Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Michał Kmiecik doceniony za Śmierć pracownika

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
metafory rzeczywistości wrocław
metafory rzeczywistości wrocław Teatr Polski / Marek Zakrzewski
19-latek z Wrocławia ze swoją sztuką o młodych na rynku pracy wygrał konkurs "Metafory Rzeczywistości" na najlepszy dramat.

Michał Kmiecik 11 września został laureatem poznańskiego konkursu "Metafory Rzeczywistości". Wrocławianin otrzymał nagrodę jury oraz został wyróżniony przez publiczność za sztukę "Śmierć pracownika". Spektakl zostanie zrealizowany w Teatrze Polskim w Poznaniu w sezonie 2011/2012 (Zobacz: „Śmierć pracownika” wygrywa Metafory Rzeczywistości).

Młody dramaturg w trakcie zakończonego 11 września we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury wystawił też spektakl: "Karabiny pana Yanga Youdego. Dobry człowiek z Hubei". Z kolei w czerwcu w Teatrze Dramatycznym w Warszawie wyreżyserował "Until Lions Have Thei Historians, Tales of the Hunt Shall Always Glorify the Hunter".

Rozmowa z Michałem Kmiecikiem.

Jesteś zadowolony ze zwycięstwa?

Z pewnością to jakaś forma wyróżnienia. W konkursie "Metafory Rzeczywistości" brało udział 156 tekstów. Nagrodę odbieram jako efekt wspólnego wysiłku mojego i reżysera Iwo Vedrala.

O czym opowiada sztuka "Śmierć pracownika"?

Bohaterem jest idealny pracownik. Osoba, która spełnia wszystkie wymogi, żeby dostać pracę w firmie, ale jednak jej nie dostaje. Następnie wchodzi w skomplikowane relacje z osobami, które tam pracują. Po czym okazuje się, że oni wszyscy są nieszczęśliwi. Zygmunt Bauman wspomniał przy pewnej okazji, że kiedyś pracownik dostawał pracę w wieku 20 lat w fabryce, chodził do niej od godz. 8 do 16 i mógł być pewien, że będzie w niej pracował do emerytury. Dzisiaj sytuacja na rynku pracy jest zdecydowanie bardziej skomplikowana.

Skąd się wzięło twoje zainteresowanie teatrem?

Dla mnie to forma wyrazu, która najżywiej reaguje na rzeczywistość.

Nie usłyszałeś, że jesteś za młody na pisanie dramatów?

Nigdy nikt mi tego nie powiedział wprost. Jednak właśnie w Poznaniu bardzo wiele osób skupiało się na moim wieku, a nie na sztuce i tym, co chcę powiedzieć. Mam jednak nadzieję, że mój wiek nie przysłania tego, co wybrzmiewa ze sztuki.

Michał Kmiecik (w środku) w trakcie ogłaszania werdyktu


Jakich tematów dotykają twoje spektakle?

Teksty opisują aktualne problemy społeczne. Poddałem refleksji problem na rynku pracy, przedstawiłem kwestie wykluczenia społecznego i życie na wrocławskim Nadodrzu.

Miałeś okazję też wystawiać sztukę na Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu?

Kongres Kultury według mnie był doskonałą okolicznością, żeby opowiedzieć o naprawdę palących problemach. W spektaklu wystawionym w willi Dzieduszyckich głównym tematem była sytuacja na rynku mieszkaniowym. Problemy takie jak: komercjalizacja kamienic, pozbywanie się starych mieszkańców, zniszczone domostwa. Najistotniejsze, że głos został oddany samym lokatorom. Mam nadzieję, że projekt będzie kontynuowany przez Teatr Polski we Wrocławiu.

Reżyserowałeś między innymi znakomitego aktora Wiesława Cichego. Jak się z nim współpracowało?

To była współpraca z aktorem z wielkim doświadczeniem, który dysponuje niesamowitymi warunkami. W sztukę włożył wiele zaangażowania. Moja praca ograniczała się tylko do pewnych uwag.

Na jakie sztuki sam lubisz chodzić?

Interesuje mnie teatr zaangażowany społecznie. Nie lubię sztuk o problemach wybitnych jednostek. Autorzy, których darzę szczególnym szacunkiem, to Paweł Demirski i Monika Strzepka, autorzy "Tęczowej Trybuna 2012".

Jesteś w wieku, w którym wybiera się studia. Na co się zdecydowałeś?
Chciałem iść na reżyserię. Niestety, nie udało się. Wybrałem więc filozofię. Mam nadzieję, że te studia będą równie rozwijające.

Jak reagują rówieśnicy na twoją pasję? Młodzi ludzie nie interesują się dzisiaj teatrem.

Mam to szczęście, że we Wrocławiu teatr jest nastawiony na młodych. Wiele takich osób chodzi do teatru.


Czytaj też:



Monster Jam 2011
we Wrocławiu


George Michael - koncert na stadionie


Wystawa Photo Day w Browarze Mieszczańskim


ZOO Wrocław: cennik, dojazd

**
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto