MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Maseczki obowiązkowe! Wydano nowe obostrzenia. Szumowski zmienia zdanie. Od dziś obowiązek noszenia maseczek [16.04.2020]

asz
Maseczki ochronne będą obowiązkowe w Polsce? Minister zdrowia zmienia zdanie. Od kiedy obowiązek noszenia maseczek?
Maseczki ochronne będą obowiązkowe w Polsce? Minister zdrowia zmienia zdanie. Od kiedy obowiązek noszenia maseczek? pixabay.com
9 kwietnia minister Zdrowia Łukasz Szumowski wprowadził obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Do tej pory minister zdrowia odradzał noszenie maseczek ochronnych osobom zdrowym, zalecając ich używanie jedynie pracownikom ochrony zdrowia oraz osobom chorym na koronawirusa lub z jego objawami. Potem jednak zaczął zmieniać zdanie i rozważać wprowadzenie powszechnego obowiązku noszenia maseczek. Na takie rozwiązanie w walce z koronawirusem zdecydowano się już w innych krajach, m.in. w Czechach. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia na początku tygodnia zapowiedział, że wprowadzenie nakazu noszenia maseczek jest możliwe w najbliższym czasie. Lekarze już wcześniej apelowali o wprowadzenie takiego obowiązku.

Maseczki obowiązkowe od 16 kwietnia. Przepisy zostały doprecyzowane

Od czwartku 16 kwietnia wszystkich obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeniach publicznych. Najwygodniej będzie nosić maseczkę ochronną, ale dopuszczalne jest także zakrycie twarzy np. szalikiem. W tym tygodniu przepisy dot. noszenia maseczek zostały doprecyzowane, ponieważ pojawiło się kilka wątpliwości.

Naszą intencją było to, aby wtedy, kiedy wychodzimy na dwór, kiedy wychodzimy z domu – choć zachęcam, by robić to jak najrzadziej – zawsze mieć przy sobie, zakrywać usta, nos, taką maską – mówił Janusz Cieszyński.

W rozporządzeniu czytamy, że z obowiązku noszenia maseczek będą zwolnione:

 • dzieci do ukończenia 4. roku życia;
 • osoby, które nie mogą zakrywać ust i nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności;
 • osoby wykonujące czynności zawodowe, zarobkowe lub służbowe w budynkach, zakładach, obiektach i placówkach handlowych oraz na targowiskach, o ile nie obsługują bezpośrednio klientów lub interesantów;
 • kierowcy środków publicznego transportu, o ile są oddzieleni od innych osób tak, że nie mają z nimi styczności;
 • duchowni w trakcie sprawowania czynności i obrzędów religijnych;
 • żołnierze Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych oraz funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego wykonujący zadania służbowe i stosujący środki ochrony osobistej odpowiednie do wykonywanych czynności.

Maseczki trzeba nosić w miejscach publicznych, a więc:

 • w obiektach handlowych, na targowiskach itp.;
 • w zakładach pracy;
 • w budynkach użyteczności publicznej;
 • w kościołach i innych obiektach kultu religijnego;
 • na terenach nieruchomości wspólnych, czyli np. na klatkach schodowych i w windach;
 • na drogach, placach, w parkach, w lasach i innych terenach zielonych;
 • w transporcie publicznym;
 • w samochodzie, chyba, że podróżujemy sami lub tylko z dzieckiem do lat 4.

Czy trzeba mieć maseczkę w samochodzie?

Doprecyzowano także przepisy mówiące o tym, czy trzeba mieć maseczkę, jadąc własnym samochodem. Zgodnie z rozporządzeniem z 15 kwietnia 2020 r. w samochodzie również musimy mieć założoną maseczkę lub w inny sposób zakrytą twarz. Obowiązku tego nie ma tylko wtedy, gdy kierowca podróżuje sam bądź z dzieckiem do lat 4.

Jest obowiązek noszenia maseczek lub zakrywania twarzy! Maseczki obowiązkowe

Na konferencji prasowej 9 kwietnia minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadził obowiązek zakrywania twarzy. Noszenie maseczek jest teraz wymagane w miejscach publicznych. Maseczki ochronne są obowiązkowe dla wszystkich. O tym, że jeszcze w tym tygodniu może wejść w życie obowiązek noszenia maseczek informowaliśmy już wcześniej.

Obowiązek zakrywania nosa i ust wejdzie w życie od przyszłego czwartku - powiedział Łukasz Szumowski.

Maseczki ochronne lub chustki zakrywające twarz będą musieli nosić wszyscy od 16 kwietnia. Ich noszenie ma spowodować, że osoby zakażone koronawirusem, a przechodzące chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

Nie mówimy, że musi to być maseczka, może być to chustka, może być to szalik. Co do konkretnych regulacji, będziemy przedstawiali je po świętach, natomiast obowiązek będzie od czwartku poświątecznego - powiedział Łukasz Szumowski zapytany o kary za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki oraz to, skąd Polacy mają wziąć maseczki, skoro ich brakuje.

Czy będzie zalecenie żeby maseczki przygotowali sobie maseczki sami w domu czy będzie ich jakaś dystrybucja? Zapytany o Łukasz Szumowski zauważył, że, tak jak w innych krajach, można zakrywać twarz szalikiem lub chustką. Powiedział też o tym, że przemysł szwalniczy przestawia się na szycie maseczek. Z kolei Mateusz Morawiecki podziękował polskim szwalniom. Premier ma nadzieję, że Polacy będą kupowali maseczki szyte w Polsce, by wspierać lokalne biznesy i nie musieć sprowadzać masek z zagranicy.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: może pojawić się zalecenie noszenia maseczek

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz już we wtorek poinformował o możliwym wprowadzeniu nakazu używania maseczek w miejscach publicznych.

Niewykluczone, że w najbliższych dniach pojawi się zalecenie, aby jeżeli tylko możemy, korzystać na ulicach, w sklepach z maseczek - mówił Andrusiewicz. - Jest już wskazanie WHO, abyśmy korzystali z maseczek, które sami jesteśmy w stanie sobie przygotować - dodał.

Lekarze apelują do rządu: wprowadźcie obowiązek noszenia maseczek!

O wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ochronnych w Polsce apelują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ). Skierowali oni list otwarty do Premiera RP, Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, w którym przekonują, że noszenie maseczek może wpłynąć na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Lekarze PPOZ zwracają uwagę na to, że obowiązek noszenia maseczek wprowadzono już w wielu innych krajach, m.in. we Włoszech i Czechach.

Eksperci i naukowcy wskazują jak ważnym jest zasłonięcie ust i nosa. Maseczka nie musi być najwyższej jakości. Skuteczne są zwykłe, kilkuwarstwowe, harmonijkowe, a nawet zrobione w warunkach domowych. Maski mają jeszcze jedną ważną zaletę: ograniczają ruchy mimowolne rąk - przekonuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ apelują do rządu, by podjął decyzję w sprawie wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Polaków z kolei namawiają do zostania w domu, a w razie konieczności jego opuszczenia - założenia maseczki i zasłonięcia nią ust oraz nosa.

Maseczka - naszym zdaniem - jest ważniejsza niż rękawice jednorazowe. Ręce zawsze można umyć - podkreśla Bożena Janicka.

Maseczki ochronne tylko dla chorych? "Idziemy w kierunku obowiązkowych maseczek"

Polacy rzucili się do aptek po maseczki tuż po pojawieniu się pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce, jednak wtedy minister zdrowia zwracał uwagę na to, że powinni nosić je tylko chorzy. Wygląda na to, że teraz jednak Łukasz Szumowski zmienia zdanie.

Powoli powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy – mówił minister zdrowia w Magazynie TVN24. - Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych i wtedy ta maseczka ma sens.

Zdaniem Szumowskiego Polska weszła w kolejny etap epidemii koronawirusa, w którym zwiększyło się prawdopodobieństwo spotkania na ulicy z osobą zakażoną koronawirusem, która może nie być tego świadoma, bo przechodzi chorobę bezobjawowo.

Od kiedy noszenie maseczki będzie obowiązkowe w Polsce?

Kiedy wejdzie w życie powszechny obowiązek noszenia maseczek ochronnych? Tego na razie nie wiadomo, ale Łukasz Szumowski zapowiedział, że w każdym tygodniu mogą być wydawane nowe rozporządzenia. Minister zdrowia twierdzi, że sytuacja epidemiczna w Polsce oraz to, jak działają wprowadzane regulacje, jest monitorowane i analizowane, w związku z tym przepisy będą aktualizowane w odniesieniu do bieżącej sytuacji.

Cała Polska szyje maseczki. Rząd też to planuje

Maseczki ochronne nie są jednak łatwo dostępne. Choć ostatnio do aptek trafiła spora partia w cenie 2,5 zł za sztukę, to jednak tylko kropla w morzu potrzeb. Działają jednak oddolne inicjatywy – pracownie krawieckie i nie tylko szyją od kilku tygodni maseczki wielorazowe, które trafiają do placówek ochrony zdrowia, ale wiele osób oferuje też bawełniane maseczki na sprzedaż. Można je kupić nawet za kilka złotych i w ten sposób wesprzeć lokalnych krawców.

Do wyboru są:

 • maseczki na gumkach lub z troczkami;
 • maseczki jednowarstwowe;
 • maseczki dwuwarstwowe z kieszonką na filtr lub bez niej.

Rząd planuje także utworzenie produkcji maseczek niemedycznych: w 6 grupach produkcyjnych ma być skupionych ponad 100 szwalni, które miesięcznie mają wyprodukować ok. 40 mln maseczek. O tym planie informowała w sobotę Kancelaria Premiera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maseczki obowiązkowe! Wydano nowe obostrzenia. Szumowski zmienia zdanie. Od dziś obowiązek noszenia maseczek [16.04.2020] - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto