Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matematyka - Reaktywacja, czyli jak uporać się z matmą na maturze

Arek Gołka
Arek Gołka
Czy wreszcie powstały skuteczny sposób na naukę matematyki?
Czy wreszcie powstały skuteczny sposób na naukę matematyki? Magda Korgól
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowali portal, pozwalający uczniom na interaktywne przygotowanie do matury z matematyki.
Matura do zmiany. Czy będzie pięć egzaminów obowiązkowych?

Nowoczesne internetowe narzędzie przybrało formę platformy e-learningowej i nosi nazwę "Matematyka - Reaktywacja", co jest nawiązaniem do powrotu "królowej nauk" do grona obowiązkowych przedmiotów maturalnych. Podobny system sprawdził się już w przygotowaniu studentów Politechniki do egzaminów. W ramach tego projektu uczniowie otrzymują dostęp do materiałów wykładowych, ponad tysiąca zróżnicowanych i interaktywnych ćwiczeń oraz sprawdzianów z różnych matematycznych dziedzin, objętych programem nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych. System pomyślany test tak, aby uczeń szybko mógł przejść do samodzielnego rozwiązywania zadań.

Szeroki zasięg
Bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych i drugich klas w szkołach czteroletnich. W pierwszej, dopiero co zakończonej, edycji w latach szkolnych 2010/11-2012/13 wzięło udział 7 tysięcy uczniów ze 170 szkół z całego kraju. Około 1/4 z nich stanowili uczniowie ze szkół wrocławskich. W drugiej edycji docelowo w projekcie ma uczestniczyć 12 tys. uczniów ze wszystkich szkół w Polsce.

- Do 30 czerwca trwa rekrutacja do drugiej tury na lata szkolne 2011/12-2013/14. Do udziału w projekcie uczniów zgłaszają szkoły - tłumaczy dr Przemysław Kajetanowicz z Instytutu Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej, koordynator projektu. - Uczniowie są zobowiązani do uczestnictwa w naszym kursie przez pełne trzy lata szkolne. Co więcej, szkoła musi zapewnić uczniom dostęp do komputerów z Internetem - podkreśla.

Rafał Dutkiewicz objął patronatem inicjatywę naukowców z PWrkadr ze strony projektu Matura - Reaktywcja

Patronat nad systemem (po prawej kadr) objął prezydent  Rafał Dutkiewicz


Asystent, nie nauczyciel

Jak podkreślają naukowcy z PWr, projekt nie zastąpi belfra. Według nich to taki nieskończenie cierpliwy i dostępny o każdej porze dnia i nocy asystent. Mają już opracowane na stronie 60 proc. materiału szkolnego, niedługo będzie to całość. Materiały mogą być też wykorzystane przez nauczycieli na lekcjach jako pomocnicze prezentacje.


Matura to Bzdura: Test Wiedzy Polaków przed kamerą [wideo]


- W trakcie kursu przygotowujemy 14 sprawdzianów z zapisem wyników do bazy danych - wyjaśnia dr Jędrzej Wierzejewski, także koordynujący projekt. - Nowością jest możliwość przeprowadzenia internetowej matury próbnej na poziomie podstawowym. Dzięki zapoznaniu się z naszymi arkuszami każdy uczeń ma naprawdę duże szanse na bezproblemowe zdanie egzaminu dojrzałości z matematyki. Są one przygotowane w kilku wersjach, aby można było rozwiązywać zadania z materiału już przerobionego na lekcjach. Zamieścimy je na początku listopada.

Żadna nowość

Weronika Rudnicka, która będzie zdawać maturę za dwa lata, jest mocno zdystansowana do tego projektu.
- Kto wie, być może to będzie skuteczne rozwiązanie. Ja jednak, zamiast korzystania z Internetu, wolę tradycyjny model nauki z siedzeniem nad książkami - mówi. - Wszystko to już było, bo takich programów interaktywnych do ćwiczenia zadań istnieje już dużo. I wcale nie są specjalnie rozchwytywane wśród uczniów - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto