18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie na parterze - czy opłaca się je kupować?

Artur Osak
Mieszkanie na parterze z ogródkiem
Mieszkanie na parterze z ogródkiem Metrohouse
Mieszkania parterowe w ofertach deweloperów zazwyczaj można kupić istotnie taniej niż położone wyżej. To samo dotyczy mieszkań na rynku wtórnym. Parterowe usytuowanie uchodzi za bardziej uciążliwe i mniej bezpieczne, ale ma też i plusy.

Deweloperzy mając świadomość oporów klientów, jeśli chodzi o takie zakupy albo w ogóle z tak położonych mieszkań rezygnują i na pierwszej nadziemnej kondygnacji sytuują lokale handlowe i usługowe, albo kuszą klientów innymi atutami, takimi jak duży taras czy własny ogródek, na które nie mogą liczyć kupujący mieszkania wyżej. Dlatego zastanawiając się nad wyborem własnego M nie warto parteru skreślać z góry.

Czytaj także: Mieszkania na parterze są coraz chętniej kupowane

Znaczna część klientów odrzuca oferty z parteru w obawie przed włamaniami. Łatwy dostęp do mieszkania z poziomu nisko usytuowanego okna lub drzwi balkonowych przyciąga nie tylko wścibskie oczy przechodniów, ale także może kusić złodziei. Sposobem na zapobieżenie włamaniom stają się kraty, rolety albo instalacja systemu alarmowego.

Kolejną niedogodnością usytuowanych nieco ponad poziomem chodnika mieszkań jest większe narażenie na hałas. Dobiega on zarówno z ulicy, jeśli na nią wychodzą okna, jak i z podwórka, na którym znajduje się np. plac zabaw dla dzieci czy parking. Jednak nasilone, uprzykrzające życie dźwięki mogą pochodzić także z klatki schodowej. Ich potencjalnym źródłem są otwierane i zamykane częściej niż na innych piętrach drzwi do windy, trzaskające drzwi na klatkę schodową czy stukot skrzynek na listy, do których co rano listonosz wkłada korespondencję.

Lokale na parterze narażone są też na większe zakurzenie i mniejszy dostęp światła słonecznego. Zacienieniu w szczególności sprzyja bliskie sąsiedztwo wysokich budynków lub drzew. Na niższych piętrach łatwiej też o nieproszone wizyty wszelkiej maści owadów. Uchylone lub otwarte okno to wrota dla muszek, komarów, chrząszczy, itp.

Czytaj także: Jakie mankamenty mieszkania są w stanie zaakceptować nabywcy?

Parter ma jednak zasadniczą zaletę, dla wielu bardzo istotną – do położonego na nim mieszkania można się dostać bez konieczności pokonywania wielu stopni schodów. To duży atut, jeżeli lokatorem jest osoba starsza lub niepełnosprawna. Biorąc pod uwagę to, że polskie społeczeństwo się starzeje, a w wielu budynkach nie ma i nie będzie już wind (nie przewidziano ich w projekcie), przeprowadzki do niżej położonych, łatwiej dostępnych lokali mogą zyskać na popularności. Dlatego też mieszkania na parterze mogą stać się z czasem towarem bardzo poszukiwanym.

- Z danych serwisu Dom.Gratka.pl wynika, że blisko 9 proc. użytkowników poszukujących nieruchomości mieszkalnej wpisuje podczas procesu poszukiwania słowo “parter” jako parametr dodatkowy nieruchomości – mówi Justyna Cybula, Kierownik Sprzedaży w serwisie Dom.Gratka.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto