieka, jakości życia - skłaniają do refleksji. Autorka nie daje gotowych recept na życie, nie ocenia bohaterów. Do czytelnika należy wyciąganie wniosków, zastanawianie się, jak by postąpił na miejscu literackiej postaci lub wyobrażanie, jaki będzie ciąg dalszy przeczytanej historii.

Poezja w twórczości Izabelli Degen zajmuje szczególne miejsce. W krótkich formach literackich porusza wszystkie ważne tematy, którymi żyje każdy z nas. Pisze o trudnych problemach społecznych, bezdomności, rywalizacji a także o miłości i szczęściu, starości i przemijaniu. Jedne utwory mają wyraźnie reporterski rys, opisują odwiedzone w podróżach miejsca, inne są wyrazem zachwytu nad pięknem kobiety tańczącej flamenco czy opisem refleksji, jakie wzbudza obraz Salwadora Daliego – Jej ulubionego artysty.
Wiersze, jak oglądane obrazy, są pełne barw:
„czekam na wiosnę
w zielonych kaloszach
z parasolem
w wianku z mleczów
i słońca welonem” *


Myślała o malarstwie, ale te marzenie musiało na swój czas zaczekać. Zanim działalność artystyczna zadomowiła się na dobre w życiu Izabelli, przez wiele lat, po ukończeniu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, realizowała się w zawodzie rehabilitanta. W Niemczech, przez 12 lat prowadziła własne Centrum Rekreacyjno-Sportowe w Mayen (Nadrenia-Palatynat). Ukończyła kursy chińskiego kierunku Qi-Gong, wg Nauk Wielkiego Mistrza ZhiChang Li. P.. Grała w tenisa, jeździła na rowerze. Aktywność sportowa była wpisana w rytm Jej dnia.

Dużo podróżowała po Europie i chłonęła piękne krajobrazy wysp, plaż, rybackich portów. Podczas kilkuletniego pobytu w Hiszpanii ukończyła kursy malarskie pod patronatem Uniwersytetu La Laguna w Santa Cruz – Teneryfa. Izabella Degen z pasją i radością przenosiła na płótno charakterystyczne dla Teneryfy widoki „śpiących wulkanów”: El Teide, Pico Viejo i Reventada, zachodów słońca nad samotnymi plażami, łodzi wyciągniętych na brzeg. Wyjątkowe miejsce w tematyce Jej obrazów zajmuje bogata roślinność Wysp Kanaryjskich, ze szczególnym uwzględnieniem strelicji, kwiatu „wolności”, zwanego także „rajskim ptakiem”. Poświęciła tym barwnym kwiatom wiele uwagi, przedstawiając na obrazach liczne ich odmiany.

Te właśnie obrazy zdominowały „jubileuszową” wystawę, pt.:”Tam gdzie rosną rajskie ptaki”, której wernisaż odbył się we Wrocławiu, 9 kwietnia, w Klubie 4 Regionalnej Bazy Logistycznej. Licznie przybyli widzowie, rodzina, przyjaciele z dawnych lat byli oczarowani egzotyką „rajskich ptaków” o ognistych kwiatach, emanujących życiodajną energią.

W świetle zachodzącego słońca przenikającego przez zasłony, w otoczeniu namalowanych przez Izabellę Degen egzotycznych kwiatów, spokojnego morza i piaszczystej plaży, można było wyobraźnią przenieść się do miejsc dalekich od miejskiego zgiełku.

W pamiątkowej księdze goście wystawy pozostawili wpisy:
Dziękujemy za piękne chwile w rajskim ogrodzie.”,
To cudownie móc z oddali kontemplować roślinność – kwiaty z Wysp Kanaryjskich.

Życie rodzinne, kontakty ze znajomymi, malowanie, pisanie, podróże, współpraca z czasopismami, wydawnictwami, udział w plenerach malarskich i sympozjach literackich, organizacja wystaw i spotkań z czytelnikami...

Jak to możliwe? Może tajemnica tkwi w wewnętrznej dyscyplinie, pracowitości, planowaniu i dążeniu do realizacji?

W jednej z miniaturek poetyckich Izabella Degen napisała:

był czas
że żyłam na pełny gaz
...
dzisiaj nie mam oczekiwań
mam energię odnawialną
"*

A jak wszystkim wiadomo, źródła tej energii są niewyczerpane... Jest takim źródłem słońce, jest wiatr, a w przypadku Izabelli także twórcze pasje wplecione w codzienne życie.

*) Z tomu "Myśli na wskroś przeczesane"

Wystawa czynna do 28 maja 2015 r.
Klub 4 Regionalnej Bazy Logistycznej
Wrocław, ul. Pretficza 24

Jesteś na profilu YanBi - stronie mieszkańca miasta Wrocław. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj