Spis treści
Międzygórze nosi oficjalny tytuł najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku
Komisja konkursowa dolnośląskiego Urzędu marszałkowskiego oficjalnie uznała Międzygórze najpiękniejszą wsią w województwie. Latem jest tu pięknie, ale zimą dosłownie bajecznie. Kiedy na próżno szukać śniegu w Wałbrzychu, Wrocławiu, Legnicy czy Głogowie, w Międzygórzu biały puch otula drogi i domy malując bajeczne krajobrazy. Międzygórze leży w gminie Bystrzyca Kłodzka, a jej początki sięgają XVI wieku.

Co warto zobaczyć odwiedzając Międzygórze
Podczas zimowych spacerów po Międzygórzu i okolicy pozycją obowiązkową jest:
- Wodospad Wilczki
- kaplica Matki Boskiej Śnieżnej
- zapora przeciwpowodziowa
- kościół św. Józefa Oblubieńca (z drewna)
- drewniany pensjonat „Alpejski Dwór” przy ul. Sanatoryjnej 13 (z początku XX wieku)
- sanatorium „Gigant” z 1882 roku przy ul. Sanatoryjnej 5
- przełęcz Puchaczówka
- przełęcz Śnieżnicka
- Śnieżnik

Międzygórze Małą Szwajcarią
Najpiękniejsza dolnośląska wieś ze względu na cudowne krajobrazy nazywana jest również Perłą Sudetów i małą Szwajcarią. Zawdzięcza to oryginalnej i niezwykle urokliwej zabudowie w stylu tyrolskim. Urodę tego miejsca docenia wielu turystów, którzy chętnie tu zaglądają. A kto raz się skusi, aby tu zajrzeć, zawsze wraca. Tutaj można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Można też miło spędzić czas w rytmie slow. Powolne zwiedzanie idealnie pasuje do tego miejsca. Idąc wolnym krokiem dostrzec można ciekawe niuanse starej zabudowy. Oglądając drewniane wille należy zwrócić uwagę na piękne krużganki, rzeźbienia i oryginalne balustrady. Zabytkowe wille jak z Tyrolu robią wrażenie.

Międzygórze stało się kurortem dzięki Mariannie Orańskiej
W XVI wieku Międzygórze było osadą drwali i węglarzy. Na początku XVII wieku wydobywano tutaj rudy żelaza. Wydobycie upadło po wojnie XXX-letnie, a miejscowi zajęli się eksploatacją lasów i tkactwem. Świetność w obecnym kształcie wieś zawdzięcza księżniczce Mariannie Orańskiej (była żoną pruskiego księcia Albrechta Hohenzollerna), która w XIX wieku uczyniła z niej niemiecki kurort w stylu szwajcarskim, który otaczają bukowe i świerkowe lasy oraz skałki. Kupiła je w 1840 roku i zaczęła urządzając jako wieś letniskową. Dla pierwszych gości zbudowano drewniane domy i gospodę. Powstały też stawy z pstrągami.

- Przystąpiono także do zagospodarowania wodospadu Wilczki celem udostępnienia go zwiedzającym. Zbudowano wokół niego tarasy widokowe, połączono je wygodnymi ścieżkami i kamiennymi schodkami, a nad samym wodospadem przerzucono stylowy mostek. W pobliżu powstała również willa księżnej Marianny oraz kolejne budowle w stylu tyrolskim. Równocześnie wzrastała atrakcyjność terenu, powstało schronisko i wieża na Śnieżniku, wytyczano nowe trasy turystyczne. Od tego czasu stale przybywało w Międzygórzu nowych pensjonatów i gospód - przybliża międzygórze.com.
Międzygórze ośrodkiem sportów zimowych
Pod koniec XIX wieku we wsi rozwinął się ośrodek zimowych sportów. Turystów przyciągały przejażdżki rogatymi saniami (popularne są do dzisiaj) trasami z Czarnej Góry i Śnieżnika. Rozwijało się też saneczkarstwo sportowe i narciarstwo.
GGV organizowało kursy, które prowadził prekursor narciarstwa zjazdowego sprowadzony z Alp Mathias Zdarsky. Lata świetności Międzygórza to okres międzywojenny.

Istniało wówczas:
- 10 hoteli oraz gospód
- 15 pensjonatów
- uzdrowisko ze 100 miejscami noclegowymi
Czynna była skocznia narciarska, tory saneczkowe, basen i kąpielisko. Dalszy rozwój powstrzymała wojna. Na szczęście nie było tutaj zniszczeń i zachowały się prawie wszystkie zabytki - opisuje międzygórze.com
Dzisiaj większość atrakcji jest w prywatnych rękach, właściciele przeprowadzają remonty, unowocześniają bazę. Turyści znajdą tu szereg atrakcji od luksusowych po dostępne na każdą kieszeń agroturystyki.

Zobaczcie Międzygórze w zimowej odsłonie. Jest bajecznie. Ładniej niż w Zakopanem?
Międzygórze zimą ładniejsze niż Zakopane? Najpiękniejsza wie...
Najładniejsza wieś na Dolnym Śląsku - Międzygórze, czyli Mała Szwajcaria [ZDJĘCIA]
Jak trafić do Międzygórza, zobacz na poniższej mapie
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?