ME koszykarzy: Skuteczny Kelati, Polska blisko wygranej z Hiszpanią

Paweł Kucharski
Na 20 sekund przed końcem meczu z Hiszpanią podczas pierwszego dnia koszykarskich ME Polacy przegrywali tylko dwoma punktami, chociaż wcześniej skazywani byli na porażkę. Ostatecznie przegrali zaledwie pięcioma punktami.

Mecz nie zaczął się dla nas najlepiej. Hiszpanie bardzo dobrze bronili i zdominowali strefę podkoszową, gdzie niepodzielnie rządzili bracia Pau i Marc Gasolowie. Po pierwszej kwarcie przegrywaliśmy 15:22, a po drugiej przewaga rywali urosła do 13 oczek.

Mylił się jednak ten, kto sądził, że z każdą kolejną minutą koszykarze z Półwyspu Iberyjskiego będą odjeżdżać biało-czerwonym. To Polacy rzucili się w pogoń za mistrzami Europy. Grą naszej reprezentacji umiejętnie dyrygował Łukasz Koszarek, a ważne punkty zdobywali Thomas Kelati czy Adam Hrycaniuk. Swoje dorzucił również Robert Skibniewski ze Śląska Wrocław. To po jego punktach w 32 minucie przegrywaliśmy tylko 57:63. Ale to jeszcze nic. Na 20 sekund przed końcem zrobiło się 78:80! Wtedy jednak dwa rzuty wolne wykorzystał Juan Carlos Navarro, a po chwili Polacy popełnili stratę.

Mecz z Hiszpanią, choć przegrany, na pewno doda naszym graczom pewności siebie. Tej trzeba będzie mieć bardzo dużo, bo rywali mamy zacnych. Dziś o godz. 20 zmierzymy się z Litwą (transmisja w TVP2 i TVP Sport).

Hiszpania - Polska 83:78 (22:15, 22:16, 17:21, 26:22)
Hiszpania: P. Gasol 29 (1), Navarro 23 (2), M. Gasol 16, Fernandez 4, Calderon 0 oraz Ibaka 7, San Emeterio 3, Reyes 1, Claver 0, Llull 0, Sada 0.
Polska: Koszarek 19 (1), Kelati 18, Hrycaniuk 12, Szewczyk 10 (1), Berisha 0 oraz Szczotka 6, Leończyk 6, Skibniewski 4, Pamuła 3 (1), Łapeta 0, Waczyński 0, Wiśniewski 0.

EuroBasket

GRUPA A
Hiszpania - Polska 83:78, Turcja - Portugalia 79:56, Litwa - Wlk. Brytania 80:69.

GRUPA B
Serbia - Włochy 80:68, Francja - Łotwa 89:68, Niemcy - Izrael 91:64.

GRUPA C
Czarnogóra - Macedonia 70:65, Grecja - Bośnia i Hercegowina 76:67, Chorwacja - Finlandia 84:79.