Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łuk okołozenitalny nad Wałbrzychem! Tęcza do góry nogami? Rzadkie zjawisko, co to takiego?

ADA
Łuk okołozenitalny w Wałbrzychu lub jak kto woli uśmiechnięta tęcza
Łuk okołozenitalny w Wałbrzychu lub jak kto woli uśmiechnięta tęcza Dawid Jańczak
Łuk okołozenitanlny nad Wałbrzychem. Rzadkie zjawisko na niebie uchwycił wałbrzyszanin pan Dawid Jańczak. Przypomina tęczę do góry nogami albo jak kto woli uśmiechniętą tęczę. Co to takiego? To bardzo ciekawe i niecodzienne zjawisko optyczne.

Łuk okołzenitalny nad Wałbrzychem

Łuk okołozenitalny jest zjawiskiem optycznym w atmosferze. Powstaje kiedy promienie słoneczne przechodzą przez kryształy lodu. Łuk wygląda jak pomniejszona i odwrócona tęcza.

Zjawisko ładnie tłumaczy portal twojapogoda.pl - Łuk przypominający uśmiechniętą buzię powstaje na skutek załamywania się i odbijania promieni słonecznych na kryształkach lodu w formie sześcioramiennych płytek, z których zbudowana jest chmura Cirrus. W przypadku tęczy promienie załamują się na kroplach padającego deszczu.

Aby powstał łuk okołozenitalny słońce nie może się znajdować wyżej niż 32 stopnie kątowe nad horyzontem, a więc średnio nisko, co sprawia, że zjawisko to możemy obserwować zwykle o porankach oraz późnymi popołudniami".

Taki łuk okołozenitalny pojawia się dość rzadko na niebie. Wałbrzyszanin, pan Dawid Jańczak zauważył go w okolicach marketu Obi na Piaskowej Górze i zrobił zdjęcia, które możecie zobaczyć w naszej galerii. Wystarczył zwykły smartfon. Zobaczcie zdjęcia i częściej patrzcie w niebo.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łuk okołozenitalny nad Wałbrzychem! Tęcza do góry nogami? Rzadkie zjawisko, co to takiego? - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto