Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Teatru – pamięci Ryszarda Cieślaka

Małgorzata Matuszewska
Międzynarodowy Dzień Teatru – rzeźba w Instytucie Grotowskiego
Międzynarodowy Dzień Teatru – rzeźba w Instytucie Grotowskiego Instytut Grotowskiego/ Krzysztof M. Bednarski
Międzynarodowy Dzień Teatru to także dzień, w którym pamiętamy o wielkich, nieżyjących twórcach teatru. W Instytucie Grotowskiego planowana jest prezentacja rzeźby jednego z najsłynniejszych polskich artystów – Krzysztofa M. Bednarskiego, poświęcona Ryszardowi Cieślakowi, aktorowi Jerzego Grotowskiego.

Międzynarodowy Dzień Teatru, czyli piątek, 27 marca to jedyny dzień, kiedy w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego (Przejście Żelaźnicze w Rynku) będzie można obejrzeć nagrobną rzeźbę. Od godz. 10 do 19 prezentowana będzie kompozycja rzeźbiarska inspirowana teatralną pracą Ryszarda Cieślaka.
– Rzeźba z brązu jest rozwiniętą przestrzennie skorupą rozbitej łodzi. Łódź ma silne cechy antropomorficzne, które ujawniają się przy konfrontacji ze zdjęciami upamiętniającymi Ryszarda Cieślaka w jego największych wcieleniach aktorskich, takich jak Don Fernand w Księciu Niezłomnym (1965) i Ciemny w Apocalypsis cum figuris (1969). Rzeźba zbudowana z napięć i dramatycznych kontrastów formalnych symbolizuje tragicznie przerwane życie i twórcze dzieło najwybitniejszego aktora Teatru Laboratorium – mówi Krzysztof M. Bednarski, autor rzeźby.
Rzeźba zostanie położona na podeście, w pustym miejscu, oznaczającym pustkę i nieobecność.
Krzysztof M. Bednarski przyjaźnił się z Ryszardem Cieślakiem. – Rzeźba jest inspirowana jego osobą, takim, jakim widziałem go na scenie – mówi Krzysztof M. Bednarski.
Na osonbym kamieniu, na grobie Ryszarda Cieślaka na cmentarzu Osobowickim zostanie umieszczony cytat z Księcia Niezłomnego:
A kiedy przyjdą z okupem, to znajdą mistrza martwego pod zwykłą, krzyżową szatą i powiozą gdzieś przez morza do kraju garstkę popiołów... _Litera L kojarząca się z Laboratorium zostanie zastąpiona krzyżem. Będzie też napis: 9.III. 1937 – 15. VI.1990 aktor Teatru Labolatorium.
Krzysztof M. Bednarski jest jednym z najsłynniejszych rzeźbiarzy polskich. Jako student warszawskiej ASP w 1976 roku nawiązał współpracę z Instytutem Aktora Teatrem Laboratorium, jest autorem plakatów do wszystkich przedsięwzięć parateatralnych. Od listopada 2014 roku wykłada na wydziale rzeźby stołecznej ASP. Od 1986 roku mieszka w Rzymie. Jest autorem m.in. pomnika nagrobnego Krzysztofa Kieślowskiego (Warszawa 1997), pomnika _Incontro con Federico Fellini
(Rimini 1994), pomnika Fryderyka Chopina La note bleue (Wiedeń 2010). Eksponował swoje dzieła na ponad stu wystawach indywidualnych, ostatnio m.in.: Pieśń z aluminium, Galeria Raster (Warszawa 2014/2015); Moby Dick – Opera Aperta, Państwowa Galeria Sztuki (Sopot 2013) oraz na ponad pięciuset wystawach zbiorowych.
– Wybór rzeźby był prosty. Autor to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych – mówi Monika Blige z Instytutu Grotowskiego. – W latach 70. był twórcą projektów do bardzo wielu plakatów do projektów parateatralnych. Razem z Mariną Fabry popularyzują na świecie twórczość Grotowskiego. Warto dodać, że Krzysztof M. Bednarski przyjaźni się z Ludmiłą Cieślak, wdową po Ryszardzie Cieślaku – opowiada.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto