Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasta partnerskie Wrocławia: Wiesbaden

Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski
Wiesbaden to średniej wielkości niemieckie miasto, które jest stolicą kraju związkowego Hesja. Nie wszyscy wiedzą, że w tej miejscowości umarł znany polski pisarz powojenny Marek Hłasko.

Wiesbaden położone jest w zachodniej części Niemiec i ma około 270 tysięcy mieszkańców. W mieście działa firma Heckel – jeden z najbardziej znanych niemieckich producentów fagotów.

Górskie wędrówki i wspólna gazeta

Współpraca między Wrocławiem a Wiesbaden rozpoczęta została przez podpisanie porozumienia 7 listopada 1987 roku przez prezydenta Stefana Skąpskiego i nadburmistrza Achima Exnera. Partnerstwo tych dwóch miast odbywa się od tego czasu między innymi na płaszczyźnie kulturalnej, czego przejawem są wzajemne prezentacje pod nazwą „Dni Wiesbaden” i „Dni Wrocławia”.

Wiesbaden organizuje ponadto „Wędrówki Górskie” (znane też pod nazwą „Międzynarodowa Wycieczka Górska”), w których uczestniczą radni jego 12 miast partnerskich.

Pod koniec lat 80. powstała z inicjatywy Wrocławia i Wiesbaden polsko-niemiecka „Gazeta Zachodnia – West Zeitung”. Pismo było rozprowadzane w obu tych miastach równocześnie i składało się głównie z artykułów o ich historii i sprawach bieżących. Całe przedsięwzięcie zostało przerwane z powodów finansowych (a jakżeby innych).

Marek Hłasko

Marek Hłasko to polski pisarz powojenny związany zarówno z Wiesbaden, jak i Wrocławiem. Urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie. Do Wrocławia przeniósł się po raz pierwszy w 1945 roku wraz z matką Marią Hłaską (która rozwiodła się z ojcem Marka Hłaski w 1937 roku) i jej przyszłym mężem Kazimierzem Gryczkiewiczem.

W 1950 roku podjął pracę we wrocławskiej Stoczni Rzecznej, w międzyczasie przeszedł kurs samochodowy. Do grudnia tego roku pracował jako kierowca ciężarówki w Państwowej Centrali Drzewnej "Paged". W 1951 przeniósł się z powrotem do Warszawy.

Marek Hłasko debiutował w prasie w 1954 roku opowiadaniem „Baza sokołowska”. Dużą popularność przyniósł mu zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach” z 1956.

Od 1958 podróżuje po świecie. Jeździ do Niemiec, do Izraela i do USA, gdzie w 1968 uzyskał licencję pilota. Na początku czerwca przenosi się do Wiesbaden. W nocy z 13 na 14 czerwca umiera po przedawkowaniu środków nasennych pomieszanych z alkoholem. Sześć dni później odbył się jego pogrzeb w Wiesbaden. Jego prochy sprowadzono do Polski w 1975. Osiemnastego listopada tego roku odbył się jego drugi pogrzeb.

Marek Hłasko jest autorem kilku powieści (między innymi „Wszyscy byli odwróceni”, „Cmentarze”), wielu opowiadań i esejów, które powszechnie uważa się za wyraz sprzeciwu wobec schematyzmu literatury realizmu socjalistycznego.


Wszystkim ciekawym działalności dyplomatycznej Wrocławia, polecamy publikację Krzysztofa Popińskiego "Wrocław blisko świata. Kontakty zagraniczne Wrocławia w latach 1990-2002" (Wrocław 2002), z której to korzystał autor artykułu.

Informacje na temat Wiesbaden zostały zaczerpnięte ze strony www.wroclaw.pl, a te o Marku Hłasce ze stron: www.marekhlasko.republka.pl (godna polecenia strona zawierająca między innymi opowiadania i felietony pisarza) i portalwiedzy.onet.pl.


Przeczytaj o innych miastach partnerskich Wrocławia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto