Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Jak będą wyglądały podwórka między Orzeszkowej a Reymonta [WIZUALIZACJE]. Oto pomysł projektantów wynajętych przez magistrat

Anna Szade
Materiały Urzędu Miasta Malborka
Mieszkańcy mieli okazję wypowiedzieć się na temat nowego zagospodarowania skweru przy ul. Reymonta oraz podwórek w śródmieściu. Działania są istotnym elementem realizowanego w mieście programu rewitalizacji. Zobacz, co tam będzie, by tereny mogły lepiej zyskać nowe funkcje i lepiej służyć użytkownikom z sąsiedztwa.

Kto uczestniczył w konsultacjach, ten po prezentacji mógł od razu zgłosić swoje uwagi do zaprezentowanego przez projektanta sposobu zagospodarowania podwórek w kwartale ulic: Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta i Sikorskiego. Pokazany był również projekt przyszłej rewaloryzacji skweru przy ul. Reymonta. Mieszkańcy, jak informuje magistrat, mieli okazję zapoznać się z wstępnymi planami zagospodarowania tych przestrzeni, mogli podzielić się też uwagami dotyczącymi projektów oraz wypełnić ankiety.

Nie była to pierwsza okazja dla malborczyków do przedstawienia swoich pomysłów i opinii na temat sposobu wykorzystania obydwu miejsc. Już na etapie tworzenia programu funkcjonalno-użytkowego przyszli użytkownicy byli pytani o zdanie. To ich wcześniejsze wskazówki były dla projektanta dokumentacji wiążące.

- Firma musi bazować na wytycznych programu funkcjonalno-użytkowego, musi się tego trzymać – mówi Monika Sasin, naczelnik Wydziału Projektów Rozwojowych Urzędu Miasta Malborka. - To głosy mieszkańców zostały w nim zapisane, więc firma nie będzie proponowała zupełnie nowych rozwiązań. Jej rola polega na wypełnieniu stref, które zostały już wcześniej określone, konkretnymi rozwiązaniami materiałowymi i funkcjonalnymi. Na tym polega jej zadanie.

Obszar między ul. Orzeszkowej, Sienkiewicza, Reymonta i Krakowskiej, obecnie zaniedbany, ze składzikami i komórkami, zostanie uporządkowany. W części centralnej kwartału ma powstać plac rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci, minisiłownią plenerową, kącikiem przyrodniczym. Istniejąca zieleń zostanie w zdecydowanej większości zachowana, wykonane będą nowe nasadzenia. Wytyczone zostaną nowe chodniki i ciągi pieszo-jezdne, powstanie oświetlenie, pojawi się mała architektura (ławki, kosze, stojaki rowerowe). Kierowców ucieszą nowe miejsca postojowe.

Środowe konsultacje nie były ostatnim etapem przygotowań.
- Wykonawca powinien przeprowadzić jeszcze spacer studyjny, bo nie wszyscy czytają mapy. Dlatego go proponujemy, by mieszkańcy mogli dowiedzieć się, gdzie i co w której części będzie usytuowane – tłumaczy Monika Sasin.

Prace dokumentacyjne mają zakończyć się do 10 marca.

Spotkania z mieszkańcami odbyły się w wyremontowanym budynku przy ul. Sienkiewicza 43, w który tchnął nowe życie Związek Harcerstwa Polskiego, bo to on jest motorem wszelkich inicjatyw w prowadzonej tam placówce wsparcia dziennego „Stacja Malbork+”.

Natomiast opisane działania są elementem programu „Malbork na "+" – rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka” w ramach Regionalnego Planu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020. Całkowita wartość projektu to 15 325 721,68 zł  w tym unijne dofinansowanie w wysokości 8 728 563,18 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto