Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Luksusowe biurowce przy ulicy Strzegomskiej

Piotr Telichowski
Jedną z największych realizowanych we Wrocławiu inwestycji jest budowa West Forum w Zachodnim Centrum Biznesu. Niektóre pomieszczenia biurowe są już gotowe i czekają na najemców. Cały kompleks przystosowany jest do wypełniania funkcji biurowych i świadczenia drobnych usług gastronomicznych. Docelowo do wynajęcia będzie blisko 100 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej klasy A.

Mimo wyraźnego spowolnienia gospodarczego we Wrocławiu szybko rosną nowe biurowce. Według danych firmy doradczej CBRE, w 2012 roku w 9 głównych miastach Polski było prawie 6 milionów metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych. Pierwsze miejsce na tym rynku ma Warszawa - 3 mln 600 tys. mkw powierzchni biurowych, na drugim jest Kraków - 540 tys. mkw., a na trzecim Wrocław - 400 tys. mkw.

W klasie A
Jedną z największych realizowanych we Wrocławiu inwestycji jest budowa West Forum w Zachodnim Centrum Biznesu. Niektóre pomieszczenia biurowe są już gotowe i czekają na najemców. Cały kompleks przystosowany jest do wypełniania funkcji biurowych i świadczenia drobnych usług gastronomicznych. Docelowo do wynajęcia będzie blisko 100 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej klasy A.
Aby spełnić warunki tego standardu budynek musi mieć podziemny i nadziemny,strzeżony parking, być wyposażony w centralną klimatyzację wraz z funkcją nawilżania i możliwością regulacji temperatury przez użytkowników poszczególnych pomieszczeń.
Dodatkowo, konieczna jest własna centrala telefoniczna, czujniki ruchu i alarm przeciw- włamaniowy z czujnikami dymu. Musi być również zainstalowany przeciwpożarowy system alarmowy i zraszacze.
West Forum będzie składało się 6-8 budynków. Projekt inwestycji jest autorstwa Doroty Jarodzkiej - Śródki i Kazimierza Śródki ze Studia Archicom.

Jako pierwszy w tym kompleksie powstał budynek West Forum 1A, użytkowany przez firmę Signity. Obecnie trwa przygotowanie drugiego - West Forum 1 B (etap pierwszy).
– Jest on wyjątkowo konkurencyjny na rynku pod względem nowoczesności w zestawieniu z kosztami bieżącego utrzymania – tłumaczy Marianna Zbyryt, koordynator marketingu i PR studia Archicom. – To wyważenie ceny do jakości będzie kontynuowane również w kolejnych fazach powiększania kompleksu. Część powierzchni powstanie w formule build to suit (obiekty szyte na miarę) – dodaje Marianna Zbyryt. Budynek, gdzie prowadzone są prace, będzie się składał z sześciu kondygnacji. Wiadomo już, że cztery z nich będą wykorzystywane przez Netię.
28 lutego została podpisana umowa, według której Archicom zobowiązał się do przygotowania 4000 metrów kwadratowych do końca czerwca. Później gotową powierzchnię ma zająć ma Telefonia Dialog jako swoją nową siedzibę.

– Dzięki podpisanemu porozumieniu nasi pracownicy już wkrótce będą mogli przenieść się do nowoczesnego obiektu biurowego o wysokim standardzie – podsumowuje Agnieszka Wolańska, dyrektor ds. rozwoju organizacji i komunikacji Archicom. – Mam nadzieję, że nowa lokalizacja, z udogodnieniami typu centrum konferencyjne, duża liczba miejsc parkingowych spotka się z uznaniem nie tylko pracowników, ale także odwiedzających nas klientów, partnerów i gości – dodaje Agnieszka Wolańska.
Jako decydujące czynniki, dzięki którym West Forum cieszy się tak dużym zainteresowaniem wymienia się dwa niezależne zespoły windowe, możliwość aranżacji wnętrza według potrzeb najemcy i dostęp do światła dziennego z każdego miejsca pracy. Nie bez znaczenia okazały się również kwestie finansowe.

Podniesiona podłoga
W przygotowanych pomieszczeniach wykorzystano również wiele nowych rozwiązań technologicznych, które ułatwiają pracę w biurze. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj wykorzystanie tak zwanych podłóg technicznych. Nie jest to nic innego niż podłoga podniesiona o kilkadziesiąt centymetrów i zamontowana na wytrzymałym stelażu. Pod kafelkami pociągnięte są wszelkie instalacje elektryczne, telefoniczne, czy światłowodowe potrzebne do funkcjonowania biura. Pod tego typu podniesioną podłogą instalowane są również ciągi klimatyzacyjne. Są one również bardzo wytrzymałe - jedna płyta wchodząca w skład takiej podłogi może wytrzymać obciążenie od 300 do 600 kilogramów – zależnie od wykorzystywanego stelaża.

– Udało się osiągnąć koszty użytkowania, na poziomie 13,50 zł za metr kwadratowy – mówi Marianna Zbyryt.
Pozostałe 2000 mkw powierzchni czeka na najemców. Zakończenie wszystkich prac budowlanych związanych z przygotowaniem budynku do wynajęcia przewidziano na III kwartał tego roku. Wykonawca stara się także o certyfikat LEED. Przyznawany jest on tym budynkom, które spełniają wiele restrykcyjnych norm proekologicznych.
Według danych CBRE, ponad 40 proc. powierzchni będącej obecnie w budowie, w największych polskich miastach regionalnych, znajduje się w budynkach ubiegających się o zielone certyfikaty. Ten trend będzie przekładał się bezpośrednio na niższe koszty eksploatacji budynków, a także na jego wyższą ich jakość.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto