Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matematyczna reprezentacja Polski w budowie

Szymon Bryła
Dobiega końca pierwszy etap krajowych eliminacji na XXVI Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych. Finaliści w sierpniu będą reprezentować Polskę w Paryżu.

Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych to prestiżowy międzynarodowy konkurs dla miłośników matematyki w każdym wieku – od siedmiolatków po emerytów, przez rozpoczynających przygodę z tą nauką pierwszoklasistów, po zawodowych matematyków. To jedyny konkurs w Polsce o tak szerokim spektrum uczestników, a jednocześnie tak nietypowy. Zadania przed jakimi stawiany jest uczestnik wymagają nie tylko konkretnej wiedzy matematycznej, a bardziej logicznego myślenia i wyobraźni geometrycznej.

Pierwszy, krajowy etap jest rozgrywany korespondencyjnie (do 5 stycznia) i pozwala wyłonić półfinalistów etapu „internetowego” (17 marca). Zwycięzcy półfinału, wezmą udział w finale krajowym 12-13 maja, po zakończeniu którego zostanie wyłoniona reprezentacja Polski na międzynarodowy turniej w Paryżu w dniach 24-25 sierpnia.

W tym roku Polacy będą mieli trudniejsze zadanie, ponieważ po tym jak w zeszłym roku absolutnie zdominowali finał światowy, przywożąc 12 medali, teraz będą na pewno chcieli potwierdzić swoja dominację – mówi Piotr Tomczak z firmy Casio.

Organizatorami krajowych eliminacji są: Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Partnerami wydarzenia i fundatorami nagród są: Ambasada Francji i firma Casio.

Nazwiska półfinalistów poznamy 15 lutego.

Przykładowe zadania:
- W 2012 roku, w lutym, będzie pięć śród. Jaki będzie następny rok, w którym, w lutym, będzie pięć śród? (dla klasy IV SP)
- Jeżeli dzielimy 3195 przez 2011, to otrzymujemy 1,58876… . Jeżeli dzielimy 3195 przez 2012, to otrzymujemy 1,58797… . Dwa ilorazy mają taką samą część całkowitą: 1. Dla ilu liczb całkowitych dodatnich, przy dzieleniu przez 2011 i przy dzieleniu przez 2012, uzyskamy ilorazy o tej samej części całkowitej (wliczając w to liczbę z powyższego przykładu)? (dla studentów i uczniów szkół pomaturalnych)

Więcej informacji na: www.grymat.im.pwr.wroc.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto