Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malownicze wodospady i potoki w Karkonoszach oraz Izerach. Nieprawdopodobne widoki! Gdzie wybrać się wiosną?

Justyna Orlik
W pobliskim Harachovie znajduje się jeden z najpiękniejszych karkonoskich wodospadów. Mumlavský vodopád leży na potoku Mumlawa. Większe i mniejsze kaskady mają wysokość około 9 metrów, a woda górskiego potoku spada z granitowych bloków i tworzy głębokie kotły eworsyjne, zwane Czarcimi Okami. Wodospad można oglądać albo z tarasu widokowego, albo z małego mostka.
W pobliskim Harachovie znajduje się jeden z najpiękniejszych karkonoskich wodospadów. Mumlavský vodopád leży na potoku Mumlawa. Większe i mniejsze kaskady mają wysokość około 9 metrów, a woda górskiego potoku spada z granitowych bloków i tworzy głębokie kotły eworsyjne, zwane Czarcimi Okami. Wodospad można oglądać albo z tarasu widokowego, albo z małego mostka. fot. czytelnik
Góry to nie tylko szczyty, ale również woda, która czasem układa się w kaskady, a czasem niepostrzeżenie spływa w dół. Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szlarki znają niemal wszyscy. Oba znajdują się w Karkonoszach. Wielu nadal może mieć zdjęcie w kasku lub z psem Bernardynem, z którym pozowała niejedna rodzina na wycieczce w Szklarskiej Porębie. Czy wiecie, że Karkonosze mają więcej zachwycających wodospadów i urocze potoki? Niektóre z nich są niemal bezludne. Sprawdźcie, gdzie was jeszcze nie było!

Spis treści

Niezwykłe wodospady w Karkonoszach. Które warto odwiedzić w 2022 roku?

Tych mniejszych i większych wodospadów w Karkonoszach i pobliskich Izerach jest całe mnóstwo. Znajdziemy wśród nich te najbardziej popularne oraz te, które dopiero próbują znaleźć swoje miejsce w rankingu. Zacznijmy od największych. Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym w polskich Karkonoszach i składa się z trzech kaskad o wysokości 27 metrów. Znajduje się na popularnym szlaku turystycznym Szklarska Poręba-Szrenica. Początek trasy jest bardzo łatwy, ale ostatni odcinek to stroma góra wyłożona kamieniami.

Ile zapłacimy za bilet wstępu na wodospad Kamieńczyka? Cennik 2022

  • bilet normalny: 12 zł
  • bilet ulgowy: 6 zł
  • bilet normalny z przewodnikiem górskim: 10 zł
  • bilet ulgowy z przewodnikiem górskim: 5 zł

Opłata za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego. Cennik 2022

  • bilet normalny: 8 zł
  • bilet ulgowy: 4 zł
  • bilet dla grup z przewodnikiem - normalny: 7 zł
  • bilet dla grup z przewodnikiem - ulgowy: 3,5 zł
  • trzydniowy bilet normalny: 20 zł
  • trzydniowy bilet ulgowy: 10 zł

Jak dotrzeć na Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie? Mapa dojazdu

Najwyższym w całych Karkonoszach i Europie Środkowej jest Wodospad Panczawy, znajdujący się w Czechach. Ma wysokość 148 metrów, a suma wszystkich kaskad osiąga wysokość nawet 250 metrów. Leży na zboczu Łabskiego Dołu nad Doliną Łaby. To obowiązkowy punkt wycieczki dla turystów, podróżujących w okolice Szklarskiej Poręby i Jagniątkowa.

Jak dotrzeć do wodospadu Panczawy? Mapa dojazdu

Drugim najpopularniejszym wodospadem w Karkonoszach jest wodospad Szklarki. Nie jest największym wodospadem w tej części Sudetów, ale często fotografowanym i odwiedzanym przez turystów ze względu na swoje naturalne piękno. Szklarka tworzy charakterystyczny lej. Jest położona na wysokości 520 m n.p.m. i ma 13,3 m wysokości. Szlak, prowadzący do niej został niedawno odremontowany. Położono kostki i zainstalowano stalowe barierki. Na trasie znajdują się tez tablice informacyjne, które pomagają poznać historię tego miejsca.

Szklarska Poręba to górska miejscowość, położona w Karkonoszach, która od lat cieszy się popularnością wśród turystów, którzy mogą liczyć na kolejne atrakcje, tworzone specjalnie dla nich. Miasto położone jest w dolinie rzeki Kamiennej, a nad nim góruje Szrenica (1362 m n.p.m.). Jej walory doceniono już w połowie XIX wieku, kiedy turystyka górska stała się modna. Miasto Ducha Gór powinno spodobać się każdemu.

Jak dojechać do wodospadu Szklarki? Mapa dojazdu

Kolejnym na mapie, o którym warto pamiętać w trakcie letnich wędrówek jest Dziki Wodospad w Karpaczu. Zapora znajduje się tuż przy wejściu do Karkonoskiego Parku Narodowego i jest chyba najbardziej dostępnym tego typu obiektem przyrodniczym w regionie.

Potoki w Karkonoszach. Na jakich szlakach je znajdziemy?

Bystry Potok to dopływ Szrenickiego Potoku, który jest zlokalizowany w środkowej części Łabskiego kotła. Przecina niebieski szlak turystyczny od Wodospadu Szklarki do Schroniska „Pod Łabskim Szczytem”. Dziki Potok jest dopływem Łomnicy i ma długość około 3 km. Wzdłuż Dzikiego Potoku rozciągają się Płóczki, czyli najstarsza część Karpacza, a on sam tworzony jest przez kilka mniejszych, bezimiennych potoków. Biały Potok ma długość zaledwie 700 metrów i przecina niebieski szlak w drodze na Samotnię. Czasami zbiera się tu tyle wody, że już z oddali słychać huk, a czasem nie ma jej tu niemal zupełnie.

Wodospad Wodopoju
Schowany za drzewami jest jednym z najmniej znanych wodospadów w okolicy. Jest niewielki, ale położony w miejscu, który zapewnia intymność. Znajduje się nieopodal wodospadu Kwisa przy Grobie Liczyrzepy w obrębie Świeradowa Zdroju.Justyna Orlik

Zobaczcie na zdęciach mniej znane wodospady w Karkonoszach i Izerach oraz piękne potoki, które można spotkać w Sudetach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Malownicze wodospady i potoki w Karkonoszach oraz Izerach. Nieprawdopodobne widoki! Gdzie wybrać się wiosną? - Jelenia Góra Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto