Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marek Jurek, prof. Paweł Śpiewak i inni eksperci o patriotyzmie i egoizmie narodowym

Paweł Brzeźniak
Marek Jurek, prof. Paweł Śpiewak i inni eksperci o patriotyzmie i egoizmie narodowym
Marek Jurek, prof. Paweł Śpiewak i inni eksperci o patriotyzmie i egoizmie narodowym Paweł Brzeźniak
W dyskusji na ten temat udział wzięli: ks. prof. Alfred M. Wierzbicki, Marek Jurek, Michał Drozdek, prof. Paweł Śpiewak oraz prof. Waldemar Łazuga. Rozmowę moderował Przemysław Fenrych.

Michał Drozdek
Socjolog zarządzania, publicysta, działacz społeczny. Założyciel i przez kilka lat prezes Instytutu Chrześcijańsko-
-Demokratycznego im. Paderewskiego, doradca premiera Jana Olszewskiego i marszałka Macieja Płażyńskiego, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego VI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Pracuje w Najwyższej Izbie Kontroli.

Marek Jurek
Polityk i historyk. Był posłem na Sejm w latach 1989–1993 i 2001–2007. W latach 2005–2007 marszałek Sejmu. Od 2007 r. – prezes Prawicy Rzeczypospolitej. Od 2014 r. – poseł do Parlamentu Europejskiego, wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Waldemar Łazuga
Profesor doktor habilitowany nauk historycznych, kierownik Zakładu Myśli i Kultury Politycznej w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w historii powszechnej XIX i XX wieku oraz dziejach polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku. Autor licznych książek i podręczników szkolnych.

Paweł Śpiewak
Socjolog i historyk idei, profesor dr hab., wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta. Był posłem na Sejm w latach 2005–2007. Od 2011 r. jest dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Zajmuje się głównie socjologią polityki, historią myśli i filozofii społecznej oraz politycznej. Autor wielu publikacji.

Ks. Alfred Marek Wierzbicki

Ksiądz archidiecezji lubelskiej, filozof i poeta. Kierownik Katedry Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2006–2014 był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktorem naczelnym kwartalnika „Ethos”. Autor wielu książek naukowych i eseistycznych oraz ośmiu tomików wierszy. Należy do Rady Naukowej Laboratorium „Więzi”.

Na początku każdy z espertów próbował odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest patriotyzm. Dla ks. prof. Alfreda Wierzbickiego jest elementem sprawiedliwości, dla prof. Pawła Śpiewaka jest lojalnością i rodzajem przywiązania, dla prof. Waldemara Łazugi jest odpowiedzialnością, dla Marka Jurka jest nadzieją na przyszłość. - Jego największą siłą w Polsce jest wiara, a zagrożeniem - zakłócenie hierarchii. - Dla mnie zagrożeniem jest śmieszność, rozumiana przez kicz i grę na patosie bez rozumności. Przykładem tego jest ostatnia scena z filmu "Smoleńsk" [gdzie duchy ofiar katyńskich salutują w zaświatach duchom ofiar katastrofy smoleńskiej - przyp. red.]. - Sentymentalizm jest zły, bo polega nie na kochaniu ojczyzny, ale kochaniu siebie za to, że się kocha ojczyznę. Do tego zagrożeniem jest nacjonalizm. Siłą z pewnością jest przynależność do Europy - wyjaśnił prof. Śpiewak. W ocenie ks. prof. Wierzbickiego, w Polakach jest dużo narcyzmu i to obciąża charakter naszego patriotyzmu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto