Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzygórze: Drewniany kościół św. Józefa

Witold Hermaszewski, Witold Papierniak
fot. wikipedia.org
W tej bardzo znanej, acz podupadłej dziś miejscowości wypoczynkowej w Masywie Śnieżnika znajdują się blisko siebie dwa kościoły. Górny – murowany, pod wezwaniem św. Krzyża, pochodzi z XIX w. Kiedyś służył ewangelikom. Kościół drewniany - św. Józefa stoi niżej, vis-a-vis restauracji Złoty Róg. Budowano go w latach 1740-42, a w roku 1920 powiększono.

Baza noclegowa każdego turysty: Campingi i pola namiotowe, pensjonaty, schroniska

Jego prostokątna bryła ma wymiary 20x12 m. Dołączono do niej małe prezbiterium i boczną kruchtę, przez którą prowadzi wejście. Dach był kryty łupkiem, obecnie gontem. Wieńczy go smukła sygnaturka, na ścianach są widoczne dwa rzędy okien. Do roku 2000 był to jedyny zachowany kościół drewniany o dachu pokrytym łupkiem. Nie każdy rodzaj tej skały nadaje się jednak na dachówki, musi się on łatwo rozłupywać na duże i cienkie płaty. W polskich Sudetach jedyny kamieniołom takiego łupku szarogłazowego znajduje się koło Jarnołtówka w Górach Opawskich. Aż do I wojny światowej pozyskiwano stamtąd płyty o powierzchni około 1 m kwadratowego i grubości 3-5 mm. Kryto nim kiedyś nie tylko dachy, ale czasem i ściany boczne domów.

Zobacz też: Dolnośląskie zamki i pałace

Wewnątrz, wokół nawy, do połowy jej długości, po obu stronach biegną balkony połączone z chórem muzycznym. Kościół posiada sufit pseudokasetonowy, wykonany na wzór renesansowych stropów. Ma sporo rzeźb Michaela I Klahra (jego ojciec Michael Klahr zwany Starszym był najwybitniejszym barokowym rzeźbiarzem na całej ziemi kłodzkiej) z końca XVIII w. i obrazy nieznanego autora, pochodzące z połowy XIX w. W absydzie – prezbiterium stoi piękne retabulum ołtarzowe w kształcie bukietu liści, z obrazem przedstawiającym św. Józefa i małego Jezuska. Jego autorem jest Hieronim Richter. Na ambonie widoczne są malowane wizerunki ewangelistów, a w zwieńczeniu jej baldachimu tablice z 10 przykazaniami.

Stacje Drogi Krzyżowej ufundowano w XVIII wieku jako wota z prośbą o deszcz, który nie padał wówczas w ogóle przez trzy miesiące.

Więcej o skarbach Sudetów znajdziesz w naszym PRZEWODNIKU SUDECKIM

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto