18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz suchą skórę? Alantoina Ci pomoże!

abcZdrowie.pl
by WWW.MONTELIUS.INFO (flickr)
Suchej skórze towarzyszyć mogą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak podrażnienie i napięcie. Jak skutecznie uwolnić się od tej przypadłości?

Skóra pełni niezwykle ważne funkcje – zabezpiecza organizm przed utratą wody i utrzymuje odpowiednie nawilżenie organizmu. A wszystko za sprawą tzw. płaszcza hydrolipidowego stanowiącego barierę naskórka. Uszkodzenie tej bariery lub niewystarczające nawodnienie naskórka prowadzić może do suchości skóry. Jak zwalczyć tę powszechną dolegliwość?

Przyczyny i objawy suchej skóry

Suchość skóry pojawić się może u każdej osoby, niezależnie od płci i wieku. Najczęściej jednak występuje u osób powyżej 60 roku życia i wynika z procesu starzenia się organizmu. Specjaliści tłumaczą, że problem dotykać może ok. 15–20% całej populacji ludzkiej.

Suchość skóry wynikać może z szeregu czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Czynniki wewnętrzne to przede wszystkim genetyka, choroby przewlekłe, takie jak astma lub schorzenia tarczycy, choroby dermatologiczne, np. atopowe zapalenie skóry, niedobór sebum czy biologiczne starzenie się skóry. Wśród czynników zewnętrznych wymienia się czynniki środowiskowe – m.in. niewłaściwą dietę, promieniowanie słoneczne, niektóre leki i nieodpowiednią pielęgnację skóry.

Sucha skóra najczęściej jest zaczerwieniona, matowa, łatwo się łuszczy i pęka, jest skłonna do podrażnień. Dodatkowo tarci ona miękkość, elastyczność i grubość, przez co jest bardziej podatna na uszkodzenia. Sucha skóra najczęściej pojawia się w okolicy dłoni, ramion, kostek, łydek, ud i stóp. Dolegliwość wiązać się może z uczuciem pieczenia, swędzenia i ściągnięcia skóry, co w znaczący sposób obniża komfort doświadczającej tego problemu osoby.

Recepta na suchą skórę

Codzienna pielęgnacja suchej skóry może przywrócić jej naturalne funkcje. Należy pamiętać, że lekceważenie tej przypadłości prowadzić może do stanów zapalanych i w rezultacie przyczyniać się do infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Brak odpowiedniej pielęgnacji skutkować może także przedwczesnym procesem starzenia się skóry.

Metoda zwalczania suchości skóry zależna jest od nasilenia dolegliwości i ich przyczyny, a także współwystępowania innych schorzeń skóry. Jeżeli dotychczas stosowane terapie nie przyniosły spodziewanych rezultatów, należy skonsultować się z dermatologiem. W przypadku gdy symptomy suchości skóry pojawiają się wskutek długotrwałego kontaktu z czynnikami środowiskowymi, najprawdopodobniej wystarczy odpowiednia, regularna pielęgnacja skóry. Ma ona na celu odbudowę naturalnej bariery naskórkowej, ograniczenie utraty wody i właściwe nawilżenie skóry. Skuteczne w tej kwestii okazują się emolienty, czyli obojętne biologicznie substancje utrudniające uwalnianie wody.

Jeżeli skóra jest bardzo mocno przesuszona, ulgę przynieść jej mogą produkty z alantoiną. Substancja ta przyspiesza łuszczenie się martwych komórek naskórka i wygładza skórę. W ten sposób naskórek szybciej się odbudowuje, zachowując odpowiedni poziom nawilżenia. Dzięki alantoinie pozbyć się można objawów suchej skóry, takich jak napięcie. Staje się ona bardziej elastyczna, miękka i gładka. Stosowanie preparatów na bazie alantoiny zalecane jest także w przypadku suchości skóry wynikającej ze schorzeń dermatologicznych – np. atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy. Substancja ta pomaga łagodzić objawy chorób skóry i zwiększa komfort życia chorego.

Suchej skórze pomoże także oliwa z oliwek i wyciąg z aloesu, a więc substancje o właściwościach nawilżających. Dostarczają one wielu cennych składników, takich jak witamina A, C i E. Oliwa zawiera także kwasy tłuszczowe, które odbudowują barierę lipidową naskórka, a aloes bogaty jest w enzymy wspomagające odnowę komórkową.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto